Które marki warto kupić?

"Kochamy Ubrania, ale mają one sekrety, których nie można dłużej ukrywać. Światowy przemysł mody ma ogromny problem z zanieczyszczeniami, marnotrawstwem i łamaniem praw człowieka. Podobnie jak Ty dbamy o naszą planetę, ludzi oraz zwierzęta i chcemy żyć w świecie, który jest zrównoważony i sprawiedliwy" czytamy na stronie aplikacji. Good On You stworzyła grupa działaczy, specjalistów od mody, naukowców, copywriterów i programistów, którzy zebrali się, by rozpocząć społeczno-biznesową zmianę. Ich "bronią" w walce o lepsze warunki pracy, środowisko i poszanowanie zwierząt, jak podkreślają, jest możliwość wyboru - kupowanie i nagradzanie odpowiedzialnych marek modowych oraz omijanie tych, które nie robią nic, by swoje działania.

Skąd wiadomo, które marki rzeczywiście są dobre? Twórcy aplikacji regularnie zbierają informację na temat produkowanych przez nie ubrań i korzystają z analizy eksperckiej. Dzięki temu Good On You to prawdziwe kompendium wiedzy na temat etycznej i zrównoważonej mody. 

Żeby skorzystać z aplikacji, wystarczy ją pobrać (nie trzeba się rejestrować, chociaż od razu pojawia się taka informacja). Po uruchomieniu widzimy ekran z fotografią Emmy Watson, na którym pojawi się opcja wpisania nazwy marki lub przejrzenia konkretnych kategorii ubraniowych, na przykład sukienki czy torebki. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie sprawdzić markę, po wpisaniu nazwy pojawi się jej charakterystyka i punktacja m.in. ze względu na jej wpływ na środowisko czy traktowanie zwierząt. Na samym dole Good On You podpowiada podobne marki oraz pokazuje treści, dzięki którym można się bliżej zapoznać tematem etycznej mody i ekologii - są też praktyczne wskazówki, cały przewodnik po materiałach i sposobach produkcji czy aktualne odpowiedzi na rozterki branży. Twórcy przy niektórych opisach zamieszczają również sondy i pole wiadomości, dzięki czemu mogą zbierać opinie o markach od realnych użytkowników. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Good On You: Ethical Fashion (@goodonyou_app) Wrz 11, 2019 o 1:45 PDT

Jak się okazuje, bardzo wysoko w rankingach plasują się marki A.BCH, bleed, BYEM, Reebok, adidas, MUD Jeans, Stella McCartney czy Marks & Spencer.

Emma Watson i moda zrównoważona

A o co chodzi z Emmą Watson, która zerka na nas z aplikacji i własną twarzą reklamuje jej działania? Aktorka jest jedną z głównych osób wspierających Good On You. „Moda pomaga kształtować naszą tożsamość. To, co nosimy, oznacza, kim jesteśmy i za czym stoimy. Wspieram Good On You, ponieważ muszę wiedzieć, że moje ubrania nie szkodzą naszej cennej planecie ani jej ludziom" wyjaśnia aktorka i dodaje, że na czerwonym dywanie rzadko kiedy pyta się gwiazdy, co rzeczywiście mają na sobie i jak naprawdę działa marka, którą prezentują. Watson chce to zmienić, dlatego od lat mówi publicznie o etycznej i zrównoważonej modzie oraz jej wpływie na środowisko. Tutaj nie tylko nawołuje do zmiany kolegów i koleżanki po fachu, ale zachęca do odkrywania etycznej mody każdego. Z przewodnikiem Good On You może być zdecydowanie łatwiej.