Pierścionki zaręczynowe z rubinem: czym charakteryzuje się rubin?

Pierścionki zaręczynowe z rubinem są na pewno mniej popularne niż te z brylantem, jednak również cieszą się sporym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą czerwonego koloru rubinu, który jest uznawany za barwę miłości. Rubin jest kamieniem szlachetnym, który może mieć jednak zarówno barwę krwistoczerwoną, jak i różową oraz wszystkie odcienie pomiędzy nimi. Jest rzadkim minerałem, należącym do gromady tlenków. To odmiana korundu. Największym zainteresowaniem cieszą się pierścionki zaręczynowe z rubinem o silnej, czerwonej barwie w delikatnym, niebieskim odcieniu. To tak zwana "czerwień krwi gołębiej" - bardzo poszukiwana w jubilerstwie. Rubin i szafir to po diamencie najtwardsze minerały. Rubin jest kamieniem o wielu właściwościach - podobno wzmacnia serce, usprawnia proces krążenia krwi, a także ją oczyszcza. Rubin jest świetnym talizmanem, ponieważ dodaje energii i siły. Z uwagi na swój kolor i moc jest polecany zwłaszcza zakochanym. 

Pierścionki zaręczynowe z rubinem: czego symbolem jest rubin?

Pierścionki z rubinem cieszą się dużą popularnością - wiele kobiet uwielbia te kamienie i w dodatku pasują one do różnych typów urody. Pierścionek zaręczynowy to szczególny element biżuterii - rubin przykuwa uwagę, więc trzeba o tym pamiętać przy wyborze. Od wieków kamień ten jest kojarzony nie tylko z namiętnością, ale także z sukcesem. Już starożytni Egipcjanie uważali, że rubin sprzyja szczęściu i wielkiej fortunie, a także obdarza miłością i dba o wierność. To zatem idealny symbol trwałego związku, wpasowujący się w znaczenie pierścionka zaręczynowego. Grecy uważali, że rubin to "matka wszystkich kamieni szlachetnych", a Rzymianie nazywali go "kwiatem wśród kamieni". Jego czerwona barwa jest pięknie podkreślana przez złotą oprawę. 

Pierścionki zaręczynowe z rubinem: jaka oprawa?

Pierścionek zaręczynowy z rubinem najlepiej się prezentuje w złotej oprawie. Niewątpliwie to właśnie żółte złoto jest w stanie najlepiej podkreślić czerwień kamienia, dzięki czemu jest on bardziej wyrazisty. Sporo osób decyduje się jednak także na białe złoto - są to przeważnie te osoby, które nie lubią złota żółtego. Ciekawostką jest także możliwość wyboru oprawy z czarnego złota - najczęściej bardzo fantazyjnej, co dodatkowo dodaje pierścionkowi romantycznego uroku. 

Pierścionki zaręczynowe z diamentem: jak wybrać?

Pierścionki zaręczynowe z rubinem też mogą być ozdobione diamentami. Popularna jest wręcz taka forma, w której rubin stanowi główny kamień w pierścieniu, a diamenciki go otaczają. Oczywiście, można zdecydować się także na wersję odwrotną, gdzie to diament będzie pełnił główną rolę, a rubin będzie mu towarzyszył. Niewątpliwie najpopularniejszy jest złoty pierścionek z rubinem, przy czym złota obręcz może być wąska lub nieco grubsza, rozszerzać się, a nawet przeplatać.  Rubin w kształcie serca? Niekoniecznie. Wielu panów wybiera pierścionki na wzór tych znanych z historii - na przykład należących do gwiazd. Piękny prezent w 1968 roku dostała od Richarda Burtona Elizabeth Taylor - jej pierścionek z rubinem otoczony jest 8 brylantami i posiada oprawę z żółtego złota.

Pierścionki zaręczynowe z rubinem: ceny

Ceny pierścionków zaręczynowych uzależnione oczywiście od marki, od użytych kruszców, a także od dizajnu - w tym od wielkości i kształtu kamieni. Złote pierścienie z rubinem i diamentami popularnych firm mogą kosztować 5 tysięcy złotych, ale średnie koszty zakupu takiego elementu biżuterii to około tysiąc - dwa tysiące złotych. Przy dużej liczbie towarzyszących rubinowi ozdób zapłacimy ponad trzy tysiące za pierścionek.