Czy przeciwieństwa się przyciągają? Najpewniej potrafią, ale dość szybko zaczynają się odpychać, niech no tylko żar wygaśnie. Tak było z Samem i Dianą z sitcomu "Zdrówko", Hanem Solo i księżniczką Leią z "Gwiezdnych wojen" czy Paulą Abdul i MC Skatem Katem. Z badań, wykonanych w 2003 roku na Uniwersytecie Cornella przez behawioralnych ekologów Petera Bustona i Stephena Emlena, wynika, że większością ludzi poszukujących drugiej połowy kieruje zasada, że „podobieństwo przyciąga”. Ma to sens z punktu widzenia samolubnych genów. Jeśli wskutek rozmnażania płciowego muszą odstąpić połowę terytorium, dlaczego nie genom podobnym do rugowanych? Związek dwóch osób ma większe szanse na trwałość, gdy się wzajemnie dopełniają jak zwrotki tej samej piosenki.
Skojarzone pary są mniej więcej w tym samym wieku, podobnego wzrostu, postury, mają podobne osobowości. Antropolodzy nadali zjawisku zabawną nazwę: „kojarzenie wybiórcze dodatnie”. Zgodnie z nim postępują też zwierzęta. Gdy następnym razem padnie pytanie: „Dlaczego się we mnie zakochałeś/zakochałaś?”, spójrz miłośnie w oczy i szepnij najseksowniej, jak potrafisz: „Kojarzenie wybiórcze dodatnie, kochanie”.

Kojarzenie wybiórcze dodatnie wydaje się zaprzeczać eksperymentom zapachowym sugerującym, że podświadomie szukamy partnerów gwarantujących zróżnicowanie genomu potomstwa. Nikt nie powiedział, że miłość jest łatwa! Zasada konkurencyjności działa jak ciężarki położone na szalkach wagi. Idealna druga połowa powinna być podobna, ale nie zanadto. Zbyt duża zgodność przeczy celowości rozmnażania płciowego, którego istotą jest wprowadzenie rozmaitości do repertuaru genów. To dlatego instynktownie nie romansujemy z najbliższymi członkami rodziny. Unikanie kazirodztwa należy do najpowszechniejszych kulturowych tabu, które obserwuje się też w królestwie roślin i zwierząt. Tłumaczy nawet, dlaczego bracia i siostry po wkroczeniu w dorosłość czują do siebie awersję w okresach największej płodności.

Istnieje ważki biologiczny powód ostrzegania przed kazirodztwem – zbyt duże podobieństwo genetyczne skutkuje potomstwem z domieszką szkodliwych cech. Przeróżne niepożądane mutacje nie znikają z genomu. W filmie "Wspomnienia z Brighton Beach" starszy brat Stanley przestrzega Eugene’a: „Ożeń się z którąś z kuzynek, a będziesz miał dzieci z dziewięcioma głowami”. Dodatkowo brak dywersyfikacji genów odporności ograniczy zdolność potomstwa do zwalczania infekcji.

W 2008 roku opisano autentyczny przypadek małżeństwa zawartego przez bliźnięta. Dowiódł znaczenia kojarzenia wybiórczego dodatniego i kazirodczego tabu. Wyobraź sobie znalezienie ideału, kogoś dokładnie takiego jak ty, by się potem dowiedzieć, że jesteście bratem i siostrą. Podobnie jak Luke Skywalker i księżniczka Leia. Coś takiego zdarzyło się w Wielkiej Brytanii. Zaraz po urodzeniu doszło do rozdzielenia bliźniąt dwujajowych. Były wychowywane przez różne rodziny. Po ślubie para odkryła, że jest rodzeństwem, i natychmiast wystąpiła o unieważnienie małżeństwa.