Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak często robić peeling twarzy, prawdopodobnie masz wątpliwości, czy nie stosujesz go za rzadko lub za często. W obu przypadkach twoja skóra może ucierpieć. Zapytałyśmy o to doktor Ewę Rybicką, lekarza medycyny estetycznej i właścicielkę kliniki Estetica Nova.

Jak często robić peeling twarzy i dlaczego?

Skóra potrafi w dużej mierze samodzielnie się regenerować i usuwać martwe komórki. W momencie, gdy stosujemy peeling, pobudzamy ją do działania i przyspieszamy te procesy. Nie powinniśmy jednak robić tego zbyt często, ponieważ może to zaburzyć jej naturalne funkcjonowanie. Jeśli złuszczamy naskórek codziennie, możemy osłabić jej naturalną, ochronną barierę hydrolipidową. W rezultacie, skóra będzie szybko tracić wodę, stając się sucha, szorstka i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Co więcej, w odpowiedzi na utratę nawilżenia, skóra może pobudzić gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum, co szybko zaowocuje jej przetłuszczaniem się, a nawet powstawaniem stanów zapalnych. 

Zbyt rzadkie złuszczanie z kolei, (zwłaszcza w przypadku cer tłustych, mieszanych i zaskórnikowych) może spowodować zatykanie porów i rozwój niedoskonałości. Jak znaleźć złoty środek?

Zobacz też: Uszkodzona bariera hydrolipidowa - jakie są jej objawy? 5 kosmetyków które pomogą odbudować naturalną warstwę lipidową

Jak często stosować peeling drobnoziarnisty?

W domowych warunkach najczęściej sięgamy po peelingi:

  • drobnoziarniste,
  • gruboziarniste (tzw. scrub - polecany raczej do skóry ciała),
  • enzymatyczne,
  • kwasowe.

Drobnoziarniste peelingi do twarzy ścierają naskórek w sposób mechaniczny. Nadają się do każdego typu cery poza naczynkową i z aktywnym trądzikiem. Dobrze oczyszczają pory, wygładzają strukturę skóry i dają niemal natychmiastowy efekt rozświetlenia oraz poprawy kolorytu. Jak często je wykonywać? „Osobom ze skórą tłustą, łojotokową polecam peeling drobnoziarnisty codziennie. Bardzo dobry jest Exfoliating Polish z Zo Skin Health z drobinkami tlenku magnezu. Posiadaczki skóry suchej mogą używać go 1-2 razy w tygodniu” – mówi dr Ewa Rybicka.

Jeśli masz cerę wrażliwą, szukaj delikatnych peelingów drobnoziarnistych, które polecane są do codziennego stosowania, na przykład peeling ryżowy do twarzy NIVEA z BIOmalinami. Jest delikatniejszy niż peelingi oparte np. na cukrze, a jednocześnie skutecznie złuszcza martwy naskórek oraz wspiera odnowę skóry. Po jego zastosowaniu twarz jest gładka i rozświetlona.

W przypadku cery tłustej, dobrze sprawdzą się peelingi wzbogacone o substancje normalizujące pracę gruczołów łojowych oraz pochłaniające nadmiar sebum, na przykład Bioderma Sébium Gel Gommant.

Jak często robić peeling z kawy?

To pytanie często zadawane wyszukiwarce Google. Peeling z kawy to rodzaj peelingu drobnoziarnistego – powinnaś więc wykonywać go 1-2 razy w tygodniu, zachowując kilkudniowy odstęp. Pomiędzy zabiegami skóra musi mieć czas, aby się zregenerować.

Jak często robić peeling enzymatyczny?

Peelingi enzymatyczne polecane są do pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej, skłonnej do podrażnień” – mówi dr Rybicka. Są świetnym wyborem, jeśli masz cerę naczynkową. Złuszczają skórę dzięki obecności enzymów z owoców, np. papainy, bromelainy. Można wykonywać je od 1 do 3 razy na tydzień i zazwyczaj nakłada się je jak maseczkę - nie ma potrzeby pocierania skóry, jak w przypadku peelingu mechanicznego.  

Jak często złuszczać naskórek kwasami?

Kosmetolodzy i lekarze zachęcają do wykonywania peelingów kwasowych w gabinetach kosmetycznych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Działają wszechstronnie na cerę: rozjaśniają przebarwienia, zmniejszają niedoskonałości, spłycają drobne zmarszczki i rozświetlają. O ich zaletach przekonuje także dr Rybicka: „Uważam, że minimum raz w roku skórę należy porządnie złuszczyć. Skóra to uwielbia i wygląda po takim zabiegu bardzo, bardzo dobrze” – mówi ekspertka. „Ale uwaga: należy w sposób bardzo odpowiedzialny dobrać rodzaj peelingu do potrzeb cery. W zależności od jej rodzaju, zastosować można różne substancje. Obecnie zwykle są to mieszaniny substancji złuszczających."

Efekty peelingu kwasowego uzależnione są od jego rodzaju, a ten dobiera specjalista. Można wykonać go pojedynczo albo w serii. „Zabiegi można zalecać jako serię. Wtedy działamy nieco łagodniej, nakładając je co 3 tygodnie. W przypadku kwasów średnio-głębokich odległość między zabiegami powinna wynieść ok. 6 tygodni”. Aby kondycja cery wyraźnie się poprawiła, zwykle potrzebnych jest od 4 do 6 zabiegów w serii.