Metoda OCM – na czym polega?

OCM to skrót od Oil Cleansing Method – czyli olejowego mycia twarzy. Polega na dokładnym oczyszczeniu skóry z zanieczyszczeń, kurzu oraz resztek makijażu za pomocą olejków. Mycie twarzy olejami pozwala pozbyć się nadmiaru sebum oraz w delikatny, nieinwazyjny sposób zmyć makijaż i oczyścić całą twarz. Olejki do mycia twarzy – w odróżnieniu od płynów micelarnych czy żeli myjących – pozytywnie wpływają na kondycję skóry, a więc nie tylko oczyszczają, a także odżywiają. Pozbawione są natomiast dodatkowych, często podrażniających skórę składników, które możemy znaleźć w drogeryjnych produktach do mycia twarzy. Metodę OCM doceniają fanki naturalnej pielęgnacji, a więc jeśli to podejście jest ci bliskie – spróbuj olejowego mycia twarzy.

Dla kogo jest OCM?

Właściwie dla każdego. Wyjątkiem są posiadaczki skóry trądzikowej i ze skłonnościami do zapychania się – istnieje ryzyko, że codzienny masaż olejami podrażni wypryski czy przyczyni się do roznoszenia bakterii po całej twarzy. Oczywiście, z OCM powinny zrezygnować osoby, które są pod opieką dermatologów i mają inne zalecenia.

Pozostali z pewnością mogą spróbować mycia twarzy olejami, kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniego rodzaju oleju do typu skóry. Stosowanie nieodpowiedniego oleju może przynieść odwrotny efekt – podrażnić skórę, która w efekcie będzie produkować jeszcze więcej sebum, a przecież to właśnie tego chcieliśmy uniknąć. Może się też zdarzyć, że skóra zareaguje wypryskami tylko na początku – nagłe, intensywne oczyszczenie czasami wywołuje taki efekt, jednak ostatecznie skóra się przyzwyczaja i zaczyna wyglądać tylko lepiej i lepiej. Nie warto więc zrażać się początkowym wysypem wyprysków – konsekwencja i cierpliwość w stosowaniu metody OCM skutkują dogłębnie oczyszczoną skórą.

Które oleje stosować do twarzy?

Na rynku dostępne jest bardzo dużo różnych olejów do mycia twarzy, olejów do zmywania makijażu oraz oczyszczających mieszanek olejów. Co wybrać? Co jest najodpowiedniejsze?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w czasie procesu rafinacji oleje tracą swoje wartości odżywcze. A więc jeśli nie tylko oczyszczanie twarzy olejem jest dla nas istotne, ale również jej pielęgnowanie i odżywienie, powinniśmy sięgnąć po zimnotłoczony, nierafinowany olej.
Jednak który spośród zimnotłoczonych olejów wybrać? Czy możemy skorzystać z olejów, których używany w kuchni? Często wykorzystujemy produkty spożywcze w pielęgnacji – takie jak olej kokosowy i soda oczyszczona. Jednak w przypadku metody OCM musimy zapomnieć o popularnym oleju kokosowym – niestety, cechuje się wysoką komedogennością i może powodować zapychanie. Mycie twarzy olejem kokosowym nie jest dobrym pomysłem.

Znacznie lepszym wyborem będzie olej lniany. Po olej lniany do twarzy najczęściej sięgają posiadaczki cery tłustej – wbrew pozorom, dla nich również metoda OCM może okazać się skuteczna. Cera tłusta wytwarza nadmiar sebum w wyniku przesuszenia, a natłuszczenie jej olejem i konsekwentne nawilżanie może temu zapobiec.

Co jeszcze sprawdzi się przy pielęgnacji skóry tłustej? Możemy spróbować zastosować olej z czarnuszki na twarz. Tak jak i olej lniany, może być wykorzystywany podczas gotowania – posiada wiele bogatych składników odżywczych, ma nawet właściwości lecznicze. A mycie nim twarzy może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Natomiast posiadaczki cery suchej mogą zacząć przygodę z OCM od olejku różanego do mycia twarzy. Sprawdzi się on w przypadku skóry wrażliwej i delikatnej – przede wszystkim dlatego, że posiada odmienną, hydrofilową formułę. Składa się z olejku różanego oraz emulgatora, który zapobiega pozostawieniu na twarzy tłustego filtra. Olej hydrofilowy do mycia twarzy ma wysoką skuteczność – szybciej i prościej zmyje resztki makijażu niż standardowy płyn micelarny, a jednocześnie dzięki dodatkowemu emulgatorowi nie jest tak ciężki jak naturalne oleje. Olej emulgujący do mycia twarzy powstaje nie tylko na bazie olejku różanego – można znaleźć również podobne, hydrofilowe produkty z olejem konopnym.

Olej konopny – na twarz, na włosy, a także na dobry sen! Jego zastosowanie, jak widać, jest bardzo szerokie. Jednak trzeba pamiętać, że popularne olejki CBD różnią się od zimno tłoczonego oleju z nasion konopnych, który można wykorzystać do oczyszczania twarzy. Olej konopny nie jest zbytnio komedogenny, a więc powinien sprawdzić się nawet podczas pielęgnowania cer problematycznych. Mogą po niego sięgnąć posiadaczki właściwie każdego typu cery. Raczej nie pożałują – olej konopny bogaty jest w wiele witamin!

Zastanawiasz się, czy możesz użyć olej jojoba na twarz? Świetny pomysł! Często ten olej wskazywany jest jako najlepszy wybór. Przede wszystkim polecany przy pielęgnacji cer mieszanych, jednak jego właściwości regulowania wytwarzania sebum mogą zachęcić także posiadaczki innych typów skóry. Olej jojoba może również zastąpić olej rycynowy, który często tworzy mieszankę do OCM. Jak stworzyć mieszankę olejów odpowiednią dla naszej cery?

Mieszanki olejów do twarzy

Istotny jest nie tylko dobór odpowiednich olei, ale również zmieszanie ich w dobrych proporcjach. Podstawą jest olej bazowy – to jego w mieszance znajduje się najwięcej i to właśnie on musi być dopasowany do typu skóry. Przykładowe oleje bazowe to olej z czarnuszki, olej konopny, migdałowy, olej z awokado, z pestek winogron czy malin. Olejem bazowym może być nawet łatwo dostępna oliwa z oliwek.
Co stanowi drugi składnik mieszanki? Olej rycynowy lub olej jojoba. Skład ich obu przypomina ludzkie sebum, dlatego świetnie rozpuszczają zanieczyszczenia nagromadzone na twarzy. W zależności od rodzaju cery zmieniają się proporcje oleju rycynowego i oleju bazowego. Dla skóry suchej najlepiej sprawdzi się 90% oleju bazowego i 10% rycynowego, dla skóry normalnej 80% oleju bazowego i 20% rycynowego, a dla tłustej będzie to 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego. Gdyby olej rycynowy się nie sprawdzał, można go bez wahania zastąpić olejem jojoba. Oczywiście, nie trzeba odmierzać tych proporcji bardzo restrykcyjnie, jednak warto zapamiętać, że im bardziej tłusta cera, tym więcej oleju rycynowego powinno się znaleźć w mieszance.

Natomiast jeśli chcesz usprawnić oczyszczanie twarzy olejem i nie chcesz tracić czasu na przyrządzanie mieszanek samodzielnie, możesz sięgnąć po gotowce. W drogeryjnych mieszkankach zazwyczaj znajduje się więcej niż dwa rodzaje olei, dzięki czemu efekt może być jeszcze lepszy. Ma to jednak również swoje wady – trudno będzie wskazać, który z olei najbardziej odpowiada potrzebom twojej skóry.

Jak myć twarz olejami?

Jeśli mamy już wybrane oleje i stworzoną mieszankę – można przejść do oczyszczania twarzy. Warto wcześniej przygotować ściereczkę z mikrofibry, która pomoże w dokładnym zmyciu makijażu. 

  1. Umyj dłonie, a następnie obmyj twarz chłodną wodą.
  2. Niewielką ilość przygotowanej mieszanki olejów rozgrzej w dłoniach, a następnie przejdź do masowania twarzy. Nie musisz omijać ust – one również zostaną odżywione. Podobnie jak brwi, rzęsy i paznokcie, które zostaną wzmocnione dzięki odżywczym właściwościom olejku rycynowego.
  3. Gdy brud zostanie rozpuszczony, namocz ściereczkę ciepłą wodą i przemyj twarz. Powtórz kilkukrotnie, aż skóra pozostanie czysta. Jeśli nie masz ściereczki, możesz pozbyć się nadmiaru olejku, myjąc twarz delikatnym żelem.
  4. Po skończonej pielęgnacji przepierz ściereczkę, aby była gotowa na kolejny dzień.
  5. Zwróć uwagę, że podczas oczyszczania twarzy olejami nie potrzebujemy jednorazowych wacików i tym samym nie wytwarzamy dodatkowych śmieci.

Efekty metody OCM

Oczyszczanie olejami ma wpływ na nawilżenie skóry. Oczywiście, oleje same w sobie nie mają właściwości nawilżających, jednak stanowią świetną warstwę ochronną, która sprawia, że woda zostaje zatrzymana na dłużej. Stosowanie metody OCM pozytywnie wpływa na jędrność i elastyczność skóry, a wykonywany codziennie masaż skóry poprawia krążenie. Oleje oczyszczają pory znacznie głębiej niż inne produkty, co może również zatrzymać powstawanie zaskórników. Dodatkowo, stosowanie metody OCM może przyczynić się do rozjaśniania blizn potrądzikowych czy pozbycia się przebarwień – olej rycynowy ma właściwości rozjaśniające.

O czym warto pamiętać stosując oleje do twarzy?

Chociaż oczyszczanie twarzy olejami ma wiele zalet, może się okazać, że nie jest to metoda dla ciebie. Jeśli skóra pozostaje podrażniona pomimo stosowania różnych olei – wróć do mycia twarzy delikatnymi żelami i zmywania makijażu płynami dla cery wrażliwej.
Pamiętaj, aby zawsze zmyć pozostałości zanieczyszczeń i olejów – nigdy nie kończ mycia twarzy bez dokładnego zmycia oleju wilgotną ściereczką lub żelem do twarzy.