Co to jest tofu?

Tofu to rodzaj sera - twarożek powstały w procesie koagulacji mleka sojowego.Przepis na tofu pochodzi z Chin, prawdopodobnie z czasów przed nasza erą. Jest ono popularnym produktem spożywczym także w Japonii oraz innych krajach azjatyckich (Tajlandia, Korea, Wietnam). Różni się nieco konsystencją w zależności od sposobu przygotowywania mleka sojowego oraz samego tofu.

Tofu jest produktem bogatym w białko złożone z aminokwasów egzogennych. Większość tworzących je tłuszczów roślinnych to tłuszcze nienasycone, w tym lecytyna i kwas linolowy. Oprócz białka dostarcza organizmowi także wapnia, witamin z grupy B i innych składników odżywczych.

Jak przyrządzić tofu?

Tofu naturalne nie ma żadnego wyraźnego smaku. Wiele osób zraża się do niego po pierwszym zakupie i próbie przyrządzenia. Tofu może smakować dowolnymi przyprawami, w zależności od tego, w jakiej zalewie zostanie namoczone przed noc. Można więc z łatwością przygotować tofu na ostro, z przyprawami kuchni chińskiej czy czosnkowe.

Sporą popularnością cieszy się także tofu wędzone, a przyjemnym aromacie i smaku. W tej wersji serek sojowy sprawdza się bez wcześniejszego moczenia w zalewie, nie trzeba go też zbyt mocno przyprawiać. Oprócz tofu wędzonego, w sprzedaży dostępne jest także tofu z bazylią, papryką i innymi przyprawami. Nadają one serkowi sojowemu konkretny wyrazisty smak i zarazem podpowiadają, co można z niego przyrządzić.

Jakie dania z tofu warto wypróbować w swojej kuchni? Oto kilka ciekawych pomysłów.

Sałatka z tofu

Tofu solidnie zamarynowane, a następnie upieczone stanowi świetny dodatek do sałatki. Sprawdza się szczególnie jako zmiennik mięs. Aby tofu dobrze przeniknęło smakami, należy całą noc marynować je w mieszance oleju, musztardy, czosnku, miodu i sosu tabasco. Z czym jeść tofu w sałatce? Świetnie smakuje ze świeżą, chrupiąca sałatą, papryką, groszkiem i innymi warzywami sezonowymi. Jak dressing warto przetestować sos majonezowo - śmietanowy, sos czosnkowy oraz dobrą oliwę.

Sałatka z tofu doskonale sprawdza się jako dodatek do potraw z grilla. Warto jednak pamiętać, że tofu jest kaloryczne i sycące.

Kotlety z tofu

Tofu to także składnik roślinnych kotletów. Można pokroić je w kostki i potraktować jak kotlety z piersi kurczaka - obtoczyć w jajku (lub zaparzonym siemieniu lnianym) i panierce, a następnie usmażyć. Warto jednak pamiętać o marynacie, w której twarożek sojowy powinien moczyć się przez kilka godzin. Jeśli brakuje czasu na marynowanie naturalnego tofu, dobrą alternatywą będzie tofu wędzone.

Obiad z tofu to także kotlety szpinakowe, które dzięki dodatkowi twarogu będą bardziej lepkie i pożywne. Plastry smażonego, zamarynowanego tofu sprawdzą się w burgerach oraz w kotletach ryżowych.

Makaron z tofu

Tofu można również użyć jako zmiennik kurczaka w potrawach chińskich, na przykład z makaronu ryżowego. Taki pomysł na tofu z pewnością zadziwi niejednego amatora chińskiej kuchni. W tej roli doskonale sprawdzi się tofu marynowane w takich przeprawach, jak imbir, kurkuma, chili, kmin rzymski (kumin) oraz kolendra.

Tofu można też potraktować jako zmiennik mięsa mielonego do makaronu spaghetti. Rozgniecione widelcem tofu z dodatkiem sporej ilości przyprawy do kurczaka lub samodzielnie skomponowanej mieszanki przypraw do mięs należy usmażyć na patelni na brązowo lub upiec w piekarniku.

Curry z tofu

Tofu to smaczny dodatek także do curry. Do podsmażonej cebulki, papryki i czerwonej fasolki należy dodać wcześniej zamarynowane w papryce i imbirze tofu, pokrojone w grube kostki i podsmażone na patelni z każdej strony. Curry powinno zawierać także mleko kokosowe. Świetnie smakuje z ryżem - jest rozgrzewające, sycące, o egzotycznym posmaku kokosa.

Warzywne curry z tofu warto posypać pietruszką lub szczypiorkiem. Dobrze komponują się z nim także prażone pestki dyni czy słonecznika.