Konflikt Mii Farrow i Woody'ego Allena

Choć od początku sprawy między Woodym Allenem a Mią Farrow minęło już niemal 30 lat, to konflikt, który powstał pomiędzy hollywoodzkimi gwiazdami do dzisiaj budzi wielkie emocje. Na czym polegał cały skandal? W 1992 roku, aktorka oskarżyła swojego wieloletniego partnera, o molestowanie ich adoptowanej córki, 7-letniej wtedy Dylan Farrow. Do mediów trafiło nagranie z zarzutami Dylan i rozpętało burzę w branży Hollywood. Sam reżyser nie przyznał się do winy i przedstawiał całą sytuację jako próbę zemsty za to, że związał się z drugą adoptowaną córką Moi Farrow, Soon-Yi Previn. Sprawa trafiła jednak do sądu i przeprowadzono wtedy dwa oddzielne dochodzenia. W toku postępowania sąd nie znalazł żadnych dowodów na winę filmowca i ostatecznie Allen nie został oskarżony. 

W tym czasie Allen i Farrow byli w związku od 12 lat i mieli troje dzieci: dwoje adoptowanych (Dylan i Moses) i jedno biologiczne (Satchel, obecnie Ronan). 

Nowy dokument HBO "Allen kontra Farrow"

Nowy, czteroodcinkowy dokument HBO "Allen kontra Farrow", autorstwa wielokrotnie nagradzanego za filmowe śledztwa duetu, Kirby’ego Dicka i Amy Ziering, oraz Amy Herdy, rzuca nowe światło na kulisy walki pary o prawa do opieki nad dziećmi oraz bada sprawę zarzutów o napaść seksualną, postawionych reżyserowi. Cała sprawa została poszerzona o nowe fakty i materiały. W serialu będziemy mogli zobaczyć archiwalne nagrania powstałe w domu gwiazd, materiały zebrane przez policję oraz liczne wywiady z Mią Farrow, Dylan Farrow, Ronanem Farrowem oraz prokuratorem Frankiem Maco, śledczymi i ekspertami a także naocznymi świadkami tych wydarzeń sprzed lat. Głos zabrali też eksperci kultury, którzy ponownie przeanalizowali karierę reżysera w świetle zarzutów.

Allen wydał oświadczenie w sprawie nowej produkcji

Rzecznik 85-letniego filmowca i jego 50-letniej żony, Soon-Yi Previn, wydali oświadczenie potępiające nowy serial dokumentalny po jego niedzielnej premierze:

Ci dokumentaliści nie interesowali się prawdą

Powiedział rzecznik Woody i Soon-Yi w oświadczeniu dla Deadline, i dodał:

Zamiast tego spędzili lata potajemnie współpracując z Farrowami i ich pomocnikami, by stworzyć dokument pełen fałszu i skandalu. Do Woody'ego i Soon-Yi twórcy zwrócili się niecałe dwa miesiące temu i dano im tylko kwestię dni na ustosunkowanie się do stworzonego materiału. Oczywiście odmówili. ”

Dlatego właśnie część recenzentów skrytykowała nowy dokument za jego jednostronność, mówiąc, że brakuje tu faktów pochodzących od drugiej strony konfliktu. Druga część jednak chwali produkcję za jego mocną warstwę emocjonalną oraz wysunięcie historii i samej Dylan Farrow na pierwszy plan.

Za produkcję serialu odpowiada HBO we współpracy z Impact Partners, Chicago Media Project oraz Jane Doe Films Production. A już od dziś możemy zobaczyć pierwszy odcinek dokumentu. Kolejny pojawi się 1 marca.