Nie ma to jak grzane wino w zimowe wieczory lub herbata z rumem po dniu spędzonym na nartach, prawda? Chociaż grzane piwo ma mniej zwolenników, też zalicza się do chętnie pitych trunków. Nie da się ukryć, że alkohol na gorąco szybciej rozgrzewa ciało i...od razu wprawia w stan lekkiego upojenia. To nasz ulubiony sposób na przetrwanie zimnych dni! Tradycyjnego grzańca przyrządzicie na wiele sposobów (sprawdźcie nasze ulubione przepisy >>). Zarówno z czerwonego, jak i białego wina. Jednak ten napój niedługo ustąpi nowemu trendowi kulinarnemu. Bo tej zimy prawdziwym hitem ma się stać grzany gin!

Tak, gin powraca do łask. To najmodniejszy alkohol ostatnich miesięcy, nie tylko w wersji z lodem i tonikiem. Koktajle na bazie ciepłego ginu mają lekko gorzki posmak, dzięki czemu świetnie łączą się z cytrusami. Sprawdzają się w miksie z pomarańczami, goździkami, limonką, miodem oraz laską cynamonu. Bedą smakować również z tartym imbirem, żurawiną czy słodkim syropem. Jest wiele sposobów na jego serwowanie! 

Gin jest bezbarwnym alkoholem wytwarzanym z jagód jałowca pospolitego. Chociaż powstał w Holandii, najbardziej kojarzymy go z Anglią. To właśnie tam, na londyńskich salonach, znowu stał się bardzo popularny. Stanowi świetny aperitif, a wymieszany z wermutem daje popularny drink Martini. Sądzimy, że sprawdzi się w Sylwestra oraz w czasie karnawału. Na zdrowie!

Przepis na grzany gin

Składniki:

1 litr wody

1 litr soku jabłkowego dobrej jakości [może być mętny]

butelka 0.7l Ginu

3 laski cynamonu

15 goździków

1 pomarańcza

1 łyżka miodu

Pomarańczę obierz ze skórki. Wyciśnij z niej sok do rondelka i wymieszaj go z sokiem jabłkowym, wodą, miodem oraz przyprawami. Podgrzewaj całość przez ok. 20 minut, nie doprowadzając cieczy do wrzenia. Następnie zacznij po mału dolewać gin. Gotuj grzańca przez kolejne 10 minut. Przelej gorący gin do karafki. Podawaj go w szklanym naczyniu z pomarańczową skórką, świeżą żurawiną oraz imbirem.