Torebka na ramię: modne modele

Jeszcze 30 lat temu kobieta kupując klasyczną, porządną torebkę mogła być pewna, że będzie jej z powodzeniem używać przez kilka lat. Dzisiejszy świat mody zmienia się nieustannie i to, co było na topie jeszcze wczoraj, dziś jest z dużym prawdopodobieństwem passe. Jeśli chodzi jednak o torebki, są pewne modele, które od kilku sezonów nie wychodzą z mody – sztandarowym przykładem jest tu shopper bag, którą tak ukochali zarówno projektanci, jak i używające ją kobiety, że można przyjąć niemal za pewnik, że shopperka nie zniknie z wybiegów w najbliższym czasie. Zmienia się oczywiście nieco jej look – trudno zauważyć dziś na pokazach modele nawiązujące do trendów sprzed dwóch czy trzech lat, jednak jeśli rok temu nosiłyśmy latem np. torbę karmelową, możemy robić to również w tym sezonie.

Powodzeniem cieszą się także niezmiennie modele klasyczne – listonoszki czy najbardziej tradycyjne z torebek – o kształcie nieco spłaszczonego równoległoboku. Jeśli więc w naszej szafie znajduje się skórzana torebka na ramię odpowiadająca któremuś z tych trendów, użyjemy jej również wiosną i latem tego roku.

Modne torebki na ramię, które są zdecydowanym novum w obecnym sezonie to tzw. saddle bag. Co to za model? Kształtem przypomina typową torbę jeździecką, którą przerzuca się przez grzbiet zwierzęcia, a raczej jej kieszeń, bo typowa torba na konia składa się z dwóch odrębnych sakw znajdujących się po obydwu stronach grzbietu konia. Jeśli kiedykolwiek oglądaliśmy western, z pewnością wiemy, o czym mowa. Oczywiście sadle bag w wersji, którą proponują projektanci nie jest dokładną kopią torby jeździeckiej. Ma z nią jednak wiele wspólnego. Po pierwsze wykonana jest ze skóry, po drugie odzwierciedla najbardziej popularny jej kształt, czyli zaokrąglone dno i boki, a po trzecie wyposażona jest również w obszerną przednią klapkę i z reguły dość solidnej szerokości pasek. W 1999 r. model taki zaprojektował dla domu mody Christian Dior sam John Galliano. Nosiły go wówczas między innymi Paris Hilton czy Sarah Jessica Parker. Kilka lat temu model reaktywowano. 

Torebka na ramię: modne kolory

Jednego można być pewnym w tym sezonie, jeśli chodzi o kolorystykę torebek – trendów jest sporo, więc dysponując w naszych szafach niewielkimi nawet zasobami, z pewnością odnajdziemy się w którymś z nich. Tym bardziej, że wiele kolorów modnych jesienią i zimą po prostu „przedłużyło swoją ważność” na wiosnę i lato.

Mowa na przykład o karmelu. Jeśli zaopatrzyłyśmy się na jesień w torebkę o tym oryginalnym odcieniu brązu, nie chowajmy jej do szafy. Uzupełnijmy nią jeansowy komplet składający się ze spodni oraz koszuli i stylizacja w stylu Celine gotowa.

Wiosna i lato 2021 to nie tylko elegancki karmel, ale również pastele – rozbielony niebieski, jasna lawenda czy cukierkowy róż. Ten ostatni występuje zresztą również w bardziej nasyconych odcieniach różu koralowego czy fuksji. Na wybiegi wróciła też dawno nie widziana czerwień oraz żółć. Nowością jest z kolei zieleń biskajska, którą pokochał dom mody Erdem. Kolor ten stanowi połączenie turkusu z pistacją. Nie tak niebieski jak ten pierwszy, ale zdecydowanie bardziej wyrazisty niż ten drugi.

Ostatnim z trendów kolorystycznych dominujących na wybiegach jest biel. Lansują ją Blumarine, Christian Dior i Loewe, zestawiając zresztą z równie białymi kreacjami. Białe torebki z paskiem na ramię nie są więc tym razem kontrastującym uzupełnieniem garderoby, lecz raczej dopełnieniem jednobarwnej kreacji.

Torebka na ramię: modne materiały

Podobnie jak w poprzednich sezonach, projektanci korzystają z ogromnych możliwości współczesnego przemysłu. Już dawno zostawiliśmy za sobą czasy, kiedy kwintesencją elegancji była skórzana torebka. Jej uboższy krewny, zamsz, mógł liczyć na pewne względy na salonach, podobnie jak tkaniny (ale tylko doskonałe jakościowo i wieczorową porą), ale już skóra ekologiczna czy tworzywo sztuczne traktowano po macoszemu. Dziś styliści bawią się nietypowymi materiałami, z których powstają torebki, lansując przezroczystość folii czy ażurowe shopperki z PCV.

W sezonie wiosna-lato 2020 trendsetterzy skupiają się raczej na kolorystyce i fasonie, niż materiale, z którego wykonane są torebki, dlatego wybierając odpowiadający nam model niekoniecznie musimy zwrócić się ku skórze lub tworzywu.

Torebka na ramię: modne wzory

Przyglądając się panującym na wybiegach trendom, obserwujemy raczej torby jednobarwne, pozbawione wzorów, jak również dużej ilości ozdób. Odnajdujemy oczywiście odstępstwa od tej reguły, jak choćby niezwykle stonowana shopper bag Christian Dior printowana w łąkowe kwiaty o barwach utrzymanych w szaro-beżowej tonacji. Podobnie nie podają się oszczędnemu dysponowaniu wzorem prostokątne torebki na ramię z łańcuszkiem Burberry – kraciaste – czarno-białe, albo biało-czerwone.

Co do zasady jednak, króluje jednolitość kolorystyczna, a brak wzorów zastąpiony został fakturą – pikowania, tłoczenia, karbowania czy struktura imitująca skórę krokodyla albo jaszczurki są w tym sezonie na porządku dziennym.

Torebka na ramię: modne rozmiary

Podobnie jak w przypadku materiałów, z którego tworzone są najmodniejsze torebki, projektanci nie reprezentują zgodnego stanowiska w kwestii rozmiaru. Bottega Venetta i Fendi pokazują torebki dość pokaźnych rozmiarów. Zwłaszcza beżowo-żółta torba na ramię Bottega Venetta jest tak duża, że z powodzeniem może zastąpić małą walizkę podróżną. Zresztą być może taki był właśnie zamysł jej projektanta?

Obok wielkich toreb pojawiają się na wybiegach również te malutkie, takie jak na przykład niewiele większa od portmonetki, intensywnie różowa miniaturka shopperki Longchamp.

Najwięcej jednak jest chyba wśród propozycji najsławniejszych domów mody torebek na ramię średniej wielkości. Ten trend promują w szczególności Christian Dior, Blumarine i Chanel, ale też Balmain i Loewe.

Torebka na ramię: co przygotowali światowi projektanci?

Gładkość materiałów lansowana przez jednych projektantów, oraz wyrazista faktura wybierana przez innych, mało wzorów, barwna rozmaitość, oraz różnorodność rozmiarów – oto obraz wiosny i lata 2021, który wyłania się z wybiegów najważniejszych, liczących się w świecie domów mody. Czy jest coś, co łączy wszystkie trendy, jeśli chodzi o torebki? Wśród bogactwa kolorów i kształtów, da się odnaleźć dwa główne nurty. Część projektantów stawia na kanciastość i geometryczność, jak np. Burberry, Vuiton, Balmain, Christian Dior czy Chanel, natomiast inni skłaniają się ku krągłościom nawiązując wprost do kształtu koła (Armani), lub do przypomnianego w tym sezonie trendu saddle bag (Blumarine).