Czym są worki pod oczami?

Worki pod oczami to nic innego jak delikatny, ale widoczny obrzęk pod dolnymi powiekami. Wywołany jest przez zbierającą się w tych okolicach limfę. Wiąże się to jednocześnie z jej nieprawidłowym przepływem. Wówczas ze skóry, która utraciła jędrność, tworzą się specyficzne fałdy formą przypominające właśnie worki. Obrzęk może być też spowodowany zastojem tłuszczu i wody. Co ważne, nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia.

Worki pod oczami są najmocniej widoczne w godzinach porannych. Musisz wiedzieć, że skóra pod oczami jest niezwykle wrażliwa, cienka i podatna na wszelkie zmiany, dlatego tego rodzaju problemy wcale nie są rzadkością. Worki pod oczami uważa się za defekt kosmetyczny, bo choć nie powodują żadnych dolegliwości, wpływają niekorzystnie na wygląd twarzy.

Jak się szybko pozbyć worków pod oczami?

Jak pozbyć się worków pod oczami? Jest kilka prostych sposobów, które pozwalają szybko pożegnać się z tym problemem. Aby poprawić wygląd swoich dolnych powiek, możesz:

  • zastosować zimny okład – wykorzystaj lód owinięty w kawałek materiału lub sięgnij po specjalny okład chłodzący. Z pomoca kostek lodu możesz wykonać rozluźniający masaż. Inną opcją jest krem z chłodzącym aplikatorem;
  • masować skórę pod oczami – delikatny masaż tej okolicy oraz oklepywanie palcem również pozwoli sprawnie poradzić sobie z workami pod oczami;
  • wykorzystać maseczkę pod oczy – tego rodzaju preparat występuje chociażby w formie płatków pod oczy nasączanych odpowiednimi substancjami aktywnymi.

Dlaczego powstają worki pod oczami?

Nim zaczniesz walkę z workami pod oczami, warto ustalić przyczynę ich powstania. Te mogą być bardzo różne, a czasem się ze sobą nakładają, prowadząc do obecności niepożądanych zmian pod dolnymi powiekami. Do najczęściej wymienianych przyczyn powodujących powstawanie worków pod oczami zaliczamy:

  • starzenie się skóry – to zdecydowanie najczęstsza przyczyna powstawania worków pod oczami. Jest to kwestia wieku. Wraz z upływem lat dochodzi do osłabienia mięśni, w tym również mięśni okrężnych oka, natomiast w skórze zauważalne stają się niedobory kolagenu i elastyny, a to właśnie one decydują o sprężystości skóry;
  • nieodpowiednie nawilżenie skóry – skóra pod oczami nie jest naturalnie nawilżona, ponieważ nie posiada gruczołów łojowych. Jeśli o nią nie zadbasz i nie skorzystasz z kremów czy innych kosmetyków nawilżających, powstaną fałdy;
  • geny – niektórzy dziedziczą skłonność do powstawania worków pod oczami po swoich rodzicach czy dziadkach. Otwarcie mówi o tym m.in. rozchwytywana modelka Kaia Gerber, córka Cindy Crawford;
  • stres – życie w stresie przyczynia się do pojawiania się worków pod oczami;
  • przepracowanie – przepracowanie wiąże się z przemęczeniem, a to z kolei wpływa także na niezdrowy wygląd skóry, która staje się zmęczona;
  • brak snu – niewyspana, prawie na pewno wstaniesz z workami pod oczami;
  • niewłaściwe odżywianie – źle zbilansowana dieta, zawierająca dużą ilość żywności przetworzonej, również sprzyja powstawaniu worków pod oczami.

Zobacz też: 4 kremy pod oczy warte inwestycji, które naprawdę działają. Według badań redukują zmarszczki do -64%

Sprawdzone sposoby na worki pod oczami

Oczywiście, jest wiele sposobów na walkę z workami pod oczami, które możesz jak najszybciej wprowadzić w życie, zwłaszcza gdy znasz już powód ich wystąpienia. Każdy z nich na pewno pomoże Ci odzyskać zdrowy, wypoczęty wygląd twarzy.

1. Zdrowy sen

Sen, jak zapewne wiesz, jest najlepszym lekarstwem niemal na wszystko, a na pewno pomaga przy większości dolegliwości. Wypoczęta lepiej funkcjonujesz, poprawia się też Twoje ogólne samopoczucie. Przyjmuje się, że powinno się spać przynajmniej 6 godzin w ciągu doby, jednak optymalny czas snu zawiera się w przedziale od 7 do 9 godzin. Skorzysta na tym również Twoja skóra i sama twarz, która będzie bardziej wypoczęta i tym samym wyeliminuje problem pojawiających się worków pod oczami.

2. Codzienne picie wody

Aby unikać problemów ze skórą, a w tym także z pojawiającymi się obrzękami pod oczami, warto zadbać o gospodarkę wodną organizmu. Regularne picie odpowiedniej ilości wody nie pozwoli na jej zachwianie, odwodnienie, a co za tym idzie, również na wysuszenie samej skóry. Przyjmuje się, że odpowiednią dawką wody, jaką dorosły człowiek powinien przyjmować w ciągu doby, są 2 litry.

Jeśli przez większość dnia pijesz raczej herbatę albo kawę, powinnaś koniecznie to zmienić. W przypadku, gdy nie przepadasz za wodą niegazowaną, spróbuj z tą lekko gazowaną lub gazowaną. Postaraj się też zrezygnować ze słodkich, gazowanych napojów albo przynajmniej znacząco je ograniczyć.

3. Jedzenie z umiarem i o właściwych porach

Sekretem zdrowej skóry, a także jej promiennego wyglądu jest właściwie zbilansowana dieta. Pamiętaj, by jadać regularnie, nie w biegu, ustal też pory poszczególnych posiłków i staraj się komponować pełnowartościowe posiłki. Szerokim łukiem omijaj wysokoprzetworzone potrawy, które zawierają bardzo dużo soli i cukru. Unikaj też podjadania przed snem.

Ostatni posiłek powinnaś zjeść wieczorem na dwie, trzy godziny przed snem. Co istotne, Twoja kolacja powinna być lekka, by dodatkowo nie obciążać organizmu. Wraz z wiekiem zwalnia też nasz metabolizm, dlatego też po 35. roku życia proces trawienia odbywa się wolniej, a organizm podczas snu traci na niego cenną energię, którą mógłby w normalnych okolicznościach przeznaczyć na regenerację. Wówczas także skóra wyglądałaby promienniej o poranku.

4. Pielęgnacja skóry pod oczami

Sama najlepiej wiesz, czy masz tendencje do tworzenia się worków pod oczami. Jeśli tak jest, powinnaś odpowiednio zadbać o swoją skórę pod oczami, by ta nie sprawiała Ci więcej problemów. Przede wszystkim zawsze zmywaj makijaż przed snem, używając do tego celu specjalnego płynu dostosowanego do Twojego rodzaju cery. Przy wykonywaniu demakijażu, bądź bardzo delikatna i nigdy nie trzyj oczu.

Używaj też kosmetyków, które będą w stanie wesprzeć delikatną skórę pod Twoimi oczami. Dobre będą kremy pod oczy z funkcją nawilżającą, a także wszelkie żele przeciwko obrzękom. W składzie takich preparatów można znaleźć między innymi aloes, kofeinę, kwiaty bławatka czy wyciąg z ogórka. A jeśli masz skłonności do podrażnień skóry, koniecznie zadbaj o odpowiednie preparaty, które będą ją wspierać i chronić.

Zobacz też: 4 codzienne czynności, które przedłużają młodość skóry. To plan minimum gwarantujący gładką cerę przez lata

Czy worki i cienie pod oczami występują jednocześnie?

Wiesz już, czym są worki pod oczami, tymczasem oprócz nich pod Twoimi dolnymi powiekami mogą się też pojawić cienie. Skąd się biorą? Taka ciemniejsza barwa to efekt prześwitywania naczynek krwionośnych, położonych tuż pod cienką skórą zlokalizowaną pod oczami. Niekiedy jest to też efekt przesadnego nagromadzenia pigmentu.

Bardzo często cienie pod oczami towarzyszą opuchliźnie. Zwykle pojawiają się one u starszych osób, ponieważ wraz z wiekiem skóra wiotczeje, staje się jeszcze cieńsza i bardziej sucha. Wyraźniejsze staje się też jej ukrwienie. Mimo to, sińce pod oczami możesz również zobaczyć u siebie wówczas, gdy się nie wyśpisz lub będziesz przemęczona.

Jak zatuszować worki pod oczami?

Oczywiście, możesz też zamaskować swoje worki pod oczami odpowiednim makijażem. Przede wszystkim zrezygnuj z jasnych cieni do powiek, ponieważ przy ich wykorzystaniu mimowolnie podkreślisz napuchnięte miejsca. Raczej nie używaj korektora pod oczy w pobliżu powiek, bo ten nie zatuszuje opuchlizny, a jedynie pogłębi cienie. Możesz natomiast odciągać uwagę od dolnych powiek, skupiając się na innych miejscach – na przykład podkreślając usta efektownym błyszczykiem.

Spróbuj też powiększyć optycznie oczy przy pomocy eyelinera, którym narysujesz skośną kreskę. Koniecznie wykorzystaj krem pod oczy, bo ten doskonale wygładzi skórę w tym miejscu. Możesz też nałożyć odrobiny różu na policzki – to sprawi, że Twoja twarz będzie wyglądała na bardziej promienną i zdrową.

Możesz też spróbować oszukać wzrok innych i sprawić, że worki pod oczami staną się niewidoczne. Wystarczy, że na obrzęknięte miejsce nałożysz odrobinę podkładu w odcieniu Twojej cery, natomiast poniżej korektor o ton jaśniejszy, by optycznie wyrównać skórę.

Zobacz też: Fenomenalny korektor pod oczy dla cery dojrzałej z witaminą C. Pięknie kryje i odmładza