Etapy gojenia tatuażu

Ile goi się tatuaż? Długość procesu gojenia zależy w dużej mierze od tego jak pracuje nasza skóra i układ odpornościowy. U każdej osoby czas gojenia może się różnić. Standardowo zajmuje on około trzech tygodni w przypadku niewielkich tatuaży i pięciu tygodni w przypadku dużych grafik. Proces gojenia można podzielić na kilka specyficznych etapów. Jak one przebiegają i czym się charakteryzują? Dowiedz się jak wygląda gojenie tatuażu dzień pod dniu.

I FAZA

Pierwsza faza rozpoczyna się w momencie ukończenia pracy przez tatuatora i kończy się zwykle po upływie około sześciu dni. W tym czasie tatuaż jest jasny, jednak nie musisz się martwić, ponieważ po całkowitym wygojeniu będzie cechować się mniej jaskrawymi barwami. Jak wygląda gojący się tatuaż? W pierwszych dniach należy go traktować tak jak otwartą ranę. Skóra może być obrzęknięta, wypukła, nieco zasiniona i zaczerwieniona. Może się również zdarzyć, że z rany będzie wyciekać tusz, krew i osocze. Jest to całkowicie naturalne. Tatuator po ukończeniu swojego dzieła przemyje tatuaż środkiem dezynfekującym i zabezpieczy go folią w celu ochrony przed zarazkami, takimi jak bakterie, kurz i roztocza.

Wyciekające z rany płyny mogą utrudniać, a tym samym wydłużać proces gojenia. Dlatego już od pierwszych dni musisz szczególnie dbać o ten obszar skóry. Kilka razy dziennie przemywaj ranę wodą o umiarkowanej temperaturze, z dodatkiem łagodnego mydła lub delikatnego płynu przeznaczonego do higieny intymnej. Na kilka kolejnych tygodni zapomnij o peelingach, gąbkach lub szorstkich szczotkach. Po umyciu należy osuszyć tatuaż – w tym celu przyłóż delikatnie listek ręcznika papierowego. Następnie nałóż krem natłuszczający i owiń całość specjalną folią, która pozwoli skórze oddychać. Będąc w domu, folię możesz pominąć. Czynność tę powtarzaj systematycznie co trzy godziny. Z każdym dniem dolegliwości takie jak ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz zasinienie powinny się stopniowo redukować. W tym czasie może pojawić się swędzenie i podwyższona temperatura. Nie martw się jednak – to również jest całkowicie naturalne. 

II FAZA

Drugi etap gojenia tatuażu zajmuje zwykle około tygodnia, czyli można określić, że trwa od siódmego do czternastego dnia od tatuowania. Dolegliwości, które najczęściej pojawiają się na tym etapie to silny świąd i intensywne łuszczenie się skóry. Ponadto, obszar pokryty tatuażem, mimo regularnego natłuszczania, może się przesuszać i trwa to do momentu, aż skóra się całkowicie nie złuszczy, a strupki nie odpadną. Ważne, aby im nie pomagać, ponieważ można w ten sposób uszkodzić tatuaż – powinny odpaść samoistnie, w swoim tempie. Równie ważne jest, aby nie drapać uciążliwie swędzącej skóry, ponieważ jest to łatwa droga do trwałego uszkodzenia umieszczonego w niej tuszu. Podczas drugiej fazy, podobnie jak w przypadku fazy pierwszej, pamiętaj o regularnym przemywaniu i natłuszczaniu tatuażu, najlepiej pięć razy dziennie, w równych odstępach czasu. Jeśli będzie ci dane zmierzyć się z trudnymi momentami, w których ciężko powstrzymać się przed drapaniem swędzącej skóry, zbawienną ulgę przyniesie ci okład z zawiniętych w ręcznik papierowy kostek lodu.

III FAZA

To już ostatni etap gojenia tatuażu, który przeważnie zajmuje kolejne dwa tygodnie. Tatuaż w tym czasie może wyglądać nieco mniej wyraziście, niż było to pierwotnie zaplanowane, jednak jest to jedynie efektem bariery stworzonej przez skórę w celu ochrony przed słońcem. Daj sobie czas, a tatuaż nabierze spodziewanych barw. W dalszym ciągu należy pamiętać o kontynuacji dotychczasowego rytuału pielęgnacyjnego. Skóra w obrębie tatuażu w dalszym ciągu jest bardzo wrażliwa i cienka, wciąż może także delikatnie się łuszczyć. Jeśli zauważysz takie objawy jak na przykład wysypka, skontaktuj się ze swoim tatuatorem, ponieważ może to świadczyć o alergii na jeden ze składników użytego tuszu. Natomiast sącząca się ropa lub podwyższona temperatura mogą wskazywać na źle gojący się tatuaż i świadczyć o zakażeniu krwi, a wtedy koniecznie udaj się do lekarza.

Kiedy tatuaż jest zagojony?

Tatuaż można uznać za zagojony wtedy, kiedy w związku z jego posiadaniem nie odczuwasz już nawet najmniejszego dyskomfortu. To czas, w którym całkowicie ustąpiły objawy takie jak sączenie krwi i osocza, świąd, odpadły wszystkie strupki obecne na tatuażu, skóra się całkowicie zregenerowała, a sama grafika nabrała docelowych barw. Na tym etapie dotykanie skóry w obrębie tatuażu nie powinno wiązać się z bólem na jakimkolwiek poziomie. Warto wtedy udać się do tatuatora, aby obejrzał swoje dzieło i ocenił, czy nie wymaga ono poprawek.

Krem na tatuaż – jak stosować?

Krem do gojenia tatuażu powinien być nawilżający oraz natłuszczający i stosowany średnio co trzy godziny przez cały okres gojenia. Jak zmniejszyć opuchliznę po tatuażu? W preparatach szukaj takich składników jak na przykład D – pantenol, alantonina, aloes, witamina A, witamina E i masło shea. Jeśli preferujesz naturalne kosmetyki, odpowiednim wyborem będą olejki, na przykład takie jak olej kokosowy, olej jojoba, makadamia czy olej z pestek winogron. Istnieją również preparaty specjalnie dedykowane skórze pokrytej świeżym tatuażem. Dostać je możesz w salonie tatuażu. Oprócz zdolności regeneracyjnych, preparaty te mają za zadanie również pielęgnację wtłoczonego w skórę tuszu i ochronę jego koloru.

Folia na tatuaż – jak długo ją nosimy?

Folia do gojenia tatuażu jest konieczna, ponieważ w ten sposób chronimy ranę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, kurz i zabrudzenia. Folia zabezpiecza również nałożony na skórę krem regeneracyjny, a w konsekwencji hamuje wyciekającą limfę oraz osocze, wspomagając prawidłowy przebieg procesu gojenia. Taki opatrunek należy zmieniać regularnie, nie rzadziej niż co trzy godziny. Ochronę w postaci folii wystarczy stosować przez pierwsze trzy lub cztery dni. To czas, w którym skóra zdąży się wstępnie zregenerować, a powstała w obrębie tatuażu rana przestanie się sączyć. Nie stosuj folii dłużej niż przez pięć dni, ponieważ może to skutkować nieprzyjemnymi odparzeniami, które mogą prowadzić do zakażenia, a tym samym stanowczo skomplikować proces regeneracji.

Gojenie się tatuażu bez folii również jest możliwe. Niektóre salony oferują specjalne opatrunki, które jednorazowo przykłada się na ranę i zdejmuje po upływie kilku dni. Nie trzeba się nimi dodatkowo zajmować, dlatego jest to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie.

Gojenie tatuażu – o czym pamiętać?

O czym należy pamiętać w trakcie gojenia tatuażu? Przede wszystkim zrezygnuj z długich i gorących kąpieli. Zastąp je szybkim, letnim prysznicem. Porzuć również takie aktywności jak pływanie w basenie lub w otwartych akwenach wodnych. Chlorowana lub słona woda w zetknięciu ze świeżą raną może powodować silny ból. Oprócz tego, zawarte w wodzie zanieczyszczenia mogą utrudnić, a tym samym spowolnić proces gojenia tatuażu.

Warto również na kilka tygodni całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Taki trunek rozrzedza krew, a tym samym podnosi poziom intensywności krwawienia, co utrudnia proces regeneracji skóry. W pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu zrezygnuj z uprawiania sportu. Spływający po skórze pot może trwale uszkodzić tusz, a w konsekwencji grafika stworzona na skórze po zagojeniu może się różnić od tej pożądanej. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez aktywności fizycznej, intensywne ćwiczenia zastąp spokojną gimnastyką, taką jak na przykład rozciąganie czy joga.

Zwróć uwagę także na odpowiednią długość oraz jakość snu. Pamiętaj o codziennym zmienianiu pościeli, przynajmniej w pierwszym tygodniu posiadania tatuażu. Ograniczysz w ten sposób do minimum ilość zarazków, które mogą poważnie zagrażać twojej skórze. W tym czasie zrezygnuj również z wpuszczania zwierząt do łóżka. Unikniesz dzięki temu dodatkowych bakterii oraz ryzyka zadrapania przez pupili. A co ze słońcem? Dopóki tatuaż całkowicie się nie zagoi, należy bezwzględnie chronić go przed promieniowaniem słonecznym. Wychodząc na zewnątrz zadbaj o przewiewną odzież wykonaną z naturalnych materiałów, która przykryje i ochroni twój świeży nabytek.