Dieta przyspieszająca metabolizm – na czym polega?

Dieta przyspieszająca metabolizm została opracowana przez Haylie Pomroy - ekspertkę w dziedzinie dietetyki i odżywiania. W przypadku tego programu nie chodzi o liczenie każdej kalorii. Autorka wyszła z słusznego założenia, że kluczem do skutecznego spalania kalorii jest przyspieszenie przemiany materii. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez podzielenie tygodniowego jadłospisu na 3 etapy, podczas których osoba stosująca dietę dostarcza do organizmu ściśle określone makroskładniki. Program mający pomóc w uporaniu się ze zbędnymi kilogramami trwa 28 dni. W tym czasie należy spożywać 5 posiłków dziennie, uwzględniając 3-godzinne odstępy czasowe między każdym z nich.

Trzeba wiedzieć, że dieta na przyspieszenie metabolizmu wyklucza spożywanie alkoholu, kofeiny i teiny. Odstawić należy także nabiał, kukurydzę, pszenicę, soję, soki owocowe, suszone owoce oraz oczywiście cukier rafinowany. Zakazane jest też używanie sztucznych słodzików. Opracowany przez Haylie Pomroy program przewiduje także zwiększenie aktywności fizycznej. Wskazane jest spożywanie niewielkich porcji (bez ograniczeń można jeść wyłącznie surowe warzywa). Śniadanie trzeba zjeść najpóźniej po 30 minutach od chwili przebudzenia. Ważna jest też ilość przyjmowanej wody. Aby obliczyć objętość płynów, wystarczy zastosować prosty wzór: 1/3 masy ciała/10=dzienna ilość wody

Dieta przyspieszająca metabolizm faza 1

Pierwszy etap diety przyspieszającej metabolizm ma doprowadzić do uspokojenia pracy kory nadnerczy i w rezultacie - do zmniejszenia stężenia kortyzolu, czyli hormonu stresu. Celem tego działania jest poprawa pracy jelit i stymulacja wydzielania enzymów trawiennych (co przekłada się na ustabilizowanie stężenia glukozy we krwi i szybszy rozkład węglowodanów).

Faza 1 trwa obejmuje poniedziałek i wtorek. W tym czasie dozwolone jest jedzenie świeżych owoców, warzyw, ziaren i protein. Każdego dnia trzeba wykonywać lekkie ćwiczenia fizyczne - np. jogę albo jogging.

Dieta przyspieszająca metabolizm faza 2

Drugi etap diety służy szybkiemu odblokowaniu zgromadzonych zapasów tłuszczu oraz stymulacji funkcji trzustki, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ta faza obejmuje 2 dni - środę i czwartek. Posiłki powinny składać się wyłącznie z warzyw i protein. Konieczne jest też wykonanie jednego treningu siłowego.

Dieta przyspieszająca metabolizm faza 3

Trzeci etap obejmuje kolejne 3 dni - piątek, sobotę i niedzielę. Celem tej fazy jest całkowite spalenie tłuszczu. Dla osoby stosującej dietę to jeden z najprzyjemniejszych etapów, bowiem temu procesowi towarzyszy zwiększone wydzielanie endorfin. Spożywane posiłki powinny składać się ze świeżych owoców, warzyw, ziaren i zdrowych tłuszczów. Ponadto faza 3 przewiduje wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych (w tej roli dobrze sprawdzi się joga). 

Dieta przyspieszająca metabolizm – efekty

Dieta przyspieszająca metabolizm wymaga sporego samozaparcia, ale efekty są tego warte. Utrata wagi jest warunkowana wieloma indywidualnymi czynnikami. Średnio wynosi 6-8 kg w ciągu 28 dni, jednak niektóre osoby gubią nawet 10 kg i więcej.

Redukcja tkanki tłuszczowej nie jest jedynym efektem opisywanego programu. Inne rezultaty diety to:

  • ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi,
  • pobudzenie enzymów trawiennych,
  • redukcja poziomu kortyzolu,
  • stymulacja pracy wątroby i trzustki,
  • lepsze samopoczucie.

Dieta przyspieszająca metabolizm – jadłospis

Poniżej prezentujemy przykładowy jadłospis dla każdej z faz, obejmujący posiłki na 1 dzień.

Faza 1

Śniadanie: owsianka na wodzie z kawałkami jabłka i szklanka dowolnych warzyw.

Drugie śniadanie: pomarańcza.

Obiad: filet z kurczaka ze szklanką kaszy gryczanej.

Podwieczorek: grejpfrut.

Kolacja: pół szklanki białej fasoli, szklanka brązowego ryżu, 2 szklanki ulubionych warzyw.

Faza 2

Śniadanie: sałatka warzywna z wędzonym łososiem.

Drugie śniadanie: szklanka kiszonej kapusty i 4 plastry drobiowej wędliny.

Obiad: pstrąg i szklanka gotowanych brokułów.

Podwieczorek: sałatka z marchewki i 2 selerów naciowych.

Kolacja: sałatka z tuńczyka (bez dodatku oliwy), brokułu, sałaty i cebuli.

Faza 3

Śniadanie: jajko sadzone, kromka razowego chleba, szklanka śliwek.

Drugie śniadanie: marchewka i dwa ciasteczka słonecznikowe.

Obiad: schab duszony z cebulą i jarmuż.

Podwieczorek: szklanka marchewki krojonej w kostkę i 1/4 szklanki łuskanego słonecznika. 

Kolacja: filet z kurczaka smażony na oliwie z oliwek i szklanka gotowanego szpinaku. 

Dieta przyspieszająca metabolizm – opinie

Na różnych forach internetowych można znaleźć sporo opinii kobiet, które stosowały dietę przyspieszającą metabolizm. Warto zaznaczyć, że te negatywne praktycznie nie występują.

- Moja mama ma choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne i kij wie co jeszcze. Dla niej schudnąć to zawsze był problem i nic nie pomagało. Od października albo listopada schudła już 18 kg. Daje to jakieś 2kg na miesiąc, ale dla kogoś dla kogo schudnięcie było praktycznie niemożliwe to mega wynik - relacjonuje Zacna.Nutria, użytkowniczka forum Vitalia.

Dla niektórych osób poważną przeszkodą jest jednak sama forma diety i wymogi, które trzeba spełnić w trakcie jej stosowania.

- Jak tu regularnie jeść posiłki, skoro każdego dnia robi się co innego (ja przynajmniej tak mam). Dieta w ogóle nie dla mnie - stwierdza Alina, użytkowniczka Forum Diety.

W kontekście przewidzianych posiłków, dieta przyspieszająca metabolizm jest dość wymagająca, nie można temu zaprzeczyć. Niemniej jednak warto podjąć to wyzwanie, bo efekty wynagrodzą każdą niedogodność.

- A co do działania diety przyśpieszającej metabolizm to każdy tydzień jest podzielony na 3 fazy: 1. węglowodanowa trwa 2 dni, 2. białkowa również 2 dni i 3. tłuszczowa - 3 dni. Dzięki wszystkim trzem metabolizm zaczyna działać na najwyższych obrotach. To tak w skrócie - pisze CorsicanGirl, zalogowana na forum Dieta.