Konflikt zbrojny w Ukrainie generuje miliony odsłon newsów i ich udostępnień pochodzących nie tylko z opiniotwórczych mediów i serwisów informacyjnych. Dziś w internecie każdy może być twórcą, bez względu na intencje swoich działań. Cyberataki bazują także na dezinformacji. Sami nie zdajemy sobie sprawy, że w publikowanych przez nas zdjęciach zaszyte są metadane, które w kontekście sytuacji konfliktu zbrojnego mogą być zbierane i wykorzystywane w różnych celach. O większości z nich nie mamy pojęcia. Dlatego, zanim zrobisz share informacji z frontu, wyślesz screen newsa, zrobisz zdjęcie rosnących cen paliw na stacjach benzynowych, zastanów się, czy po pierwsze nie napędzasz spirali paniki, po drugie, czy informacja, którą chcesz rozpowszechnić pochodzi z merytorycznego źródła i faktycznie się komuś przyda. Ostatnie, czego dziś potrzebujemy to szum informacyjny.

Poniżej lista stron i profili social mediowych z wiarygodnymi informacjami o Ukrainie, których śledzenie porządkuje wiedzę i pomaga pomagać, zamiast szerzyć sensację.

1. Informacje o Ukrainie: relacje Pawła Pieniążka na stronie Tygodnika Powszechnego (@p_pieniążek @tygodnik)

Paweł Pieniążek to dziennikarz i stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego". Sytuację Ukrainy relacjonuje prosto z miejsca wydarzeń - m.in. Charkowa i Kijowa. I robi to w reporterski, dokumentalny, ale najważniejsze - wyważony sposób, przyglądając się z bardzo bliska także jednostkowym ludzkim historiom. Paweł Pieniążek relacjonował już wcześniej wydarzenia m.in. z Afganistanu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Jest autorem świetnych książek - m.in.: „Wojna, która nas zmieniła" i „Pozdrowienia z Noworosji". Na stronie Tygodnika Powszechnego przeczytacie też na bieżąco publikacje korespondentów wojennych, analityków i dziennikarzy przebywających na linii frontu.

2. Informacje o Ukrainie: media społecznościowe Łukasza Boka, twórcy strony Konflikty i Katastrofy Światowe

Na Facebooku śledzi go ponad milion osób, na Instagramie liczba followersów niedawno przekroczyła tę liczbę. To ogromne zasięgi i wielki wpływ na świadomość i edukację, także młodych ludzi, którzy traktują profil Łukasza jak współczesny komentarz do lekcji historii. Konfliktami światowymi zajmuje się od prawie 10 lat. Zaczynał w 2013 od publikacji o protestach studentów na Ukrainie, które przerodziły się w rewolucję i konflikt w Donbasie. Łukasz w wywiadach mówi, że to przekazy na ten temat pozwoliły mu zbudować zaufanie i zyskać pierwszych czytelników. Jest ekspertem, skupia się na liczbach faktach, często także na realnej pomocy regionom dotkniętym konfliktami i wojną. Warto śledzić wszystkie kanały KiKŚ.

3. Informacje o Ukrainie: Outrid3rs

Platforma mediowa z autorskimi reportażami i storytellingiem dokumentalnym prowadzona przez wyselekcjonowaną grupę reporterską. Tu znajdziecie innowacyjne formy reportażowe, infografiki, wyłuskane precyzyjnie cytaty. Outrid3rs to także rozwijające się na platformie podcasty, wydawany cyklicznie magazyn, festiwal reportażu a także coraz szersza społeczność zrzeszona w klubie.

4. Informacje o Ukrainie: strony portali i serwisów informacyjnych i ich konta społecznościowe

Każdy z nas ma bliskie swoim poglądom dzienniki, portale i tygodniki opinii, ale dziś niezależnie od politycznych sympatii najczęściej odświeżamy strony Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego, Onetu, OKO.press, TVN24 czy Radia Tok FM. Wszystkie pracują od wielu godzin w ultraprzyspieszonym tempie newsowym - wiele z nich ma artykuły aktualizowane co kilka minut na żywo, 24 godziny na dobę. Warto podkreślić, że niektóre magazyny i tygodniki uruchomiły na swoich kanałach społecznościowych akcje specjalne. @tygodniknie tymczasowo zamienił swoje instastories w biuro ogłoszeń osób szukających pomocy i pomoc oferujących. Tu możecie ogłosić chęć wsparcia uchodźców - zarówno w zakresie zamieszkania, transportu czy zatrudnienia Ukraińców, którzy zdecydowali się szukać schronienia w Polsce.

Zanim podasz dalej informację, pamiętaj, żeby:

- zweryfikować jej źródło

- nie siać paniki i unikać sharowania emocjonalnych opinii i informacji pochodzących przypadkowych osób (w tym zdjęć i nagrań wideo)

- szukać potwierdzenia informacji w różnych źródłach