Ametyst – pochodzenie i wygląd

Ametyst to jedna z odmian kwarcu mlecznego. Z chemicznego punktu widzenia jest niczym innym jak dwutlenkiem krzemu. Charakteryzuje się fioletowym, purpurowym lub fioletowo-purpurowym zabarwieniem. Swój kolor zawdzięcza przede wszystkim zawartości żelaza. Najwięcej ametystu wydobywa się w Urugwaju i Brazylii. W Europie występuje w Alpach. Całkiem pokaźne złoża tego minerału znajdują się również w Polsce. Z jego wydobycia słynie Szklarska Poręba, lecz można go znaleźć także w okolicach Lwówka Śląskiego, Krzeszowic, Kamiennej Góry czy w Tatrach. Nazwa tego nieprzeciętnego kamienia wzięła się od greckiego słowa amethystos, co należy tłumaczyć jako "trzeźwy", a dosłownie - "niepijany". Ametyst miał dla Greków szczególną wartość i nie wynikało to wyłącznie z jego piękna, lecz przede wszystkim z niezwykłych właściwości.

Ametyst – znaczenie magiczne

W starożytnej Grecji ametyst był nieodłącznym amuletem osób uczestniczących w obchodach Dionizji - świąt organizowanych na cześć Dionizosa, boga wina. Posiadanie kamienia stanowiło coś w rodzaju "upoważnienia" do spożywania nektaru bogów w nieograniczonych ilościach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - zgodnie z panującym wówczas przekonaniem, ametyst miał chronić przed upiciem się. Biesiadnicy nie tylko mieli przy sobie amulety z ametystu. Z tego minerału wykonane były także kielichy, z których pili wino. 

W starożytności ametyst postrzegano jako amulet przynoszący powodzenie i szczęście we wszystkich obszarach życia. W Egipcie uznawano go za jeden z symboli władzy. Wzmianki o ametyście znajdziemy w mitologii czy Biblii. W Starym Testamencie Bóg wyraził wolę umieszczenia ametystu wśród 12 kamieni w pektorale Aarona. Kamień wspomina także Apokalipsa św. Jana, w której został określony jako ozdoba fundamentów Jeruzalem. Z tej przyczyny niezwykły minerał zdobi insygnia wysokich dostojników kościelnych - już w VII wieku stał się symbolem godności biskupiej, znajduje się również na papieskim pierścień. 

Moc ametystu ma wznosić wiedzę na wyższy poziom i wspomagać rozwój duchowy.

Wibracje tego kamienia stymulują kreatywność, rozwijają pasję oraz pomagają poszerzać horyzonty. Podobno ametyst otwiera umysł na zupełnie nowe idee. Specjaliści z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej przekonują, że ten kamień szlachetny wpływa dobroczynnie na ludzkie ciało. Moc kamienia ma również polepszać jakość snu i pomagać w walce z bezsennością.

Ametyst często określa się mianem kamienia równowagi i spokoju. Zaleca się go osobom żyjącym w dużym stresie. Jego moc rzekomo pomaga w utrzymaniu trzeźwości umysłu. Warto, by po ametyst sięgały przede wszystkim osoby uzależnione. Ten amulet oczyszcza umysł ze złych myśli i sprzyja w zachowaniu wstrzemięźliwości przed używkami wszelkiego rodzaju. Pomaga w pracy nad siłą woli, hartuje charakter oraz skupia myśli na priorytetach. 

Ametyst właściwości – jak je wykorzystać?

Fioletowy ametyst otoczy nas silną energią, jeśli umiejętnie z niego skorzystamy. Kamień może być użyty w celach dekoracyjnych. Ustawiony w domu, powinien znajdować się w polu widzenia wszystkich mieszkańców. Warto spoglądać na niego codziennie, przynajmniej kilka razy. Można położyć go także na biurku dziecka (ułatwia przyswajanie wiedzy), w miejscu swojej pracy (wspomaga procesy myślowe) i tam, gdzie odpoczywamy (przegania z głowy złe myśli). Osoby cierpiące na bezsenność powinny umieścić minerał pod materacem albo pod poduszką. Odczują różnicę już po pierwszej nocy. 

Ametyst można potraktować jako talizman ochronny. W tym celu najbardziej sprawdzi się "surowy". Pierścionek z ametystem, bransoletka z ametystu czy kolczyki z ametystem noszone codziennie, naładują właściciela dobrą energią. Warto pamiętać, że ametyst zachowa swoje właściwości tylko wtedy, gdy otoczymy go właściwą opieką. Minimum 3 razy w tygodniu kamień należy pozostawić na kilkanaście minut w promieniach słońca. Takie działanie oczyści go ze skumulowanej w nim złej energii.  

Ametyst – znak zodiaku, któremu pomoże

Z dobroczynnych właściwości ametystu skorzysta każdy, jednak niektóre osoby są szczególnie podatne na jego działanie. Największy wpływ wywiera na trzy znaki zodiaku:

Panna (23.08-22.09) - najrozsądniejszy, poukładany znak, kierowany ambicją i inteligencją.

Strzelec (22.11-21.12) - osoba wesoła i towarzyska, która często wybiera się w nieznane.

Koziorożec (22.12-19.01) - pracowity znak zodiaku mający wysokie oczekiwania, zarówno wobec siebie, jak i otoczenia. 

Ametyst – cena, gdzie kupić?

Ametyst w formie surowej znajdziemy w punktach sprzedających kamienie szlachetne, półszlachetne i minerały. Cena ametystu zależy od wielkości, wagi oraz kraju pochodzenia. Najtańsze okazy można zakupić już za kilkanaście zł. Średnia cena zamyka się w przedziale 70-90 zł, lecz spore kamienie pochodzące z Urugwaju mogą kosztować nawet 800 zł lub więcej.

Kamienie szlachetne dla znaków zodiaku >>