Torebka Chanel "Boy"

Rok powstania 2015
Projektant: Karl Lagerfeld

Najważniejsza torebka w historii mody, czyli 2.55 od Chanel w 2015 roku zyskała swój "męski" odpowiednik. Model Boy z charakterystyczną skórzaną ramą okalającą pikowanie i wyrazistymi metalowymi okuciami został nazwany od imienia ukochanego Coco Chanel - Boya Capela. Torebka idealnie odzwierciedla styl projektantki - kobiecy, ale przełamany męskimi akcentami.

 

Torebka Chloé "Faye"

Rok powstania: 2015
Projektant: Clare Waight Keller

O Clare Waight Keller często mówi się jako o mistrzyni akcesoriów. Udowodniła to, projektując dla Chloé kultowy model Faye z metalowym kołem i kontrastującymi materiałami - skórą i zamszem, które nadały jej klimat w stylu lat 70. 

Torebka Mulberry "Alexa"

Rok powstania: 2010
Projektant: Emma Hill

W 2010 roku znany ze skórzanych akcesoriów dom mody Mulberry chylił się ku upadkowi. gdy jednak z jedną z męskich aktówek marki zauważono modelkę Alexę Chung, dyrektor kreatywna Mulberry Emma Hill postanowiła wypuścić na rynek damski model aktówki i nazwać go imieniem brytyjskiej ikony stylu. Torebka Alexa w ciągu zaledwie kilku miesięcy uratowała Mulberry od kryzysu. 

Torebka Louis Vuitton "Neverfull"

Rok powstania: 2007
Projektant: Marc Jacobs

W 2007 roku Marc Jacobs zaprojektował torebkę, do której można wszystko zmieścić i którą nazwał Neverfull. Model ma kształt klasycznego shoppera bez zapięcia, jest dostępny w trzech rozmiarach i dwoma nadrukami do wyboru: Monogram ze słynnym logo z lat 80. i Damier w brązową kratę. 

Czytaj też: Polskie it bags >>>

Torebka Balenciaga "Motorcycle" 

Rok powstania: 2001
Projektant: Nicolas Ghesquière

Mało brakowało, a słynna torebka Motorcycle zaprojektowana przez Nicolas Ghesquière'a nigdy nie zostałaby wyprodukowana. Zarząd luksusowego domu mody uznał, że wygląda jak znaleziona na targu staroci. Charakteru vintage nadała jej znoszona skóra i metalowe wykończenia - klamry, ćwieki i zamki. Jednak projektant podarował prototyp Kate Moss, a ona uczyniła z niej ikonę. 

Torebka Fendi "Baguette"

Rok powstania: 1997
Projektant: Silvia Venturini Fendi

Czy można wyobrazić sobie bardziej francuską scenę niż kobietę idącą rano paryską ulicą z bagietką pod ręką? Ten widok zainspirował projektantkę Silvię Venturini Fendi do stworzenia torebki na krótki pasku o długim i wąskim kształcie. Model Baguette spopularyzowała Sarah Jessica Parker, która nosiła ją w serialu "Seks w wielkim mieście".