Oczywiście, stan skóry mogą poprawić zabiegi w salonie kosmetycznym. Profesjonalne metody służące oczyszczaniu twarzy z pewnością się sprawdzą, jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane do typu skóry. Jednak, oczyszczenie twarzy domowymi sposobami także jest możliwe. Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim – nigdy nie idź spać w makijażu – to z pewnością negatywnie wpłynie na kondycję twojej cery.

Dlaczego trzeba dokładnie oczyszczać twarz?

Kupujesz coraz to nowe maseczki do twarzy? Próbujesz poprawić stan swojej cery, nakładając masę kremów? To wszystko na nic się nie zda, jeśli nie zadbasz o oczyszczenie cery. Żaden z kosmetyków nie zadziała odpowiednio i nie przyniesienie znaczących korzyści, jeśli będzie nakładany na niewystarczająco czystą skórę. Dlatego koniecznie trzeba dokładnie myć twarz – i to minimum dwa razy dziennie. Poranne oczyszczanie pozwoli przygotować skórę na codzienną pielęgnację i ewentualny makijaż, a dzięki wieczornemu myciu pozbędziesz się resztek podkładu, potu i kurzu, które mogą zapchać pory i tym samym pogorszyć stan cery.

Oczyszczanie twarzy w domu – krok po kroku

Mycie twarzy – niby oczywiste, a jednak wiele osób popełnia błędy. Przede wszystkim nie należy sięgać po zwykłe mydło. Jego pH znacząco różni się od naturalnego pH skóry i może przyczynić się do wysuszenia cery. A więc, czym oczyścić twarz? O wiele lepiej będzie zdecydować się na kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy. Możesz też sięgnąć po oleje i peelingi.

Na czym polega oczyszczenie twarzy?

  1. Zacznij od demakijażu twarzy przy użyciu olejów, także tych naturalnych. Tłuszcz świetnie rozpuszcza brud – nic nie usunie tak dobrze zanieczyszczeń, jak naturalne oleje. Możesz sięgnąć po gotową mieszankę olejów do oczyszczania twarzy lub stworzyć ją samodzielnie. Oleje należy wmasować w skórę.
  2. Użyj żelu lub pianki do mycia twarzy – za jej pomocą pozbędziesz się tłustego filtra po oleju, a wraz z nim pozostałych zanieczyszczeń. Uważaj, aby po tak dokładnym oczyszczeniu twarzy nie wytrzeć jej w brudny ręcznik. Dobrą praktyką jest używanie niewielkich ręczniczków do twarzy i ich codzienne wymienianie.
  3. Przejdź do demakijażu twarzy i oczu (jeśli nadal na twarzy pozostały resztki po eyelinerze czy tuszu do rzęs). Użyj płynu micelarnego. Jeśli nie chcesz generować zbyt wielu odpadów, możesz wykorzystać do demakijażu wielorazowe waciki. Produkty do demakijażu okolic oczu są delikatniejsze i nie powinny powodować podrażnień, ale mimo to staraj się nie trzeć oczu. Przyłożenie wacika na parę sekund powinno sprawić, że makijaż sam zacznie się rozpuszczać.
  4. Środki myjące mogą zmienić pH naszej skóry. Dlatego, aby przywrócić jej równowagę, użyj toniku.
  5. Po nałożeniu toniku twarz jest gotowa na przyswojenie dobroczynnych składników nawilżających zawartych w serum a potem w kremie. Wmasuj produkt w skórę.

Pamiętaj, że oprócz codziennej, regularnej pielęgnacji niezbędne jest wykonywanie peelingu. Zaskórniki składają się nie tylko z łoju, ale i z niezłuszczonych komórek naskórka – regularne peelingi pomogą skórze się odpowiednio złuszczyć. Możesz sięgnąć po peelingi mechaniczne, enzymatyczne lub połączenie ich obu, czyli peeling gommage. Zawiera w sobie enzymatyczne substancje, które nakłada się na twarz i pozostawia do wyschnięcia. Następnie ściera się produkt ze skóry, co przypomina używanie gumki do mazania – stąd też jego nazwa.

Oczyszczanie twarzy z wągrów – domowe sposoby

Skóra nie jest idealnie gładka – ma swoją fakturę, a widoczne pory są całkowicie naturalne. Problemem mogą być dopiero zaskórniki, czyli mieszkanka łoju i niezłuszczonych komórek naskórka, które zapchały ujście mieszków włosowych. Jak się ich pozbyć?

Wiele osób myśli, że żeby oczyścić twarz z zaskórników, wystarczy je wycisnąć. Nic bardziej mylnego. Nieumiejętne wyciskanie sprawi, że pory zostają rozepchnięte, co sprzyja powstawaniu nowych wągrów. Często też zanieczyszczenia są na tyle głębokie, że wycisnąć ich się po prostu nie da – pozbędziesz się jedynie wierzchniej warstwy, która błyskawicznie ponownie się zapcha. Jak więc oczyścić twarz z wągrów?

Oleje naturalne

Jedynym sposobem na to, aby pozbyć się zaskórników i zapobiec ich powstawaniu, jest regularne oczyszczanie skóry. Pomóc mogą oleje naturalne – przydadzą się nie tylko do OCM, czyli olejowego mycia twarzy, ale również do skin grittingu. Ta metoda polega na masowaniu twarzy przez kilkanaście minut mieszanką olei. Wągry powinny same wychodzić podczas masażu. Dla lepszego efektu, masaż możesz poprzedzić maseczką z glinki.

Tonik z zielonej herbaty

Może się okazać, że twoja cera produkuje nadmiar sebum, z którego powstają wągry, ponieważ nie radzi sobie z przywróceniem równowagi pH. Dlatego bardzo istotne jest tonizowanie. Jak zrobić domowy tonik?

  1. Zaparz zieloną herbatę.
  2. Odczekaj, aż wystygnie.
  3. Przemyj oczyszczoną twarz.
  4. Domowy tonik koniecznie przechowuj w lodówce.

Maseczka jogurtowo-węglowa

W aptekach dostępne są kapsułki węgla aktywnego. Możesz je rozrobić z wodą lub jogurtem. Maseczka z jogurtu i węgla aktywnego sprawdzi się lepiej od węglowych plastrów peel-off, które mogą wywołać podrażnienia – jogurt działa na skórę łagodząco.

Metody oczyszczania skóry u kosmetyczki

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy nie zawsze są wystarczające. Czasami lepiej oddać się w ręce profesjonalistów, którzy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem zaopiekują się naszą skórą. Kosmetyczki mają do dyspozycji kilka różnych metod, które służą dogłębnemu oczyszczeniu skóry.

  • Mikrodermabrazja – w tym zabiegu korzysta się z głowicy z kryształkami diamentów, które ścierają ze skóry złuszczający się naskórek. To bezbolesny i nieinwazyjny sposób.
  • Hydrabrazja – główną rolę w tej metodzie odgrywa woda. Początkowo oczyszcza się twarz, wykorzystując ciśnienie – zaskórniki i inne zanieczyszczenia zostają zassane. Następnie, podobnie jak w przypadku mikrodermabrazji, dochodzi do złuszczenia skóry za pomocą specjalnych głowic. Podczas zabiegu woda działa łagodząco i chłodząco.
  • Oksybrazja – do przeprowadzenia tego zabiegu używa się soli fizjologicznej pod ciśnieniem. Sprawdzi się osobom z cerą naczynkową i wrażliwą.
  • IPL – po mikrodermabrazji możliwe jest przeprowadzenie zabiegów laserowych. Laser ma za zadanie powstrzymywać pojawianie się nowych stanów zapalnych i wyprysków. Na skórę twarzy nakładane jest bogate w wartościowe składniki serum, które dzięki użyciu lasera może wniknąć w najgłębsze partie skóry.

Oczyszczanie wodorowe twarzy

Wodorowe oczyszczanie twarzy łączy w sobie kilka różnych elementów. Rozpoczyna się od odessania mieszanki łoju, sebum, potu i brudu, które zalegają w naszych porach. Cząsteczki wodoru oczyszczają skórę, która dodatkowo zostaje dotleniona i odżywiona substancjami aktywnymi. Przedostają się one w głąb skóry poprzez mikrokanały, które powstały na skutek procesu elektroporacji. Na tak wypielęgnowaną skórę nakłada się kwasy. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, może pojawić się zaczerwienie na twarzy, które jednak samoistnie zniknie.

Oczyszczanie manualne twarzy

Jedną z podstawowych zasad jest niewyciskanie pryszczy i wągrów. Nie dotyczy to jednak kosmetyczek. W tym przypadku wyciśnięcie zanieczyszczeń, bo właśnie na tym polega manualne oczyszczenia twarzy, odbywa się w sterylnych warunkach i jest przeprowadzane przez doświadczoną osobę. Kosmetyczka potrafi wydobyć mieszankę łoju i brudu nawet z najbardziej głębokich partii skóry. Manualne, czy też mechaniczne oczyszczanie twarzy, jest jednak zabiegiem inwazyjnym. Może powodować ból lub dyskomfort i wywołać zaczerwienienie, opuchnięcie twarzy.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Oczyszczanie kwasami również dobrze zostawić kosmetyczkom. W odróżnieniu od manualnego oczyszczania, nie są to zabiegi mechaniczne. Substancje kwasowe – na przykład kwas migdałowy, lub glikolowy – nakładany jest na skórę, która pod jego wpływem łuszczy się. Na naskórku pojawiają się mikrooparzenia, dlatego istotne jest, aby nie wystawiać później skóry na słońce. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona.

Ile kosztuje oczyszczanie twarzy kwasami?

To zależy. Nie tylko od miasta czy prestiżu salonu, ale również rodzaju i stężenia kwasu. Zabiegi kosztują około 100-160 zł, jednak dla osiągnięcia zadowalających efektów konieczne jest ich kilkukrotne powtórzenie.

Tańsze może się okazać stosowanie kwasów na własną rękę, wiąże się to jednak z ryzykiem. Jak więc oczyścić twarz w domu za pomocą kwasów? Możesz sięgnąć po peelingi z kwasami AHA lub BHA – wybierz jednak niskie stężenie i nakładaj je na krótki czas, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego i nie podrażnić skóry.