Zakupy za dolary i euro w zagranicznych sklepach bardzo popularne

W ciągu ostatnich 4 latach o 19% wzrosła ilość osób robiących zakupy przez internet. Według GUS w 2020 roku ponad 60% Polaków robiła regularne zakupy online. Najpopularniejszymi towarami kupionymi w zagranicznych sklepach była odzież, artykuły sportowe oraz elektronika (najczęściej za dolary np. na eBay czy Amazon). Dużym zainteresowaniem m.in. w niemieckich sklepach internetowych cieszyły się artykuły dekoracyjne oraz produkty do pielęgnacji zdrowia i urody.

Obecnie ponad 20% Polaków regularnie robi zakupy za USD i euro w zagranicznych sklepach internetowych. Najczęściej są to osoby młode między 20 a 30 rokiem życia. Polscy konsumenci cenią sobie zakupy w euro walucie w sklepach e-commerce z dwóch powodów: za łatwość porównywania ofert oraz możliwość zwrotu towaru do 14 dni bez podania przyczyny. Przed zrobieniem zakupów warto sprawdzić aktualne kursy walut. 

Dlaczego warto kupować towary w walucie USD?

Wiele osób kupuje w zagranicznych sklepach e-commerce z powodu dużo niższej ceny artykułów. Mimo dość wysokich kosztów wysyłki, nadal warto kupować w zagranicznych serwisach. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w czasie noworocznych wyprzedaży na platformach zakupowych online. Bardzo często można zakupić w tych sklepach sprzęt elektronicznych 40-50% taniej niż w Polsce. Różnica w cenie najczęściej wynika z dużej konkurencyjności na rynku zagranicznym. Dzięki temu można kupić towar np. dużo taniej lub różnymi akcesoriami gratis.

Produkty zamówione za dolary w amerykańskich sklepach online obłożone są stawką VAT i cłem. Warto o tym pamiętać, bo urząd skarbowy poprosi o uiszczenie dodatkowej opłaty, która podawana jest w dolarach. Dlatego przed zakupem towaru z zagranicy warto przeliczyć cenę z dolarów na złotówki.

Dokładną wysokość cła można sprawdzić w systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR, który jest na bieżąco aktualizowany danymi pochodzącymi z Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej. Jeśli robisz zakupy w dolarach amerykańskich, to pamiętaj o uiszczeniu podatku VAT (najczęściej w wysokości 23%). Podatek ten należy uiścić dopiero w momencie odbioru przesyłki. Do podatku doliczona jest również niewielka opłata pocztowa za czynności związane z obliczeniem podatku.

Jak kupować w zagranicznych e-commerce, żeby było korzystniej?

Oprócz podatków i cła warto również zwrócić uwagę na przelicznik USD i EUR w zagranicznych sklepach. W niektórych platformach można znaleźć przelicznik, który wylicza finalną kwotę. Jednak dużo lepiej jest sprawdzić kurs i wymienić np. dolary na https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Dzięki temu można dodatkowo zaoszczędzić na zagranicznych zakupach oraz uniknąć niekorzystnego przelicznika i wysokich spreadów poprzez wymianę w banku.

Płatność kartą czy gotówką – jaka będzie najlepsza?

Robiąc zakupy w zagranicznych sklepach, warto zwrócić uwagę sposób opłaty za zamówiony towar. Jednym z najprostszych sposobów jest płatność kartą. Warto zwrócić uwagę, czy jest to karta do zwykłego konta, czy walutowego. Aby uniknąć niekorzystnych spreadów, warto do opłacenia zamówienia korzystać z konta walutowego lub poprzez przelew zagraniczny poprzez serwis wymiany walut Walutomat.pl