"Benedettę" miałyśmy przyjemność obejrzeć podczas 74. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes i możemy je określić nomen omen jako przeżycie duchowe. Nowe dzieło Verhoevena znalazło się w konkursie głównym i choć Złotą Palmę otrzymała Julia Ducournau, to oceny krytyków na portalu IMDB, sprawiły, że to "Benedetta" przewyższa "Titane" - co nas nie dziwi. Nowy film Verhoevena to jazda bez trzymanki. To doskonale poprowadzony dramat oparty na prawdziwej historii z dyskretną dawką humoru. Co sprawiło, że film, który gwarantuje kasowy sukces, nie znalazł polskiego dystrybutora?

Cannes 2021: 10 premier, których nie możemy się doczekać >>>

"Benedetta": kontrowersyjna opowieść oparta na prawdziwej historii

Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku we Włoszech. Główną bohaterką jest Bendetta Carlini, którą poznajemy jeszcze jako dziewczynkę głęboko wierzącą i silnie przekonaną o bliskiej relacji z Najświętszą Panną. Spełniając "marzenie", ojciec Benedetty (Virginie Efira) dogaduje się z siostrą Felicitą (Charlotte Rampling), która prowadzi klasztor niczym doskonale prosperującą firmę, aby przyjęła dziewczynkę pod swoje skrzydła. Benedetta wraz z upływem czasu pnie się na szczyt kościelnej hierarchii, a jej prorocze wizje, stygmaty i boskie znaki prowadzą do siostry Bartolomei — kochanki, która nawet z figurki Chrystusa potrafi stworzyć... dildo. Choć Watykan uważa Benedettę za oszustkę, prawdziwym powodem wykluczenia jest jej płeć i orientacja seksualna.

Cannes 2021 – wyniki: Złota Palma dla filmu „Titane” Julii Ducournau. To druga kobieta w historii festiwalu, którą doceniono najbardziej prestiżową nagrodą filmową świata >>>

"Benedetta" nie pojawi się w polskich kinach? Film do dzisiaj nie znalazł dystrybutora

Na forum serwisu Filmweb rozgorzała dyskusja, w której komentujący już teraz obawiają się, że film nie zostanie wyświetlony na ekranach polskich kin. Według decyzji jednego z dystrybutorów, obraz nie zostanie wyświetlony jedynie ze względu na swoją jakość, a nie obawy przed reakcją środowiska katolickiego. Na ten moment nie znalazł się żaden inny dystrybutor, który zechciałby podpisać się pod najnowszą produkcją Verhoevena.

Oto wybrane komentarze, jakie pojawiły się na forum:

"Żaden polski dystrybutor nie chce się podjąć trudnego tematu, jakim jest ten film. Mimo tego, że to wręcz lep na pieniądze, który dostaje same świetne recenzje. Katolski kraj w natarciu".

"Mam nadzieje, że w tym katolickim kraju znajdzie się jeden odważny dystrybutor, który pokaże to szeroko w kinach. Liczę na was Kino Świat".

"Do tej pory Benedetta nie ma dystrybutora w Polsce a gdy wysyłałem maile do wszystkich znanych w Polsce dystrybutorów to dostawałem iście dyplomatyczne odpowiedzi że filmu pokazywać nie chcą. Jednak politycy i kościół działają by pewne filmy się w Polsce nie ukazywały".

"Też bym obejrzała (choć pewnie i tak nic nowego nie pokaże ten film, wiadomo że kk to zgnilizna pod przykrywką tzw. religii)".

"Benedetta”: zobacz zwiastun produkcji Paula Verhoevena