Praca marzeń rzadko bywa efektem szczęśliwego trafu - trzeba się postarać, by ją zdobyć. Chcesz poczuć, że żyjesz i cieszyć się bonusami, np. możliwością bywania w różnych zakątkach świata, albo tym, że sama decydujesz, kiedy masz wolne? Zastanów się, co lubisz robić, rozejrzyj się wokół siebie i działaj.

Zawodów, które mogą przynieść ci satysfakcję i postawią przed tobą nowe wyzwania, jest z pewnością wiele. My przedstawiamy 3 z nich. Kto wie, może któryś jest stworzony właśnie dla ciebie?

1. Stewardessa

Kochasz podróże i chciałabyś przemierzyć świat wzdłuż i wszerz? Wciąż mało ci nowych widoków? Jeśli do tego nie brak ci energii, jesteś odpowiedzialna, znasz angielski (mile widziane są także inne języki, zwłaszcza orientalne), masz przyjazny stosunek do ludzi i lubisz pracować w zespole, zostań stewardessą, np. dołącz do LOT Cabin Crew.

Twoim zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo i komfort pasażerów podczas lotu, a także sprawianie, by linie lotnicze, dla których pracujesz, kojarzyły się wszystkim jak najlepiej - byłabyś przecież ich ambasadorką. To oczywiście nie wszystko, bo życie stewardesy jest pełne najrozmaitszych wyzwań i niespodzianek. Z pewnością nie ma w nim miejsca na nudę, zwłaszcza że pozwala zwiedzać różne zakątki świata.

Mat. prasowe

Jak zostać stewardessą (lub stewardem, bo ten zawód mogą wykonywać także mężczyźni)? Każde linie lotnicze mają inne wymagania i zasady rekrutacji. By dołączyć do LOT Cabin Crew, a więc personelu pokładowego Polskich Linii Lotniczych LOT, trzeba wziąć udział w rekrutacji na stanowisko Personelu Pokładowego. Nie musisz być po studiach (wystarczy matura), natomiast bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2. A co z tatuażami? To także nie problem, o ile strój stewardessy sprawi, że staną się niewidoczne (szczegóły dotyczące tatuaży znajdziesz na stronie lot.com w zakładce kariera).

Proces rekrutacyjny składa się z kilku etapów i jak wszędzie, by do niego przystąpić, trzeba zacząć od wysłania CV. Jeśli przejdziesz rekrutację pomyślnie, czeka cię 6-tygodniowe szkolenie (także w symulatorze i na basenie), a potem świat i kariera w LOT staną przed tobą otworem.

2. Projektantka wnętrz

Lubisz być w ruchu i marzysz o ekscytującym zajęciu, jednak nie chcesz lub nie możesz nieustanie podróżować? Jeśli masz wyobraźnię przestrzenną i dobry gust, jesteś kreatywna, a przede wszystkim potrafisz sprawić, by banalne, niezbyt wygodne mieszkanie, przeobraziło się w miejsce, do którego chce się wracać, pomyśl o projektowaniu wnętrz. 

Adobe Stock

By zostać projektantką wnętrz, nie musisz kończyć Akademii Sztuk Pięknych ani studiów na wydziale architektury (choć to oczywiście mile widziane), jednak nastaw się na mnóstwo nauki. Chodzi nie tylko o przygotowujące do zawodu kursy, obejmujące takie zagadnienia, jak np. historia architektury, materiałoznawstwo czy ergonomia, ale także samokształcenie  (w tym zawodzie jest to konieczne - zmieniają się trendy, pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia, przy pomocy których tworzy się projekty). W pracy projektanta ważna jest także empatia, cierpliwość i umiejętność rozmawiania z ludźmi (jej sednem jest zdolność odczytania nie zawsze łatwych do określenia pragnień i potrzeb klienta). 

Decydując się na ten zawód, musisz liczyć się z tym, że wejście na rynek nie jest łatwe, bo dla pracy tego rodzaju ogromne znaczenie ma portfolio. Warto jednak pokonać wszelkie przeszkody, bo z pewnością nie będziesz narzekać na nudę. 

3. Social media manager 

Jesteś kreatywna, masz lekkie pióro i wiesz, jak jednym celnym wpisem przykuć uwagę mnóstwa użytkowników mediów społecznościowych? Potrafisz myśleć strategicznie i swobodnie żonglować sposobami komunikacji w zależności od tego, co i komu masz do przekazania? Wiesz, co się obecnie niesie w internecie, a co już jest passe, a może nawet samodzielnie wyznaczasz nowe trendy? Ponadto potrafisz łagodzić spory? Pomyśl o pracy na stanowisku social media manager, którego zadaniem jest komunikacja między firmą lub instytucją a klientami.

Adobe Stock

Jak zostać social media managerem? Nie musisz kończyć studiów na wydziale marketingu, bo w tym zawodzie sprawdzają się absolwenci najróżniejszych kierunków, np. psychologii, dziennikarstwa czy socjologii. Powinnaś jednak znać podstawy marketingu i być gotowa na branie udziału w różnych kursach oraz na intensywne samokształcenie. Media społecznościowe stale się zmieniają i nieustannie pojawiają się nowe, czasem bardzo zaawansowane narzędzia, ale właśnie dlatego ta praca jest tak interesująca. Daje też wiele możliwości. Doświadczony social media manager może być wolnym strzelcem - wykonywać swoje obowiązki na własnych warunkach i z dowolnego miejsca na świecie.