Brak snu a zdrowy sen

Każda z nas wie, jak ważną rolę w życiu odgrywa sen. Ilość przespanych godzin ma wpływ na wygląd skóry, skupienie w pracy i dobrą pamięć. To naturalne SPA dla ciała i umysłu, które regeneruje cały nasz organizm. Istnieje wiele teorii na temat tego, ile spać, żeby dobrze się wysypiać. Dla dorosłej osoby 12 godzin to za dużo, jednak 9 godzin w zupełności wystarczy. Okazuje się jednak, że większość z nas sypia po 6-5 godzin. Oglądamy do późna ulubione seriale i nastawiamy budziki na wczesną porę. Naukowcy odkryli jednak, że przespać sześć godzin, to jak nie spać w ogóle! Dlaczego tak się dzieje?

Ile spać? Godziny snu i skutki niewyspania 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na 48 osobach, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa mogła spać 4 godziny dziennie, druga 6 godzin, a trzecia 8. Pośród nich pojawił się uczestnik, który przez trzy dni z rzędu nie mógł zmróżyć oka. Badacze co 2 godziny sprawdzali stan swoich pacjentów, badając ich zdolności motoryczne oraz umysłowe. Nietrudno się domyślić, że najlepiej radziła sobie grupa, która spała po 8 godzin dziennie, a najgorzej ta, która sypiała 4. Osoby śpiące najkrócej już po tygodniu czuły spory spadek energii do życia. 

Sen: sześć godzin na dobę a objawy bezsenności 

Największym zaskoczeniem były wnioski dotyczące grupy, która spała po 6 godzin. Jej członkowie po 10 dniach eksperymentu zachowywali się tak, jakby byli zupełnie pozbawieni snu. Ich produktywność psychiczna i fizyczna była na najniższym poziomie. Mimo to osoby te twierdziły, że nie czują się najgorzej. Nie zdawały sobie sprawy z efektów ubocznych, jakie spowodował u nich sześciogodzinny sen. Wniosek? Warto spać przynajmniej 8 godzin dziennie! Wypoczynek jest ważniejszy od Netflixa. 

Zdrowy i dobry sen: wpływ na organizm 

Warto wiedzieć, że zarówno niedobory snu i jego nadmiary mogą mieć negatywne skutki i niosą ryzyko rozwoju chorób organizmu. Optymalny czas snu według naukowców do nie mniej niż sześć, ale do ośmiu godzin. Zbyt długi sen może prowadzić do spowolnienia metabolizmu. Zbyt krótki sen zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. 

Należy pamiętać, że sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Osoby cierpiące na problemy ze snem wymagają leczenia zaburzeń snu i powinny zgłosić się po pomoc do specjalisty. Jakość i długość snu jest kluczowym elementem pozwalającym na właściwe funkcjonowanie naszego organizmu.