Czerwoną bransoletkę - sznurek często można zauważyć u osób związanych ze światem show-biznesu. Z tym dodatkiem chętnie pokazywała się Angelina Jolie, Naomi Campbell, Ariana Grande, Miley Cyrus, Demi Moore, Leonardo DiCaprio, Paris Jackson czy David i Victoria Beckhamowie. Także polskie gwiazdy, w tym Kayah, często widywane są z takim dodatkiem na nadgarstku. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie powinno się go sprowadzać tylko do roli ozdoby - już wiele wieków temu wierzono, że w czerwonej nici zaklęta jest niezwykle potężna moc. 

Czerwona bransoletka – wyjaśnienie symboliki

Czerwona bransoletka jako talizman ma przede wszystkim chronić przed negatywną energią nieprzychylnych nam ludzi. Sam zwyczaj wiązania takiej nitki na nadgarstku wywodzi się z kabały - najbardziej mistycznego obszaru judaizmu, który wierzącym ma pomóc w odnalezieniu wyższej rzeczywistości. W chrześcijańskiej Europie kabała często stawiana jest na równi z okultyzmem. Niemniej jednak w krajach typowo katolickich normą jest przyjmowanie niektórych jej praktyk, a jedną z najczęściej adaptowanych jest właśnie zwyczaj wiązania czerwonej nici na przegubie.

Taki amulet ma chronić przed wpływem złego oka - potężnej siły generowanej przez ludzi, którzy z natury są źli. Czerwona nitka ma wzmacniać aurę noszącej go osoby i dzięki temu uchronić przed urokiem, złorzeczeniem, wampiryzmem energetycznym, zazdrością i oszczerstwami. Już w czasach starożytnych wierzono, że człowiek zdominowany przez złe emocje może wywierać silny wpływ na innych ludzi. Moc owego oddziaływania ma nieść jego spojrzenie, stąd właśnie wzięło się określenie "złe oko". Oczy mają przekształcać negatywną energię takiej osoby w nieszczęście i niepowodzenia zauroczonych.

Dlaczego właśnie kolor czerwony? Wynika to z energii i wibracji, jakie niesie w sobie ta barwa. Czerwień oznacza miłość, entuzjazm, energię słońca oraz życia i właśnie ta symbolika ma wzmacniać aurę osób poddanych wpływowi talizmanu

Czerwona bransoletka – jak wiązać i nosić? 

Czerwona bransoletka ma wykazywać niezwykle silne działanie ochronne, trzeba jednak wiedzieć, że aby amulet roztaczał dobrą energię, musi być zawiązany w zgodzie z rytuałem kabały.

Powszechnie uważa się, że bransoletka na czerwonym sznurku musi być noszona na lewym przegubie. Otóż, niekoniecznie. Trzeba wiedzieć, że zgodnie z naukami kabały, każdy człowiek może dawać i przyjmować energię, za co odpowiedzialne są jego ręce. Osobista energia jest uwalniana poprzez rękę rzucającą, czyli dominującą w życiu codziennym. Energię innych osób przyjmujemy za pośrednictwem ręki przeciwstawnej, czyli przyjmującej. Talizman należy nosić właśnie na tej drugiej. W praktyce oznacza to, że osoba praworęczna powinna wiązać czerwoną bransoletkę na lewym przegubie, a leworęczna - na prawym

To jeszcze jednak nie wszystko. Z zakładaniem amuletu związany jest cały rytuał. Jeżeli liczymy na ochronną moc czerwonej nitki, powinniśmy ściśle przestrzegać poszczególnych kroków.

Czerwona bransoletka - rytuał kabały

Po pierwsze, bransoletkę musi zawiązać osoba bliska naszemu sercu - której ufamy i która dobrze nam życzy. Po drugie, na nici trzeba zawiązać 7 supełków, gdyż każdy z nich odnosi się do duchowej strony człowieka. Po trzecie, nadmiar nitki obowiązkowo należy odciąć. Takie pozostałości można (a nawet należy) schować do portfela. Ta praktyka osobie chronionej mocą talizmanu ma zapewnić dobrobyt. 

Ceremoniał wiązania nici powinien odbyć się w cichym, spokojnym pomieszczeniu, oświetlonym blaskiem świec. Przed jego rozpoczęciem należy się wyciszyć i skoncentrować na swojej intencji i myśleć wyłącznie o przyjemnych rzeczach. Następnie trzeba odmówić modlitwę (dowolną). Pozwoli to związać święte słowa z dobrymi myślami i w rezultacie - zablokować wpływ całej negatywnej energii krążącej w okolicy. W ten sposób aura zostanie uchroniona przed wniknięciem złych emocji. Pamiętaj, że bransoletka powinna być wykonana z wełny

Jak długo nosić czerwoną bransoletkę? Kabała wskazuje, że nić sama odpadnie, gdy tylko wyczerpie się jej energia. Do tego czasu nie należy jej zdejmować. Gdy talizman zostanie zerwany, można zawiązać kolejny, oczywiście postępując zgodnie z poszczególnymi krokami ceremoniału. W ten sposób będziemy nieustannie chronieni przed złym okiem. 

Biżuteria ze znakiem zodiaku, kryształem, kamieniem księżycowym 

W sieci znaleźć można wiele czerwonych rzemyków wzbogaconych o  talizmany. Bransoletki mogą mieć dodatkowo zawieszkę z kamieniami szlachetnymi np. ametystem (moc kamienia: uspokaja i uwalnia umysł od natarczywych myśli), turmalinem (chroni przed negatywną energią i uczy cierpliwości), kryształem górskim (moc neutralizacji złej energii i oczyszczania aury) czy kwarcem (pomaga w uspokojeniu skołatanych nerwów i wyrównuje energię wewnętrzną). Według niektórych źródeł kamienie mogą mieć właściwości uzdrawiające i neutralizujące wahania energii. 

Czerwona bransoletka dla niemowlaka

Czerwoną nitkę na nadgarstku noszą przede wszystkim osoby dorosłe. Nie znaczy to jednak, że jej wpływ nie obejmuje dzieci, wprost przeciwnie. W tym miejscu należy ponownie odwołać się do judaistycznej tradycji. 

W Izraelu czerwoną nicią obwiązywany jest grób pramatki Racheli (znajdujący się w Betlejem) - żony Jakuba i matki dwóch pokoleń Izraela, której dzieje zostały spisane w legendach o początkach narodu żydowskiego. Rachela ponad wszystko ukochała swoje dzieci, a celem jej istnienia było chronienie ich przed złem.

Wiązanie czerwonej nitki na nadgarstkach noworodków ma chronić ich przed zauroczeniem rzucanym przez złe spojrzenie. Talizman ma sprowadzać na dziecko dobrą energię pramatki Racheli.

Mimo że zwyczaj ten wywodzi się wprost z judaizmu, to już wiele wieków temu był praktykowany w krajach typowo chrześcijańskich, w tym także w Polsce. Nawet dziś nie osłabła wiara w ochronną moc takiego talizmanu, zwłaszcza że w słowiańskich wierzeniach czerwona nić nie chroni wyłącznie przed zauroczeniem. Ma sprowadzać także dobre zdrowie, więc amuletem często chronione są wcześniaki i dzieci, które urodziły się chore. 

Zobacz w galerii gwiazdy, które noszą czerwoną bransoletkę