Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos spotykają się prezesi największych światowych korporacji, czołowi politycy oraz aktywiści. Głównym tematem tegorocznego forum jest klimat. Jako jedna z pierwszych głos zabrała Greta Thunberg. Młoda Szwedka podczas swojego przemówienia zaapelowała do światowych przywódców o podjęcie radykalnych kroków w walce z globalnym ociepleniem. Jednocześnie skrytykowała półśrodki stosowane przez rządy całego świata i ostrzegła, że ich bezczynność napędza płomienie, które trawią naszą planetę. Aktywistka mówiła także o potrzebie zjednoczenia politycznego i porozumieniu w działaniu na rzecz klimatu. Zapewniła też, że jej pokolenie nie podda się bez walki. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg) Sty 21, 2020 o 9:07 PST

Nasz dom wciąż płonie. Wasza bezczynność napędza płomienie z godziny na godzinę - powiedziała Greta Thunberg.

 

W trakcie wystąpienia Greta Thunberg wspomniała o wizycie w Polsce, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Działaczka spotkała się z górnikami oraz odwiedziła kopalnię Makoszowy, a potem Guido. Była też widziana w okolicach elektrowni w Bełchatowie, ale (jak informuje Dziennik Łódzki) Polska Grupa Energetyczna nie wyraziła zgody na wejście działaczki na teren kompleksu. Wizyta Grety w Polsce nie miała charakteru medialnego, dopiero wczoraj jeden z górników opublikował na Facebooku zdjęcia ze spotkania. 

W zeszłym tygodniu spotkałam się z polskimi górnikami, którzy stracili pracę z powodu zamknięcia kopalni. I nawet oni się nie poddali. Przeciwnie, wydają się rozumieć fakt, że potrzebujemy zmienić więcej, niż to robimy teraz – mówiła Greta Thunberg.


Przypomnijmy, że Greta Thunberg jest ambasadorką ogólnoświatowego ruchu na rzecz klimatu. W sierpniu 2018 roku zapoczątkowała szkolny strajk przeciwko zmianom klimatycznym (Fridays for Future), który rzucił wyzwanie dorosłym. Jej postawa zmobilizowała do protestów młodzież na całym świecie. Nastolatka zasłynęła poruszającym przemówieniem podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku. Przemawiała także podczas COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie. W 2019 roku 17-letnia Greta Thunberg została "człowiekiem roku" według amerykańskiego magazynu TIME.