Na co pomaga woda rozmarynowa?

Woda rozmarynowa to hydrolat rozmarynu, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia włosów, skóry głowy i cery. Rozmaryn to roślina bogate w flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Co więcej, ekstrakt z rozmarynu stymuluje pracę naczyń krwionośnych i pobudza krążenie w skórze. Przez to wspomaga transport substancji aktywnych, pobudzając cebulki włosów do wzrostu. Nie można również zapomnieć, że rozmaryn jest znakomitym antyoksydantem - dzięki zawartości przeciwutleniaczy, znakomicie spowalnia procesy starzenia się skóry.

Woda rozmarynowa - efekty

O upiększających właściwościach wody rozmarynowej mówi się głównie z kontekście pielęgnacji skóry głowy i włosów. Nie mniej jednak, hydrolat z rozmarynu ma również zbawienny wpływ na kondycję cery. Regularne stosowanie wody rozmarynowej może przynieść liczne korzyści, takie jak:

  • Poprawa ogólnej kondycji włosów.
  • Redukcja wypadania włosów.
  • Oczyszczenie skóry głowy.
  • Zagęszczenie i wzmocnienie włosów.
  • Złagodzenie podrażnień skóry.
  • Neutralizacja działania wolnych rodników.

Jak używać wody rozmarynowej na włosy?

Wodę rozmarynową w pielęgnacji włosów można wykorzystać na kilka sposobów. Pielęgnuje ona nie tylko włosy, również skórę głowy, stąd jej wszechstronne zastosowanie. 

Po pierwszej, hydrolat z rozmarynu możesz użyć jako naturalnej płukanki do włosów. Wystarczy, że po umyciu włosów szamponem i nałożeniu ulubionej maski lub odżywki do włosów do spłukiwania, ostatnie płukanie włosów wykonasz wodą rozmarynową. Aby pobudzić cebulki włosów do wzrostu, w tym samym czasie wykonaj masaż skóry głowy. 

Możesz również przelać wodę rozmarynową do butelki z atomizerem i używać jej jako odżywki do włosów pomiędzy myciami lub jako wcierki, która stymuluje wzrost włosów. 

Czy woda rozmarynowa przyciemnia włosy?

Tak jak wyciąg z rumianku ma rozświetlać włosy blond, tak woda rozmarynowa ma wydobywać głębie koloru z ciemnych włosów. Niemniej jednak, woda rozmarynowa wykazuje łagodne działanie i nie powinna istotnie zmieniać koloru włosów. Nie rekomendujemy jej użycia na rozjaśnianych włosach z chłodnymi podtonami. Jednak dla pewności, zawsze zaleca się wykonanie próby na niewielkiej części włosów. 

Woda rozmarynowa w pielęgnacji twarzy

Naturalne hydrolaty, do których zaliczamy wodę rozmarynową, możemy stosować jako tonik do twarzy lub odświeżającą mgiełkę. Możemy dodać ją do ulubionych maski do twarzy lub kremu, aby wzmocnić ich działanie.

Woda rozmarynowa będzie szczególnie zbawienna dla cer tłustych i trądzikowych - tych z niedoskonałościami oraz podrażnionych. Hydrolat z rozmarynu znakomicie wycisza wszystkie stany zapalne, dzięki właściwościom łagodzącym. Ponadto, wykazuje działanie antybakteryjne, reguluje wydzielanie sebum i zapobiega świeceniu się skóry. Fanki naturalnej pielęgnacji potwierdzają, że również oczyszcza pory. 

Jeżeli masz cerę normalną i suchą, po zastosowaniu wody rozmarynowej zauważysz, że będzie rozświetlona zdrowym, naturalnym blaskiem.

Jak zrobić wodę rozmarynową?

Przygotowanie wody rozmarynowej w domowych warunkach jest proste. Potrzebujesz jedynie suszonych lub świeżych liści rozmarynu i wody. Woda rozmarynowa to naturalny produkt bez konserwantów, dlatego po przygotowaniu nie przechowujemy jej dłużej niż 3-4 dni w warunkach chłodniczych, czyli w domowej lodówce. 

Oto prosty przepis na wykonanie wody rozmarynowej w domu:

Składniki:

  • 2-3 łyżki suszonych liści rozmarynu (lub garść świeżych)
  • 2 szklanki wody

Przygotowanie:

  • Zagotuj wodę.
  • Dodaj liście rozmarynu do wrzącej wody.
  • Gotuj przez około 10 minut.
  • Odstaw i pozostaw do ostygnięcia.
  • Przecedź, aby usunąć liście rozmarynu.

Co ciekawe, do domowej produkcji hydrolatów możesz również użyć kawiarki. Musi być nowa, jeszcze nie przesiąknięta aromatem kawy. Wystarczy na dno wlać wodę, a w pojemniku na kawę umieścić liście rozmarynu.

Woda rozmarynowa to naturalny sposób na poprawę zdrowia włosów i skóry. Regularne korzystanie z tego domowego eliksiru może przynieść zauważalne efekty, dodając blasku i objętości twoim włosom oraz pielęgnując skórę głowy. Jej liczne właściwości, takie jak działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne, sprawiają, że staje się niezastąpionym elementem domowej rutyny urody.