Ametyst jest kamieniem bardzo popularnym, a biżuteria z ametystem od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego: ametystowi przypisuje się szereg właściwości: jest kryształem cennym dla osób na odpowiedzialnych i na wysokich stanowiskach pracy, dodaje cierpliwości, odżegnuje od negatywnej energii, energia ametystu wpływa na wiele aspektów czy pomaga radzić sobie z problemami. Do tego ten jeden z kamieni półszlachetnych tworzy kryształy w formie naturalnej czy formie szczotek krystalicznych, które wyglądają świetnie jako kolorystyczny dodatek biżuteryjny. Naturalne ametysty to prawdziwa perełka, a fioletowy kolor jest zresztą jednym z najmodniejszych odcieni tego sezonu (dopiero jednak w wydaniu ametystu możemy uznać fioletowy kamień z Brazylii i Urugwaju, gdzie najczęściej występuje, za prawdziwie wyjątkowy). 

Z tego tekstu dowiesz się, skąd bierze się ametystowy fiolet i czemu swoją barwę zawdzięcza ten jubilerski skarb. Czy każda geoda ceniona jest jako naszyjnik lub inna biżuteria przez jubilerstwo? Jakie magiczne właściwości może mieć taka bryłka i czy pomaga na mocny i zdrowy sen nocą oraz jest dobra dla wsparcia harmonii i relaksu? Jaka jest energia ametystu? I czy każdy taki ametyst – kamień ma 7 w skali Mohsa?

Jadeit: kamień mistyków i harmonii. Właściwości, zastosowanie jadeitu i znaki zodiaku, które go polubią >>

Ametyst – pochodzenie i wygląd kryształu

Ametyst to jedna z odmian kwarcu mlecznego. Z chemicznego punktu widzenia jest niczym innym jak dwutlenkiem krzemu. Charakteryzuje się fioletowym, purpurowym lub fioletowo-purpurowym zabarwieniem. Swój kolor zawdzięcza przede wszystkim zawartości żelaza. Najwięcej ametystu wydobywa się w Urugwaju i Brazylii. W Europie występuje w Alpach. Całkiem pokaźne złoża tego minerału znajdują się również w Polsce. Z jego wydobycia słynie Szklarska Poręba, lecz można go znaleźć także w okolicach Lwówka Śląskiego, Krzeszowic, Kamiennej Góry czy w Tatrach. Ametyst to kamień pełen szczotek krystalicznych, które nazwa pochodzi od bardzo ciekawego znaczenia (nie jest tak skojarzeniowa, jak cytryn).  Imię tego nieprzeciętnego kamienia wzięło się od greckiego słowa amethystos, co należy tłumaczyć jako "trzeźwy", a dosłownie - "niepijany". Ametyst miał dla Greków szczególną wartość i nie wynikało to wyłącznie z jego piękna, lecz przede wszystkim z niezwykłych właściwości.

Ametyst – znaczenie magiczne (również biżuterii)

W starożytnej Grecji ametyst był nieodłącznym amuletem osób uczestniczących w obchodach Dionizji - świąt organizowanych na cześć Dionizosa, boga wina. Posiadanie kamienia stanowiło coś w rodzaju "upoważnienia" do spożywania nektaru bogów w nieograniczonych ilościach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - zgodnie z panującym wówczas przekonaniem, ametyst miał chronić przed upiciem się. Biesiadnicy nie tylko mieli przy sobie amulety z ametystu. Z tego minerału wykonane były także kielichy, z których pili wino. 

W starożytności ametyst postrzegano jako amulet przynoszący powodzenie i szczęście we wszystkich obszarach życia. W Egipcie uznawano go za jeden z symboli władzy. Wzmianki o ametyście znajdziemy w mitologii czy Biblii. W Starym Testamencie Bóg wyraził wolę umieszczenia ametystu wśród 12 kamieni w pektorale Aarona. Kamień wspomina także Apokalipsa św. Jana, w której został określony jako ozdoba fundamentów Jeruzalem. Z tej przyczyny niezwykły minerał zdobi insygnia wysokich dostojników kościelnych - już w VII wieku stał się symbolem godności biskupiej, znajduje się również na papieskim pierścień. 

Moc ametystu ma wznosić wiedzę na wyższy poziom i wspomagać rozwój duchowy.

Wibracje tego kamienia stymulują kreatywność, rozwijają pasję oraz pomagają poszerzać horyzonty. Podobno ametyst otwiera umysł na zupełnie nowe idee. Specjaliści z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej przekonują, że ten kamień szlachetny wpływa dobroczynnie na ludzkie ciało. Moc kamienia ma również polepszać jakość snu i pomagać w walce z bezsennością.

Ametyst często określa się mianem kamienia równowagi i spokoju. Zaleca się go osobom żyjącym w dużym stresie. Jego moc rzekomo pomaga w utrzymaniu trzeźwości umysłu. Warto, by po ametyst sięgały przede wszystkim osoby uzależnione. Ten amulet oczyszcza umysł ze złych myśli i sprzyja w zachowaniu wstrzemięźliwości przed używkami wszelkiego rodzaju. Pomaga w pracy nad siłą woli, hartuje charakter oraz skupia myśli na priorytetach. 

Awenturyn: kamień przyciągający przygody. Właściwości i znaki zodiaku, którym pomaga >>

Ametyst właściwości tego fioletowego kwarcu – jak je wykorzystać?

Fioletowy ametyst otoczy nas silną energią, jeśli umiejętnie z niego skorzystamy. Kamień może być użyty w celach dekoracyjnych. Ustawiony w domu, powinien znajdować się w polu widzenia wszystkich mieszkańców. Warto spoglądać na niego codziennie, przynajmniej kilka razy. Można położyć go także na biurku dziecka (ułatwia przyswajanie wiedzy), w miejscu swojej pracy (wspomaga procesy myślowe) i tam, gdzie odpoczywamy (przegania z głowy złe myśli). Osoby cierpiące na bezsenność powinny umieścić minerał pod materacem albo pod poduszką. Odczują różnicę już po pierwszej nocy. 

Ametyst można potraktować jako talizman ochronny. W tym celu najbardziej sprawdzi się "surowy". Pierścionek z ametystem, bransoletka z ametystu czy kolczyki z ametystem noszone codziennie, naładują właściciela dobrą energią. Warto pamiętać, że ametyst zachowa swoje właściwości tylko wtedy, gdy otoczymy go właściwą opieką. Minimum 3 razy w tygodniu kamień należy pozostawić na kilkanaście minut w promieniach słońca. Takie działanie oczyści go ze skumulowanej w nim złej energii.  

Ametyst – znak zodiaku, któremu pomoże. Ten kwarc jest kamieniem szczególnie cennym dla osób o bardzo konkretnym znaku

Z dobroczynnych właściwości ametystu skorzysta każdy, jednak niektóre osoby są szczególnie podatne na jego działanie. Największy wpływ wywiera na trzy znaki zodiaku:

Panna (23.08-22.09) - najrozsądniejszy, poukładany znak, kierowany ambicją i inteligencją.

Strzelec (22.11-21.12) - osoba wesoła i towarzyska, która często wybiera się w nieznane.

Koziorożec (22.12-19.01) - pracowity znak zodiaku mający wysokie oczekiwania, zarówno wobec siebie, jak i otoczenia. 

Ametyst – cena, gdzie kupić (kwarc, biżuteria, geoda w odcieniach fioletu)?

Ametyst w formie surowej znajdziemy w punktach sprzedających kamienie szlachetne, półszlachetne i minerały. Cena ametystu zależy od wielkości, wagi oraz kraju pochodzenia. Najtańsze okazy można zakupić już za kilkanaście zł. Średnia cena zamyka się w przedziale 70-90 zł, lecz spore kamienie pochodzące z Urugwaju mogą kosztować nawet 800 zł lub więcej.

Kamienie szlachetne dla znaków zodiaku >>