Jak rozpoznać jadeit?

Jadeit to minerał, który może występować w wielu wariantach kolorystycznych, choć jego najpopularniejsza odmiana to jadeit zielony. Oprócz niej wyróżnia się też: 

 • jadeit cesarski,

 • jadeit biały,

 • jadeit czerwony,

 • jadeit żółty,

 • jadeit lawendowy.

Kamień jadeit łatwo rozpoznać, nawet mimo wielu odmian kolorystycznych. Należy do grupy minerałów rzadkich, a swoim pięknem może konkurować z najcenniejszymi kamieniami szlachetnymi. Jego powierzchnia odbija światło w charakterystyczny szklisty lub perłowy sposób. Sam kamień jest zaś najczęściej prześwitujący lub zupełnie przejrzysty. Kolor jadeitu może być jednolity lub przeplatany mlecznymi pasami przypominającymi mgłę. 

Czytaj też: Lapis lazuli - dla kogo? Właściwości i znaki zodiaku, którym sprzyja

Jadeit przez wiele stuleci mylony był w Europie z nefrytem, który sprowadzano ze starożytnych Chin. Dopiero w 1863 roku zorientowano się, że w istocie są to dwa różne kamienie. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niemal identyczne, to barwa jadeitu jest zwykle bardziej intensywna, przez co jest materiałem wyżej cenionym w jubilerstwie. 

Jadeit – pochodzenie i właściwości jadeitu

Jadeit powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia krzemianami glinu i uznawany jest za rzadką odmianę kwarcu. Największym eksporterem jadeitu na świecie jest Birma, choć jego złoża możemy znaleźć również w Kalifornii. 

Jadeit ma niezwykle ciekawą historię i jest cenionym kamieniem w wielu różnych kulturach. Majowie umieszczali jadeit w ustach zmarłych, wierząc, że może on zastąpić serce w zaświatach. Chińczycy uważali go za symbol władzy i fortuny. Hiszpańscy zdobywcy Meksyku przypisywali mu właściwości lecznicze. Twierdzili, że potrafi przywrócić zdrowe funkcjonowanie nerek, dlatego nazwali go piedra de hijada, czyli dosłownie kamień nerkowy. Stąd też wzięła się jego późniejsza nazwa jade. W czasach starożytnych jadeit był droższy niż złoto, a ceniono go nie tylko ze względu na jego wyjątkowy wygląd, ale też przypisywane mu działanie magiczne.

Właściwości jadeitu sprawiały, że w dawnych czasach był on uważany za święty kamień. Ma moc odpędzania złych duchów. Wpływa pozytywnie na atmosferę w domu, zapewniając dobre samopoczucie domownikom i gościom. Ponadto pomaga w łagodzeniu międzypokoleniowych konfliktów, eliminuje błędy rodzicielskie i ułatwia znalezienie wspólnego języka z dziećmi. Uszlachetnia również osobę korzystająca z niego jako amuletu - uczy skromności, ale nie zaniża poczucia własnej wartości, wzmaga empatię oraz uczy podejmowania mądrych i sprawiedliwych decyzji. 

Jadeit uważany jest za kamień przyciągający bogactwo, ponieważ od starożytności jest cenionym materiałem jubilerskim. Oprócz pieniędzy zapewni również spokojny sen i długowieczność. Najlepiej sprawdza się noszony jak najbliżej ciała.

Jadeit pomaga też leczyć dolegliwości fizyczne. Ma korzystny wpływ na kręgosłup, nerki i wątrobę. Pomoże rozprawić się z nerwowymi kolkami i depresją. Wspomaga pracę grasicy, śledziony i układu pokarmowego. Bywa też wykorzystywany w leczeniu bezpłodności. 

Roller, masażer, grzebień, biżuteria z jadeitu – działanie

Jadeit jest cenionym materiałem rzeźbiarskim. Jest też wykorzystywany przez jubilerów do produkcji naszyjników, pierścionków i bransolet. Przedmioty codziennego użytku wykonane z urzekającego minerału mają długą tradycję, a wyjątkowe właściwości jadeitu znalazły zastosowanie w kosmetyce. Oto kilka starożytnych gadżetów, które pomogą nam zatrzymać czas i zachować młody wygląd na dłużej. 

Masażer z jadeitu to prawdziwy hit, który przybył do nas aż z Chin. Odmładza i ujędrnia skórę. Jego chłodzące właściwości działają kojąco i relaksująco. Usprawnia również przepływ krwi i limfy, dzięki czemu pomoże nam rozprawić się z cellulitem. 

Masaż jadeitem jest świetnym, relaksującym zabiegiem zarówno na całe ciało, jak i na wyłącznie na twarz. 

Roller jadeitowy polecany jest szczególnie do twarzy. By wzmocnić jego kojące właściwości, zaleca się trzymanie go w lodówce, choć nie jest to konieczne. Masaż wykonany z jego pomocą zdejmuje opuchliznę, poprawia owal twarzy, redukuje drobne zmarszczki, zwęża pory i reguluje pracę gruczołów łojowych. 

Grzebień z jadeitu sprawdzi się doskonale nie tylko do rozczesywania włosów. Przejeżdżając nim po skórze głowy, wykonujemy masaż, który pobudza cebulki do wzrostu oraz redukuje napięcie. Ponadto, jego niezwykle gładka powierzchnia zapobiega szarpaniu włosów i nie powoduje mikrouszkodzeń, które skutkują wykruszaniem.

Jadeit – znaki zodiaku, którym się przyda

Jadeit jest kamieniem posiadającym bardzo silną energię, a ciała niebieskie, które jej odpowiadają to Wenus, Saturn i Księżyc. Ze względu na to warto jednak pamiętać, że pewne znaki zodiaku, szczególnie skorzystają na jego mocy, podczas gdy innym może on zaszkodzić. Jest jednym z najsilniejszych amuletów, dlatego szczególnie ważne jest, by dobrać go do swoich potrzeb.

Znaki zodiaku, które wspomoże jadeit to przede wszystkim znaki ziemne. Jego pozytywny wpływ odczują:

 • Waga,

 • Lew,

 • Byk, 

 • Panna,

 • Ryby.

Znaki zodiaku, które powinny unikać jadeitu to:

 • Koziorożec - zmniejsza zdolności umysłowe i rozprasza,

 • Skorpion - prowadzi do pesymizmu,

 • Rak - wymaga apatię i poczucie wyobcowania.

Jadeit – cena, gdzie kupić 

Jadeit jest cenionym kamieniem, jednak wbrew pozorom jego ceny nie zwalają z nóg. Bransoletkę z jadeitowych koralików możemy znaleźć już za kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Ceny masażerów jadeitowych wahają się w zależności od ich wielkości i producenta, od około 30 do 100 złotych. Ceny ekskluzywnej biżuterii z jadeitu dochodzą do kilkuset złotych. Wyroby z jadeitu dostępne są w większości sklepów jubilerskich, kosmetycznych i ezoterycznych.