Gambit królowej (2020)

Tego serialu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, to właśnie dzięki serialowi Netflix, Anya została ulubienicą widzów na całym świecie. Jej rola Beth Harmon została mistrzowsko zagrana - plotkowano nawet o kolejnym sezonie tej produkcji, choć z założenia miał to być miniserial. "Gambit królowej to przepiękna opowieść o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia" - możemy przeczytać o powieści Waltera Tevisa z 1983 roku na podstawie, której powstał show Netflixa. 

8-letnia Beth Harmon pod koniec lat 50. trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, gdzie odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów. Jednocześnie bohaterka uzależnia się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczynka, "dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów". Jeśli jeszcze nie widzieliście, to koniecznie musicie nadrobić ten seans. 

Emma. (2020)

Kolejna adaptacja głośnej powieści Jane Austen. W poprzedniej wersji główną bohaterkę zagrała Gwyneth Paltrow - była to jej przepustka do pierwszej ligi w Hollywood. Za reżyserię filmu z 2020 roku odpowiadała fotografka Autumn de Wilde.

Piękna, mądra i bogata Emma Woodhouse jest królową małego angielskiego miasteczka. Nie ma konkurencji, ponieważ nie dorównuje jej nikt. W tej błyskotliwej satyrze na podziały klasowe, młoda kobieta musi zmierzyć się z bólem dorastania oraz miłosnymi pomyłkami, zanim odnajdzie miłość, której zawsze pragnęła.

Panny z dobrych domów (2017)

Lily i Amanda były przyjaciółkami z dzieciństwa, a po latach spotykają się na przedmieściach Connecticut. Lily stała się wyrafinowaną nastolatką z wyższych sfer. Amanda natomiast ma bardzo miłe usposobienie, ale jest na dobrej drodze, aby stać się outsiderką. Chociaż początkowo wydają się być zupełnie inne, łączy ich pogarda, jaką Lily czuje dla swojego przygnębiającego ojczyma, Marka.

Tajemnica Marrowbone (2017)

Jack Marrowbone razem z trójką młodszego rodzeństwa mieszka w położonej na odludziu rodzinnej posiadłości. Po śmierci matki rodzina stworzyło tu sobie własny, bezpieczny świat, bez udziału dorosłych. Jednak mieszkańcy domu zaczynają doświadczać niewyjaśnionych, coraz bardziej niepokojących zjawisk. Wkrótce dochodzą do przerażającego wniosku, że na poddaszu ich domu kryje się jakaś wroga istota, w tajemniczy sposób związana z przeszłością ich rodziny.

Miniaturzystka (2017)

Młoda kobieta o imieniu Petronella wprowadza się do świeżo poślubionego męża mieszkającego z siostrą w Amsterdamie. Jako prezent ślubny bohaterka otrzymuje miniaturę budynku, a ta wiernie odwzorowuje zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość jego lokatorów.

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii (2015)

Nowa Anglia, 1630 rok. William i Katherine prowadzą bogobojne życie wraz z piątką swoich dzieci na skraju nieprzebytej dziczy. Kiedy ich nowo narodzony syn znika w tajemniczych okolicznościach, a plony niszczeją, członkowie rodziny zaczynają zwracać się przeciwko sobie...