Powrót do przeszłości jest dziś bardzo w cenie. Projektanci i makijażyści zachęcają do retromanii, serwując nam torebki w kształcie kaset magnetofonowych albo proponując makijaż w stylu yé-yé girls. A co w przypadku fryzjerstwa? Wystarczy spojrzeć na fryzury Lany Del Rey i Adele,  czy lansowane na ostatnich pokazach pixie cut i grzywki, by nie mieć wątpliwości, że poprzednie dekady mają ogromny wpływ na nasz wygląd. Które fryzury gwiazd z lat 60., 70. i 80. są ponadczasowe i którymi warto się zainspirować?

Fryzury z lat 60.: modne cięcia i upięcia

Fryzury gwiazd z lat 60. - fryzura Brigitte Bardot

Dziewczęce, pełne uroku i wbrew pozorom proste w wykonaniu. Prawdziwym hitem lat 60., który z powodzeniem można nosić także dziś, był wysoko upięty, natapirowany kok - tak zwany "beehive". W idealnej wersji miał być zrobiony "na wymiar" kobiecego kapelusza: tak, by po zdjęciu nakrycia głowy kok pozostawał nienaruszony. To ten, który stał się znakiem rozpoznawczym Brigitte Bardot. Lata 60. wołały: objętość! Dziewczyny nosiły więc też natapirowane włosy, niczym Priscilla Presley w dniu swojego ślubu z królem „Królem Rock and Rolla” (to fryzura skopiowana przez wspomnianą wcześniej Lanę czy widoczna u Kai Gerber na pokazie Valentino AW18) lub w mniej przerysowanej wersji - Jean Shrimpton. Co ciekawe, niektórzy badacze łączą modę na te ogromne zwracające uwagę fryzury z rewolucją seksualną. 

Zobacz: Modne fryzury na jesień 2018>>

Z drugiej strony kobiety lat 60. zachwycały długimi rozwianymi włosami - za wzór mogą wam posłużyć Veruschka w filmie "Powiększenie" Antonioniego i kolejny raz Brigitte Bardot, niekwestionowana ikona tamtych czasów. Wzrok przykuwało też zupełne odwrócenie trendu na kobiece fryzury, czyli nowoczesna wersja pixie cut: chłopięca i z długą gładką grzywką, Chodzi oczywiście o Twiggy

GALERIA: Modne fryzury z lat 60.>>

Fryzury z lat 70.: modne cięcia i upięcia

Fryzury gwiazd z lat 70. - fryzura Jane Birkin

Najważniejszą fryzurą lat 70. były oczywiście włosy amerykańskiej ulubienicy i gwiazdy "Aniołków Charliego", Farrah Fawcett. Puszyste złote fale aktorki kopiowano na potęgę i wcale byśmy się nie zdziwili, gdyby za jej sprawą nagle wzrosła sprzedaż lakieru do włosów. Dziś jej stare zdjęcia wciąż inspirują. Ogromny wpływ na kobiece fryzury  miała też lata temu Melissa Sue Anderson, gwiazda serialu "Mały domek na prerii". To za jej sprawą część dziewczyn postawiła na zupełną naturalność: zapuściła włosy do pasa, robiła przedziałek na środku głowy, a grzywkę podpinała na boki. 

Więcej: Odmładzające fryzury - odejmują nawet kilka lat!>>

Na fryzury miały oczywiście ogromny wpływ ruch hippisowski i festiwal w Woodstock z 1969 roku. Dziewczyny na początku kolejnej dekady chciały się nosić jak "dzieci kwiaty" i zapuszczały włosy wzorem aktorki Peggy Lipton - długie gładkie włosy z przedziałkiem na środku, jej wizytówka od końcówki lat 60. O ile miały oznaczać powrót do naturalności i noszące je kobiety wystrzegały się zbędnych produktów do stylizacji, o tyle te z kręconymi lub falowanymi włosami musiały je codziennie prostować. W latach 70. urzekły nas też rozwiane grzywki Olivii Newton-John, Joni Mitchell i Jane Birkin (to kolejna rzecz, którą poza stylem ubierania warto podpatrzeć u tej aktorki). 

GALERIA: Modne fryzury z lat 70.>>

Fryzury z lat 80.: modne cięcia i upięcia

Fryzury gwiazd z lat 80. - fryzura Madonny

Lata 80.? Nadmiar i podkreślanie indywidualności we wszystkim, w czym się da - także we fryzurach. Wraca objętość, a prostownica idzie w kąt: najlepiej jeśli na głowie nosi się loki albo fale (dlatego własnie niektóre z zespołów z lat 80. nazywano wręcz "hair bands"), które sprawdzą się i dziś. Może nie na co dzień, ale imprezę jak najbardziej - natapirowane, postrzępione, z pasemkami i związane chustką. Wzdychamy do wspaniałej rudej czupryny młodej Nicole Kidman oraz gęstych naturalnych włosów Cindy Crawford i Brooke Shields, które wystarczy przeczesać ręką do tyłu albo pozwolić im luźno opadać na twarz. 

Zobacz: Najbardziej pożądani fryzjerzy w Polsce. Ile kosztuje wizyta?>>

Może odpuścimy dzikie włosy w stylu Cyndi Lauper, za to Madonna - czemu nie. Nasz największy hit? Krótkie tlenione włosy z grzywką jak u Debbie Harry.

GALERIA: Modne fryzury z lat 80.>>

Podobają wam się takie fryzury w stylu retro? My na pewno wypróbujemy niektóre z nich i mamy już nawet własne typy. Więcej zdjęć gwiazd i fryzur z lat 60., 70. i 80. znajdziecie w naszej galerii.

GALERIA: Retro fryzury z lat 60., 70. i 80., które warto nosić dziś>>