Metody osiągnięcia orgazmu istnieją - czasem to kwestia anatomii, czasem mentalny problem. W pierwszym przypadku rozwiązanie leży w rękach lekarza. Możesz skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem. Znacznie trudniej jest wtedy, gdy problem leży po stronie blokad psychicznych. To, co możesz wtedy zrobić, to pójść do seksuologa lub pogodzić się z taką sytuacją i nauczyć się czerpać radości z samej bliskości i intymności. 


Jak osiągnąć orgazm? Liczy się bliskość i poznanie mapy własnego ciała


Na odczuwanie przyjemności seksualnej u kobiety wpływa szereg czynników psychofizycznych. Oczywiście, pierwszym ze sposobów na osiągnięcie orgazmu powinno być przede wszystkim poznanie mapy swojego ciała i znalezienie własnej drogi do rozkoszy. Jak twierdzi dr Tomasz Basta, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic, już sama ta podróż może być dla kobiety czymś przyjemnym.

– Najczęściej jest to dla niej dowód potwierdzający wspólną bliskość i otwartość na swojego partnera. Bo przecież trzeba być z kimś naprawdę blisko, aby zwierzać mu się z tego typu problemów, a następnie wspólnie starać się szukać na nie rozwiązania – dodaje specjalista.


Dlaczego kobieta nie ma orgazmu? Psychologiczne aspekty braku odczuwania przyjemności podczas zbliżeń


Do psychologicznych przyczyn braku orgazmu można zaliczyć stres, przepracowanie i ogólne zmęczenie. Również takim powodem jest duża zmiana, jaką jest urodzenie dziecka. Wiele kobiet, które przed ciążą nie miały problemów z dojściem podczas stosunku, po ciąży je mają. To wynika z natłoku nowych obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem, z niewyspania, czego często partnerzy nie do końca potrafią zrozumieć, zaakceptować i to jeszcze potęguje problem.


Przyczyny medyczne braku orgazmu


Co innego, kiedy mimo starań, otwartości i ochoty na zbliżenia, Twoja satysfakcja seksualna nie jest taka, jaką chciałabyś osiągać. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi. Spadek estrogenów też ma duży wpływ na spadek libido. Wówczas warto zasięgnąć opinii endokrynologa, który pomoże nam ustalić, czy problem nie tkwi właśnie tutaj. 

Jeśli i w tej kwestii również wszystko jest w porządk,u możesz wówczas sprawdzić, czy problem nie tkwi w anatomii twoich miejsc intymnych. Pewne nieprawidłowości mogą być wrodzone lub pojawić się po porodach pod wpływem rozciągnięcia tkanek lub uszkodzeń takich jak pęknięcie krocza, czy zerwanie wiązadeł. Kobieta może również stracić zdolność przeżywania rozkoszy w okresie menopauzy, kiedy zespół rozluźnienia pochwy jest już u niej bardzo zaawansowany i ma bardzo duży spadek kolagenu, który odpowiada za jędrność pochwy. 

Czytaj też: Seks analny - jak go uprawiać i czy to boli >>


Jak tłumaczy ginekolog dr Tomasz Basta, w takich sytuacjach kiedy dochodzi do rozszerzenia pochwy zakończenia nerwowe mogą zostać pozrywane albo przednia ściana pochwy, która jest najbardziej unerwiona, czyli gdzie są zakończenia nerwowe punktu G, chowa się częściowo pod kość spojenia łonowego. Wtedy jest ona gorzej pobudzana podczas stosunku. Istnieje szereg zabiegów ginekologii estetycznej mogących je poprawić, co w rezultacie wpłynie na znaczną poprawę Twoich seksualnych doznań. 


"Nie dochodzę podczas stosunku".  Jak rozwiązać problem braku orgazmu z przyczyn anatomicznych?


Na początku bardzo ważna jest dobra diagnoza, z czego tak naprawdę wynika brak orgazmu. Najlepiej jest zwrócić się do ginekologa, który powinien przeprowadzić dokładny wywiad i sprawdzić czy zakończenia nerwowe łechtaczki i okolicy punktu G są ukształtowane prawidłowo. 


Dr Tomasz Basta tłumaczy, że jeżeli pacjentka wcześniej miewała orgazmy, a teraz jakichś przyczyn np. na skutek porodów, menopauzy, czy jakichś urazów miejsc intymnych przestała je odczuwać może poddać się zabiegowi O-Shot lub G-Shot. W przypadku gdy kobieta normalnie się podnieca, ma duże libido, ale orgazm osiąga tylko w wybranej pozycji, albo gdy tylko ona wie, które miejsce dokładnie musi stymulować, żeby szczytować, to znaczy, że najprawdopodobniej jest problem z rozciągnięciem pochwy lub przedostaniem się i schowaniem tych czułych miejsc np. wysoko pod spojeniem łonowym.

- Wtedy najlepiej jest najpierw zrobić laserowy zabieg obkurczania śluzówek pochwy. Do tego celu wykorzystywane są specjalne lasery ginekologiczne. Często sam ten zabieg już pomaga. Jeśli nie wystarcza ginekolog proponuje uwypuklenie przedniej ściany pochwy w okolicach punku G za pomocą kwasu hialuronowego, czyli za pomocą zabiegu G-Shot – tłumaczy lekarz. Natomiast w sytuacjach kiedy kobieta nie jest w stanie osiągnąć orgazmu w żadnej pozycji, ani sama nie może go wywołać wtedy wiemy, że prawdopodobnie są uszkodzone zakończenia nerwowe. Należy wtedy wykonać zabieg O-Shot, czyli zabiegu polegającego na podaniu fibryny bogatopłytkowej zarówno w okolice przedniej ściany pochwy - punku G oraz w okolice łechtaczki. Fibryna bogatopłytkowa stymuluje powstanie nowego ukrwienia i unerwienia.

Nigdy nie miałam orgazmu


Jeżeli kobieta nigdy nie szczytowała, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Może to być uszkodzenie nerwów na poziomie kręgosłupa np. nawet szyjnego. Może to być również zaburzenie związane z przekaźnictwem neuronowym do mózgu i interpretowaniem tej stymulacji. Kobieta może cierpieć również na zaburzenie sfery psychologiczno-seksuologicznej co jest najczęstszym powodem takiego stanu. W takich sytuacjach ginekolog kończy swoją rolę, bo anatomicznie nie może nic zmienić za pomocą zabiegów i pacjentka powinna zostać oddana pod opiekę seksuologa, który odpowiednią terapią pomoże jej pokonać problemy i bariery psychologiczne. Bardzo ważne jest przełamanie tych obaw, barier i zżycie się z partnerem lub zbudowanie w sobie dużego zaufania do niego. Kiedy kobieta potrafi się już otworzyć, wtedy powinno być wszystko w porządku. 

Czytaj też: Co się dzieje, kiedy przestajesz uprawiać seks?


Gdy nie ma szans na orgazm


Są też problemy, które na bardzo długi czas wyłączają kobietę z możliwości przeżywania orgazmu. Np. pacjentki z pochwicą, czyli niezależnym od woli skurczu mięśni dolnej ściany miednicy, zwieracza pochwy, który uniemożliwia lub bardzo utrudnia odbycie stosunku, ponieważ wprowadzenie członka do „zaciśniętej” pochwy jest znacznie utrudnione lub bardzo bolesne. Dr Tomasz Basta twierdzi, że mimo wszystko potrafią cieszyć się swoim życiem seksualnym.

– Mam wiele pacjentek, które chorowały lub nadal chorują na pochwicę i są w związkach 8-10 letnich. Zawszę podziwiałem je za to, że mimo tego, że one nigdy nie współżyły, a są w związkach małżeńskich i są szczęśliwe. One radzą sobie po prostu inaczej. Więź między partnerami nie polega tylko na współżyciu, nie polega tylko na osiągnięciu orgazmu szczególnie dla kobiety. O ile mężczyzna działa instynktownie, o tyle moja wieloletnia praktyka zawodowa utwierdza mnie w tym, że kobiety działają bardziej emocjonalnie. Dla nich często, choć nie zawsze, najważniejsza jest więź z partnerem, a nie samo szczytowanie. Ostatnio słyszy się, że orgazmy są przereklamowane i jest w tym jakaś prawda. Co nie oznacza, że nie warto podjąć pracy nad ich osiągnięciem, tym bardziej, że taka jest możliwa i potrafi przynieść zaskakujące efekty.

 

lek. med. Tomasz Basta - Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. 
Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet. Miejsce oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii, chirurgii naczyniowej i ogólnej, endokrynologii, diabetologii, hipertensjologii, angiologii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny (jako jedyna w Polsce dysponuje wszystkimi rodzajami laserów do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu i obkurczania pochwy, i jako jedna z trzech w naszym kraju posiada wysoko wyspecjalizowane urządzenie HIFU).