Nie da się ukryć, że fazy Księżyca mają wpływ na nasze samopoczucie. Szczególnie gdy srebrny glob znajduje się w nowiu czy pełni. Wtedy bywamy szczególnie emocjonalne i zdarza nam się mieć ogromny apetyt. To przypomina nieco PMS, a sam cykl lunarny trwa przecież ok. 29 dni, tak samo, jak przeciętny cykl menstruacyjny kobiety. Z tych powodów nasi przodkowie wierzyli, że Księżyc oraz płeć żeńska są ze sobą ściśle powiązane. Takie twierdzenie utrzymuje się do dziś.

Wpływ Księżyca na kobietę - cykl menstruacyjny 

Wieki temu uważano, że cykle miesiączkowe odpowiadają cyklom Księżyca. Według tej teorii owulacja przypadała w trakcie pełni, a miesiączka w okolicach nowiu. Te fazy menstruacji dzielono na „Biały Księżyc” i „Czerwony Księżyc”. Pełnia miała również sprzyjać zwiększonej ilości porodów, za to nów nie był dobrym momentem na poczęcie. Nawet słowo „miesiączka” wywodzi się od łacińskiego słowa „mensis”, co oznacza „miesiąc” i odnosi się do greckiego słowa „mene”, czyli „Księżyc”.

Wpływ Księżyca na kobietę - Nów Księżyca

Kobiety są szczególnie wrażliwe na Księżyc. W trakcie nowiu cechuje nas słaba wydajność, spowalnia metabolizm, ciężko zebrać myśli. Łatwiej nam wtedy "zajadać stres" i wywołać dramat z drobnej sytuacji. Ta faza bardzo przypomina PMS, a jeśli w jej trakcie dodatkowo mamy okres, jesteśmy chodzącą, tykającą bombą. Jednak nów Księżyca to czas sprzyjający dbaniu o siebie. Warto rozpocząć wtedy nową dietę i spisać swoje cele na kolejny miesiąc. Przybywająca Luna jest symbolem początku oraz oczyszczania. Podczas jej trwania nasze ciało najlepiej przyswaja składniki odżywcze, które mu serwujemy, zarówno w postaci jedzenia, jak i naturalnych kuracji upiększających. Nów sprzyja odchudzaniu lub regeneracji paznokci, włosów oraz skóry.

Wpływ Księżyca na kobietę - Pełnia Księżyca

Pełnia Księżyca to nie bez powodu najbardziej magiczny czas w miesiącu. W jej trakcie my, kobiety, czujemy się najsilniejsze. Chociaż mierzymy się z bezsennością, spadkiem samopoczucia oraz nerwowością, równocześnie nasz organizm zbiera energię. W pełni czujemy się nadzwyczaj atrakcyjne i mamy podwyższone libido. To idealny moment na oczyszczanie organizmu oraz pielęgnację skóry czy włosów.

Wpływ Księżyca na kobietę - Księżyc ubywający

Gdy Księżyc ubywa, czujemy się zmęczone, zaczyna nam brakować sił. Nie warto wtedy forsować się ćwiczeniami czy dietą, należy zwolnić tempo i po prostu odpocząć. Ta faza sprzyja za to usuwaniu z ciała tego, co niechciane. Służy depilacji włosów, regulowaniu brwi, walce z cellulitem, pozbywaniu się trądziku lub poprawieniu fryzury. 

Wpływ Księżyca na kobietę - badania naukowe

Współczesne badania naukowe przeczą temu, że cykl menstruacyjny kobiety jest ściśle powiązany z cyklem księżycowym. Najbardziej znana na świecie aplikacja do śledzenia menstruacji Clue przeanalizowała 7,5 miliona cykli kobiet i nie znalazła korelacji pomiędzy fazami Księżyca a początkiem miesiączki. Dr Marija Vlajic Wheeler, jeden z naukowców zajmujących się danymi, spojrzała na dane użytkowników, którzy zauważyli, że „daty rozpoczęcia okresu przypadają losowo w ciągu miesiąca, niezależnie od fazy księżycowej”. Średnia długość cyklu miesiączkowego wynosi 29 dni, a cykl księżycowy wynosi 29,5.

Statystycznie jedna na dwie kobiety rozpoczyna miesiączkę trzy dni przed lub po pełni czy nowiu, przez co można odnieść wrażenie, że cykl menstruacyjny jest powiązany z cyklem księżycowym. Chociaż aplikacja Clue przedstawiła swoje zdanie na ten temat, nie da się ukryć, że fazy lunarne faktycznie mają wpływ na ciało kobiety. Warto żyć zgodnie z księżycowym kalendarzem, chociażby po to, by wiedzieć, kiedy spada i wzrasta nasz fizyczny oraz mentalny potencjał. Z Księżycem mamy o wiele więcej wspólnego, niż nam się wydaje.