Motywatory w ujęciu Reiss Motivation Profile ilustrują w nas różnego rodzaju potrzeby. Jeśli przez dłuższy czas te potrzeby nie są zaspokajane, to mogą się pojawić stany negatywne: od lekkich jak poczucie niewygody czy brak satysfakcji, poprzez stres, po bardziej poważne, wymagające interwencji specjalisty. Dlatego nasze motywatory nazywamy też głodami. Takie z nich jak rodzina, aktywność fizyczna, jedzenie czy kontakty społeczne przed pandemią były zaspokajane jakby niezauważalnie. Łatwiej było zachować równowagę na linii praca – dom. Po pandemii sytuacja się unormowała, ale niektórzy z nas wciąż pracują zdalnie. Bardziej niż kiedykolwiek wymieszało nam się życie prywatne i życie zawodowe. A różne motywatory mocniej konkurują o nasz czas i uwagę.

Rodzina

Jeżeli jesteś rodzicem, wciąż pracujesz w domu, a partner i dzieci są obok, twój sposób reagowania na to wyzwanie będzie inny w zależności od tego, czy rodzinę masz bardziej w strefie „opiekuńczy” czy „partnerski”. Jeżeli w tej pierwszej, mimo przebywania w domu nie masz możliwości, by w pełni korzystać z obecności bliskich, mogą pojawić się gniew i agresja, które będziesz kierować do siebie. Gdy rodzina jest bliżej strefy „partnerski”, a brakuje ci przestrzeni na realizowanie siebie zawodowo i rozwijanie pasji, gniew możesz kierować na otoczenie. 

Zorganizuj czas dla siebie i bliskich: 

1. Wypisz czynności związane z domem, jak gotowanie, pranie, zmywanie, i częstotliwość ich wykonywania.
2. Podsumuj, ile czasu dana czynność zajmuje w ciągu dnia i tygodnia, kto ją wykonuje.  
3. Podsumuj: czy każdy domownik jest tak samo 
zaangażowany? Czy można inaczej przydzielić zadania?
4. Wygospodarowany czas przeznacz na doładowanie swojej energii (spacer, zabawa z dziećmi etc.). 

Oczywiście może to się wiązać z negocjacjami z domownikami, stawianiem granic i szukaniem wspólnych rozwiązań. Jeżeli nie będziemy mieli materiału wyjściowego do rozmowy w postaci 
odpowiedzi na powyższe punkty, istnieje ryzyko, że te negocjacje przerodzą się w kłótnię. Dlatego element przygotowania materiału do dyskusji jest tak istotny. 

Aktywność Fizyczna

To kolejny motywator, który opisuje twoją potrzebę wysiłku fizycznego. Między nimi są wszystkie odcienie, ale ważne jest, aby sobie uświadomić, do której skrajności jest ci bliżej. Jeżeli do „sportowego” to już pewnie od dawna szukasz wyjścia z sytuacji, w której został ci zabrany naturalny ruch po biurowych korytarzach i schodach i co chwilę jest ograniczany dostęp do basenów i siłowni. Niektórzy skompletowali własne siłownie domowe, inni zapisali się do Polskiego Związku Przeciągania Liny. Tu jedynym ograniczeniem jest twoja gotowość szukania kreatywnych alternatywnych rozwiązań. Jeżeli określisz siebie bardziej w kierunku „wygodnego”, mogłeś nawet nie zauważyć, że możliwości ruchu w ostatnim roku zostały mocno ograniczone. A może nawet jesteś za to wdzięczny, ponieważ zaoszczędziłeś sporo czasu na dojazdy do pracy. To może oznaczać, że wpadłeś w pułapkę, z której nawet nie zdajesz sobie sprawy. Nasze ciało nie zostało stworzone do trybu ciągłego siedzenia. Home office razem z niską potrzebą ruchu może oznaczać, że największy wysyłek to wyprawa do sklepu. To powoduje, że krew staje się coraz bardziej gęsta, mięśnie bardziej spięte, częściej mogą boleć cię głowa i plecy. To wpływa na psychikę: tracisz chęć do życia,  zaczynasz widzieć wszystko w ciemnych barwach.  

Zastanów się:

1. Ile razy uprawiałeś sport w ostatnim miesiącu?
2. Ile kroków robisz dziennie? Możesz zainstalować aplikację liczącą kroki w smartfonie albo kupić krokomierz. Jeżeli chcesz podnieść swoje samopoczucie i chęć życia: RUSZAJ SIĘ! To nie musi być od razu siłownia, basen czy bieganie. Godzinny spacer to też ruch. Wpisz go do kalendarza i realizuj CODZIENNIE.Jedzenie

Kolejnym motywatorem, którego możemy nie doceniać w czasie pracy zdalnej, jest potrzeba czerpania przyjemności z jedzenia. Tak jak w poprzednich przypadkach, tu też każda skrajność może powodować problemy. Jeżeli bardziej określasz siebie jako „zaspokajająca/-y głód” i do tego mieszkasz sama/sam, to ryzyko zasłabnięcia „bo zapomniałaś/-eś zjeść” lub przejścia na śmieciowe jedzenie jest spore. A jeżeli bliżej ci do „delektujących się posiłkiem” i zaspokajałaś/-eś sobie wcześniej tę potrzebę w knajpkach, to teraz, gdy zamawiasz do domu jedzenie, jest ono półzimne i w styropianowym pudełku, to już nie jest to samo! Zostaje gotowanie, na które trzeba wygospodarować czas. Robisz to jednak, jeśli masz świadomość, czego potrzebujesz. A jeżeli nie? Wtedy chodzisz podminowany/-a i nawet nie wiesz, dlaczego jest ci źle, więc narzekasz na pracodawcę i pracę zdalną. 

Zastanów się:

1. Jak zadbać o odpowiednie zaspokojenie tej potrzeby?
2. Jak rozplanujesz codzienne posiłki, by dostarczyć organizmowi to, czego potrzebuje?Kontakty społeczne

Ten motywator jest wyjątkowo istotny w kontekście pracy zdalnej. Mówi on o liczbie kontaktów z innymi. Jeśli należysz do tej grupy osób towarzyskich, to zazwyczaj masz świadomość tej potrzeby i dość skutecznie ją zaspokajasz nawet w trudnych warunkach. Jeśli jednak boisz się spotkań ze względu na możliwość zachorowania, to zaspokajając potrzebę bezpieczeństwa, nie realizujesz potrzeby kontaktów z ludźmi. Zastanów się, czy możesz jednocześnie zadbać o jedną i drugą. Osoby ceniące prywatność mogły być szczęśliwe, gdy zostały przeniesione do pracy zdalnej. Nie musiały siedzieć na open spacie i nawiązywać rozmów w windzie czy biurowej kuchni. I być może nadal są z tego zadowolone. Jest tylko jedno „ale”. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz dużo czy mało kontaktów z innymi, to i tak ich potrzebujesz! Ich kompletny brak powoduje, że możesz mieć spadek nastroju, brak siły i chęci do życia, co może cię doprowadzić do stanów depresyjnych. 

Przemyśl i wprowadź zmianę: 

1. Czy jest ktoś, kto podziela twoje pasje, a rozmowa z tą osobą będzie dla ciebie przyjemnością i inspiracją?
2. Może dołączysz do grupy np. na FB, z którą możesz wymieniać się opiniami na interesujący cię temat? 

Tekst: Nadia Kirova, Nikolay Kirov, Iwona Bobrowska–Budny, Kaja Prystupa-Rządca

Coaching, marzec–maj 2021