Torebka Chanel "Boy"

Rok powstania 2015
Projektant: Karl Lagerfeld

Najważniejsza torebka w historii mody, czyli 2.55 od Chanel w 2015 roku zyskała swój "męski" odpowiednik. Model Boy z charakterystyczną skórzaną ramą okalającą pikowanie i wyrazistymi metalowymi okuciami został nazwany od imienia ukochanego Coco Chanel - Boya Capela. Torebka idealnie odzwierciedla styl projektantki - kobiecy, ale przełamany męskimi akcentami.

 

Torebka Chloé "Faye"

Rok powstania: 2015
Projektant: Clare Waight Keller

O Clare Waight Keller często mówi się jako o mistrzyni akcesoriów. Udowodniła to, projektując dla Chloé kultowy model Faye z metalowym kołem i kontrastującymi materiałami - skórą i zamszem, które nadały jej klimat w stylu lat 70. 

Torebka Mulberry "Alexa"

Rok powstania: 2010
Projektant: Emma Hill

W 2010 roku znany ze skórzanych akcesoriów dom mody Mulberry chylił się ku upadkowi. gdy jednak z jedną z męskich aktówek marki zauważono modelkę Alexę Chung, dyrektor kreatywna Mulberry Emma Hill postanowiła wypuścić na rynek damski model aktówki i nazwać go imieniem brytyjskiej ikony stylu. Torebka Alexa w ciągu zaledwie kilku miesięcy uratowała Mulberry od kryzysu. 

Torebka Louis Vuitton "Neverfull"

Rok powstania: 2007
Projektant: Marc Jacobs

W 2007 roku Marc Jacobs zaprojektował torebkę, do której można wszystko zmieścić i którą nazwał Neverfull. Model ma kształt klasycznego shoppera bez zapięcia, jest dostępny w trzech rozmiarach i dwoma nadrukami do wyboru: Monogram ze słynnym logo z lat 80. i Damier w brązową kratę. 

Czytaj też: Polskie it bags >>>

Torebka Balenciaga "Motorcycle" 

Rok powstania: 2001
Projektant: Nicolas Ghesquière

Mało brakowało, a słynna torebka Motorcycle zaprojektowana przez Nicolas Ghesquière'a nigdy nie zostałaby wyprodukowana. Zarząd luksusowego domu mody uznał, że wygląda jak znaleziona na targu staroci. Charakteru vintage nadała jej znoszona skóra i metalowe wykończenia - klamry, ćwieki i zamki. Jednak projektant podarował prototyp Kate Moss, a ona uczyniła z niej ikonę. 

Torebka Fendi "Baguette"

Rok powstania: 1997
Projektant: Silvia Venturini Fendi

Czy można wyobrazić sobie bardziej francuską scenę niż kobietę idącą rano paryską ulicą z bagietką pod ręką? Ten widok zainspirował projektantkę Silvię Venturini Fendi do stworzenia torebki na krótki pasku o długim i wąskim kształcie. Model Baguette spopularyzowała Sarah Jessica Parker, która nosiła ją w serialu "Seks w wielkim mieście".

Torebka Dior "Lady Dior"

Rok powstania: 1994 
Projektant: Gianfranco Ferrè

Zaprojektowana w 1994 roku, popularność zyskała dopiero rok później. Wszystko dzięki Lady Dianie, która otrzymała ją w prezencie od ówczesnej pierwszej damy Francji, Bernadette Chirac. Na cześć księżnej Walii torebkę nazwano Lady Dior, a sama Diana nosiła ją w każdym możliwym kolorze i uczyniła nieodłącznym elementem swojego stylu. Charakterystyczna faktura torebki to nawiązanie do krzeseł Napoleona III, które Christian Dior ustawił na pokazie w 1947 roku. 

Torebka Hermès "Birkin"

Rok powstania: 1984
Projektant: Jean-Louis Dumas

Najdroższa torebka wszech czasów została zaprojektowana w...samolocie. W 1982 roku dyrektor domu mody Hermès leciał z Jane Birkin do Londynu. Gdy piosenkarka próbowała zmieścić w luku bagażowym swój słynny wiklinowy koszyk, cała jego zawartość wysypała się. Wtedy rozpoczęła się ich rozmowa o tym, jak owinna wyglądać idealna torebka. Dwa lata później powstał słynny model Birkin z kłódką. 

Torebka Céline "Luggage"

Rok powstawania: 2010
Projektant: Phoebe Philo

Kultowe torebki shoppery spopularyzował model Luggage zaprojektowany przez Phoebe Philo dla Céline. Dzięki trójkątnym bokom, które zwiększają jej objętość, torebka może pomieścić mnóstwo potrzebnych i niepotrzebnych rzeczy. Jej największymi fankami były bliźniaczki Mary-Kate i Ashley Olsen.

Torebka Gucci "Dionysus"

Rok powstania: 2015
Projektant: Alessandro Michele

W pierwszej torebce dla domu mody Gucci Alessandro Michele połączył słynny motyw z logo marki i zapięcie w formie podkowy zakończone głowami tygrysów. Projektując model Dionysus, Michele inspirował się grecką mitologią, szczególnie mitem o Dionizosie, bogu wina, zabawy i płodności. Torebka w stylu retro stała się jeszcze popularniejsza w kolejnych wersjach - z namalowanymi i haftowanymi na niej ilustracjami.