To może być wydarzenie sezonu. Wystawa Alessandro Medini. Maestro del design pokazuje dorobek wybitnego designera, architekta i rzeźbiarza. To on wprowadził do designu emocje, zabawę i ironię.

Być może nie znasz jego nazwiska, ale z pewnością znasz projekty. Może otwierałaś wino korkociągiem w kształcie dziewczyny jakby narysowanej ręką dziecka. Albo widziałaś zdjęcia dwumetrowych rzeźb torebek, krzeseł i lamp pokrytych złotą mozaiką. Nazywają się Mobili per Uomo, czyli Meble dla człowieka, ale widz czuje się przy nich raczej jak liliput w krainie olbrzymów. Te prace oraz znacznie więcej będzie można zobaczyć na wielkiej wystawie, której otwarcie już jutro w dwóch miejscach, Muzeum Architektury i Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Alessandro Medini jest jednym z twórców, którzy całkowicie odmienili współczesny design. Wraz ze słynnym ruchem Memphis oraz założoną przez siebie grupą Alchimia przeprowadzili rewolucję w projektowaniu. Zakwestionowali obowiązującą przez lata świętą zasadę modernizmu „forma podąża za funkcją”. Tworzyli przedmioty, które przede wszystkim coś komunikują. Ich projekty czerpały inspiracje z pop kultury, przyciągały wzrok krzyczącymi zestawieniami kolorów i kształtów, flirtowały z kiczem. Puszczały do widza oko, opowiadały historię. Chciało się je mieć!

Trudno powiedzieć, na jakim polu Mendini odniósł największy sukces. Jego projekty dla znanych i popularnych marek, takich jak Alessi, Cappellini, Zanotta, Swarovski czy Swatch, cieszą się do dziś ogromną popularnością. Swoimi budynkami, takimi jak muzeum Groninger w Holandii, wytyczył nowe ścieżki w architekturze. Jednocześnie tworzył obiekty w krótkich seriach lub rzeźby, które trafiały do zbiorów muzealnych i prywatnych kolekcji. We Wrocławiu można zobaczyć wiele z nich. Ale Mendini jest prawdziwym człowiekiem renesansu. Przez wiele lat pozostał czynnym krytykiem designu i architektury, jako redaktor naczelny legendarnego magazynu „Domus”, najstarszego włoskiego pisma o architekturze, projektowaniu i sztuce.

Wrocławska wystawa oddaje wszechstronność Mendiniego, jego rozmach, który nie maleje z upływem lat. Obok projektów produkowanych masowo zobaczymy tu także jego obiekty z brązu, ceramiczne rzeźby i serię słynnych obiektów unikatowych. Wiele z nich, takich jak fotel Poltrona Proust, weszło już do historii designu. Wrocławska wystawa to także niezwykła okazja, by podpatrzeć proces twórczy mistrza. Zobaczymy tu jego liczne szkice i to zarówno z dziedziny architektury, designu jak i sztuki.

Spektakularne eksponaty zjechały do Wrocławia z całego świata, m.in. ze zbiorów Fundation Cartier pour l’art. Contemporaine w Paryżu, Museum Groningen w Holandii, Fondazione Bisazza, Triennale di Milano i licznych kolekcji prywatnych. Kuratorką wystawy jest Dorota Koziara, pochodząca z Dolnego Śląska projektantka, która przez wiele lat współpracowała z mistrzem w Atelier Mendini.

Wystawa jest jednym z wydarzeń rozpoczynających program Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Organizatorzy to Akademia Sztuk Pięknych Im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Mendini, Maestro del Design, 2 grudnia do 14 marca 2015
Galeria Neon ASP we Wrocławiu im. Eugeniusza Gepperta, ul. Traugutta 21
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
ELLE jest patronem medialnym wydarzenia