Ciepło, naturalność i odpoczynek – tak w trzech słowach można ująć styl wiejskiej sielanki. Wnętrze urządzone na tę modłę będzie epatować spokojem i stanowić kontrapunkt dla pomieszczeń industrialnych i minimalistycznych. Taka kuchnia ma w sobie elementy romantyczne, klasyczne, ale nie jest nudna. Można z powodzeniem urządzić ją z nowoczesnym twistem. Jak to zrobić? Zobacz nasze wskazówki.

Klimat wiejskiej sielanki w miejskiej kuchni

Gdy po ciężkim i pracowitym dniu trafiamy do domu, chcemy znaleźć tam ukojenie dla zmysłów. Wnętrze przywodzące na myśl okres dzieciństwa, sielskość i spokój, może pomóc załagodzić stres i dać poczucie błogiego odpoczynku. Dla wielu z nas sercem domu jest kuchnia. Życie domu krąży wokół tego centralnego punktu. Jeśli więc spędzamy (lub planujemy spędzać) tu wiele czasu, pomyślmy o takim urządzeniu wnętrza, by automatycznie wprowadzało nas w dobry nastrój. Doskonale do tego nadaje się styl, który można nazwać „wiejską sielanką”. Wbrew pozorom, taki design idealnie wpisuje się w miejskie wnętrza.

Jakich materiałów użyć?

Zacznijmy od materiałów. Prym w tego typu aranżacjach wiedzie drewno. Drewniane deski na podłodze, drewniane akcenty na ścianach i specyficzny rodzaj mebli, wzorowanych na vintage. Wybierając materiały, musimy mieć jednak na uwadze specyfikę drewna. Pięknie się prezentuje, ale czy jest trwałe? W miejscu narażonym na działanie wody, wilgoć i ścieranie, warto postawić na wykończenie, które będzie odporne. Architekci wnętrz z przyczyn praktycznych polecają zamianę tradycyjnych desek na płytki drewnopodobne. Możemy je zamontować na całej powierzchni ściany i użyć jako dekorów mniejszej powierzchni. Ich walory estetyczne są nie do przecenienia, a w połączeniu z parametrami technicznymi, dają naprawdę świetny efekt na lata. Do złudzenia przypominają rysunek drewna, a przy tym, w odróżnieniu od desek, nie nasiąkają wodą, są antypoślizgowe i odporne na ścieranie i plamienie. Jeśli myślisz o podłączeniu ogrzewania podłogowego, płytki drewnopodobne na podłodze świetnie przewodzą ciepło. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, które jest izolatorem. Co ważne, gresu nie musisz cyklinować, lakierować, ani prowadzić żadnych zabiegów konserwacyjnych. Do tego łatwo go utrzymać w czystości.

Jak stworzyć tego typu miejsce?

Sielanka w kuchni? Drewniana podłoga, która wciąż jest w trendach, to najważniejszy punkt w w tym wnętrzu. Uwagę designerów przyciągają jednak rozwiązania, które łączą funkcjonalność i znakomicie się prezentują. Klimat wiejskiej sielanki stworzysz, wykorzystując płytki podłogowe drewnopodobne z kolekcji Cerrad – na uwagę zasługują najnowsze kolekcje Giornata, Tramonto i Notta. Możesz przeciągnąć efekt z podłogi na jedną ze ścian, wykładając płytkami jej część. Płytki przypominające drewno sprawdzą się też w miejscu między meblami a częścią kuchenną z kranem i ladą. Ale drewno to nie wszystko. Aby dodać wnętrzu nowoczesnego sznytu, powierzchnie drewniane na ścianach przełammy, używając farb w kolorach, które są inspirowane naturą: beże, piaski, szarości, zielenie. Użyjmy w tym celu wodoodpornych materiałów, które łatwo będzie można utrzymać w czystości. Meble? Postawmy na klasyczne szafki, dodając np. złote matowe akcenty lub różnokolorowe gałki. Możemy poszperać na targu staroci i skompletować oryginalny zestaw mebli vintage lub wyeksponować jeden element (np. upolowaną komodę w babcinym stylu). Warto dodać także akcenty retro: ażurowe białe serwetki, lniany obrus i zasłony, emaliowane wazoniki lub garnki i bibeloty.

Przepis na klimatyczną, sielską kuchnię:

  • Podłoga z płytek drewnopodobnych (Giornata, Tramonto i Notta od marki Cerrad),
  • Drewniane akcenty na ścianach (przejścia z podłogi na ścianę),
  • Naturalne kolory ścian (beż, szarość, zieleń),
  • Meble vintage,
  • Dodatki w retro stylu.