Jak zaoszczędzić kupując w zagranicznych sklepach online?
Robienie zakupów w sklepach zagranicznych niesie ze sobą wiele korzyści, a dzięki temu, że żyjemy w czasach, gdy wszystko można załatwić przez internet, można je zrobić bez ruszania się z kanapy. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto uważać podczas szukania okazyjnych cen np. w Wielkiej Brytanii. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów online w zagranicznych sklepach?

- Promocja
Czy zakupy za granicą mogą się opłacać?
Nawet jeśli zamierzamy dokonać większego zakupu w globalnej korporacji, która ma oddziały także w Polsce, czasem warto sprawdzić ceny w sklepach zagranicznych. Dlaczego? Na Zachodzie znacznie bardziej niż u nas jest rozwinięta „kultura promocji”, co oznacza, że w Czarny Piątek czy tuż przed świętami można upolować znacznie lepsze oferty poza granicami kraju. Pewne produkty, z takich względów jak podatki, popyt czy miejsce produkcji, będą też tańsze w różnych regionach świata. Ponadto, rozszerzenie zakresu poszukiwań poza granice kraju daje nam znacznie większe możliwości.
Co i dlaczego warto kupować w zagranicznych sklepach online?
Jest przynajmniej kilka sytuacji, w których warto rozejrzeć się za lepszymi cenami w zagranicznej części internetu. Jeśli lubimy nowinki albo uwielbiamy zapoznawać się z nowymi książkami czy grami jako pierwsi, znacznie szybciej zdobędziemy wyczekiwane produkty składając zamówienie za granicą. Kolejna sprawa – niektóre gadżety, przedmioty kolekcjonerskie czy konkretne modele upragnionych przez nas produktów mogą nigdy nie trafić do Polski, więc ich kupienie za funty czy walutę unijną może być konieczne. Poza tym wersje anglojęzyczne (np. książek czy oprogramowania) bywają również znacznie tańsze, gdy samodzielnie kupimy je za granicą, zamiast dopłacać przy zakupie u pośredników. Innymi słowy, zakupy online na obczyźnie warto rozważyć, nawet jeśli dotychczas o tym nie myśleliśmy.
Warto być czujnym
Zakupy za granicą mają wiele plusów, ale na nich się oczywiście nie kończy. Z pewnością trzeba być w tym przypadku nieco bardziej czujnym – przede wszystkim dlatego, że zasady, do których przyzwyczaił nas polski rynek e-commerce mogą nie mieć zastosowania na tym zagranicznym. Przed zakupem warto więc sprawdzić takie rzeczy, jak możliwość i terminy zwrotów oraz ewentualne opłaty za nie i przy tym ostatnim uwzględnić to, że jeśli koszty te są podane np. w GBP, to dla nas mogą zmienić się w zależności od kursu funta. Kolejną ważną kwestią są gwarancje na produkty. To warto sprawdzić szczególnie wtedy, gdy zamawiamy coś np. ze Stanów Zjednoczonych czy z Chin, w przypadku zakupów w Unii Europejskiej można być raczej spokojnym. Dość oczywiste jest też to, że gdy zamawiamy towary zza granicy, warto też przed opłaceniem zakupu zorientować się w datach dostawy, ponieważ 2 lub 3-dniowy czas oczekiwania, do którego przywykliśmy, może być w tym przypadku nieosiągalny.
Oszczędzanie pieniędzy na zakupach online za granicą
Z zamówieniami zagranicznymi wiąże się też cała gama dodatkowych kosztów, którymi kupując w polskich sklepach nie musimy się przejmować. Nawet pomimo tego, że owe koszty występują czasem w liczbie mnogiej, zakupy za granicą wciąż mogą okazać się – i często tak jest – bardziej opłacalne. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na kwestię waluty. Przykładowo, jeśli zamierzamy kupić coś w Wielkiej Brytanii, przed płatnością warto sprawdzić kurs funta, np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-funta/.
Chociaż na to, jaki jest rynkowy kurs GBP nie wpłyniemy, to to, gdzie wymienimy walutę będzie miało znaczenie dla łącznych kosztów zakupu. Jeśli przezornie wymienimy walutę w InternetowyKantor.pl albo wykorzystamy ten serwis, aby dokonać szybkiego przelewu za zakupy, możemy sporo zaoszczędzić na przewalutowaniu. Automatyczny przelicznik walut w sklepach internetowych rzadko kiedy jest korzystny – znacznie częściej wywołuje w kupujących słuszne oburzenie – dlatego warto skorzystać z darmowego konta w InternetowyKantor.pl. Serwis umożliwia wymianę aż 21 walut z całego świata.
Ukryte koszty zagranicznych zakupów
Kolejnym ukrytym kosztem w zakupach zagranicznych może być dostawa. Na szczęście na Zachodzie darmowe dostawy są nieco bardziej popularne niż u nas, więc w wielu przypadkach można tego uniknąć. Znacznie trudniej jest ominąć koszty związane z cłami i podatkami. W wielu krajach wysokość tych pierwszych opłat może być inna w zależności od wielkości paczki i towaru, jaki zawiera, więc warto sprawdzić tę kwestię przed zakupem.
Podsumowując, zamawianie za granicą wymaga czasem większego zaangażowania niż kupowanie w rodzimych sklepach internetowych, ale nie zmienia to faktu, że może być dla nas bardzo opłacalne. Poza tym, po pierwszym zamówieniu, gdy już znajdziemy godny zaufania zagraniczny sklep internetowy, wszystkie te troski odchodzą, a my możemy oszczędzać na każdych kolejnych zakupach.