Trening funkcjonalny - na czym polega? 

Trening funkcjonalny to doskonały sposób na wysmuklenie oraz wyrzeźbienie sylwetki. Polega on bowiem na wykonywaniu serii zróżnicowanych, intensywnych ćwiczeń modelujących i wzmacniających wszystkie partie ciała (bez zwiększania masy mięśniowej). Ten rodzaj aktywności jest w pełni naturalny dla organizmu - naśladuje nasze ruchy wykonywane podczas codziennych czynności, jak wstawanie z łóżka, sięganie po przedmioty, chodzenie po schodach itp. To odróżnia go od ćwiczeń ze sprzętem dostępnym na siłowni, gdzie praca ciała jest odmienna od tej uskutecznianej każdego dnia. 

Jak wykonuje się trening funkcjonalny?

Ten rodzaj ćwiczeń nie zalicza się do spokojnych i łatwych - z pewnością pokochają go osoby, które lubią wykonywać energiczne ruchy i czerpią satysfakcję z mocnego wysiłku! Dodatkowo, aby uskutecznić wykonywany trening, warto wspomóc się sportowymi przyrządami. Należą do nich piłki lekarskie, kettlebells, taśmy, ekspander, TRX, worki z piaskiem, a w szczególności Bosu - gumowa piłka połączona ze steperem. To właśnie na tym ostatnim sprzęcie można poprawić swoją równowagę i elastyczność oraz ćwiczyć wszystkie grupy mięśniowe. Co więcej, z jego pomocą przeprowadzisz skutecznie rozciąganie, w ramach relaksu po wykonanym wysiłku. Do treningu funkcjonalnego zalicza się również słynną tabatę (przeczytasz o niej tutaj >>), a same ćwiczenia składają się z serii trwającyh od 45-90 sekund. Ruchy wykonuje się w dynamicznym tempie, by po chwili zmienić trenowane partie ciała.

Trening funkcjonalny - efekty 

Regularne ćwiczenie w ten sposób poprawia gibkość ciała oraz jego kondycję. Do największej zalety treningu funkcjonalnego należy wzmocnienie mięśni głębokich, z których nie korzystamy na co dzień. To właśnie one są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy i zdrowie kręgosłupa - dlatego ćwiczenia funkcjonalne (podobnie jak joga i pilates) są szczególnie wskazane dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Trening ten wzmocni Twoje mięśnie, dzięki niemu zmniejszysz również obwód swoich ud, łydek, ramion, a nawet talii (takie ruchy świetnie stymulują spalanie tkanki tłuszczowej!). Częste wyskoki oraz ćwiczenia z lekkim obciążeniem z powodzeniem zaangażują mięśnie Twojego brzucha i pośladków sprawiając, że staną się napięte i twarde.

Gdzie trenować? W klubach fitness, na siłowni lub w domu. Ważne, by nauczyć się specjalistycznych ćwiczeń pod okiem trenera, zanim zaczniesz wykonywać je samodzielnie.