Ćwiczenia z obciążeniem - dlaczego warto trenować z ciężarkami?

Trening z obciążeniem sprawia, że kobieca sylwetka zyskuje męski wygląd? Obalamy ten mit! Jeśli do tej pory nie korzystałaś z ciężarów, nadeszła najwyższa pora, by nieco podrasować swoją fit rutynę! Bowiem to właśnie ćwiczenia z hantlami, kettlebells, czy nawet sztangą szybko przynoszą widoczne rezultaty w postaci wyrzeźbionych mięśni i smuklejszej sylwetki. To dzięki nim ciało z upływem czasu nie wiotczeje, a staje się bardziej jędrne, na lata zachowując młody wygląd. Treningi siłowe spalają więcej kalorii, podkręcają metabolizm i nie wymagają poświęcania im wiele czasu, by stały się naprawdę efektywne. Z powodzeniem możesz łączyć je z innymi dyscyplinami sportu, co wpłynie na poprawę kondycji oraz lepsze wyniki. Potrzebujesz więcej motywacji do sięgnięcia po ciężary? Na zachętę mamy dla Ciebie 6 powodów!

Dlaczego warto ćwiczyć z obciążeniem? 6 powodów: 

1. Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem: sprawniejszy metabolizm

Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem, fot. Fotolia

Myślisz, że wyłącznie trening kardio korzystnie wpływa na Twój metabolizm? Zdziwisz się, jak wiele kalorii spalisz wykonując ćwiczenia siłowe! I to nawet w trakcie krótkiego wysiłku z obciążeniem, który możesz wpleść do codziennej, sportowej rutyny. Już kilka ruchów z udziałem hantli sprawia, że metabolizm zostaje pobudzony na dłużej, a organizm szybciej spala zmagazynowany w nim tłuszcz (zamieniając go na tkankę mięśniową!). Ten rodzaj ćwiczeń gwarantuje efekty w niedługim czasie - z tygodnia na tydzień będziesz w stanie unieść więcej kilogramów, a Twoje mięśnie staną się napięte i bardziej widoczne. 

2. Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem: lepsza równowaga

Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem, fot. Fotolia

Równowagę można złapać nie tylko w trakcie gimnastyki, czy praktyki jogi. Podnoszenie ciężarów uczy nasze ciało odpowiednich ruchów, chroniących mięśnie oraz stawy przed kontuzją. Przykład? Podczas przysiadu ze sztangą lub kettlebel należy pamiętać, by kolana nie wykraczały poza linię palców u stóp, a kręgosłup nie wyginał się w odcinku lędźwiowym. Dzięki temu uczymy się łapać równowagę w trakcie ruchu, budując siłę obu stron ciała. Pozycje z udziałem obciążenia wzmacniają kręgosłup i kości, chroniąc organizm przed ostoeporozą

3. Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem: smuklejsza sylwetka

Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem, fot. Fotolia

Trening siłowy jest szczególnie wskazany dla tych z nas, które chcą zmniejszyć obwód swoich nieco krąglejszych części ciała! Ćwiczenia z obciążeniem skutecznie spalają tłuszcz, rzeźbiąc sylwetkę - czy wiesz, że 1 kg tkanki tłuszczowej zajmuje aż o 18% więcej miejsca w ciele, niż mięśnie o tej samej masie? To przede wszystkim najlepszy sposób na poprawienie wyglądu swoich rąk, barków, brzucha, ud, a nawet pośladków (które dzięki treningowy z hantlami stają się kształtne i jędrne!). Oszałamiający wygląd w ulubionych fit jeansach gwarantowany! 

4. Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem: zwiększona pewność siebie

Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem, fot. Fotolia

Regularne ćwiczenia dodają nam energii - ten fakt z pewnością nie jest dla Ciebie niespodzianką. Ale czy wiedziałaś, że podnosząc ciężary staniesz się kobietą silną nie tylko fizycznie, ale i psychicznie? Trening z obciążeniem wyzwala wewnętrzną wiarę we własne możliwości i pokazuje, że z łatwością można pokonać bariery ustanowione przez mózg. Wszystko jest w naszej głowie! Czując w sobie moc do pokonywania przeszkód stajemy się pewniejsze siebie i odporniejsze na stres, co przekłada się na relacje z bliskimi. To ma wpływ również na wyniki w pracy - staniesz się bardziej produktywna i zawsze znajdziesz pozytywne rozwiązanie na trapiące Cię problemy. 

5. Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem: lepsza kondycja 

Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem, fot. Fotolia

Ćwiczenia z obciążeniem są pomocne także podczas uprawiania innych dyscyplin sportu. Dzięki nim zwiększy się Twoja wydolność w trakcie biegania, pływania, czy jazdy na rowerze. Wszystko za sprawą mocnych, lepiej zbudowanych mięśni, dzięki którym będziesz w stanie zmusić organizm do pracy na najwyższych obrotach! Nie bez powodu np. biegaczom zaleca się trenować brzuch - w tej partii ciała mieści się cały mechanizm odpowiedzialny za znaczącą poprawę prędkości i przebiegniętego dystansu  

6. Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem: spokojny sen 

Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem, fot. Fotolia

Mocna praca ciała z użyciem obciążenia gwarantuje coś jeszcze - spokojny sen! W końcu sport wyzwala w nas endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój, a pokonywanie własnych słabości wzmacnia pewność siebie. Dzięki temu przestajemy nadmiernie przejmować się problemami życia codziennego. Dotleniony umysł podpowiada nam właściwe, pozytywne rozwiązania, co skutecznie redukuje stres i pozwala nam podejść do każdej sytuacji "na luzie". Z kolei fizycznie wycieńczony organizm lepiej zapada w sen, by wykorzystać godziny spoczynku na odpowiednią regenerację. Od teraz każdego dnia będziesz budzić się...piękna i wypoczęta!