1. Stwórz kolekcję kapsułową

Paleta barw w szafie kapsułowej jest stonowana, dzięki temu wszystko do siebie pasuje. Podstawowe kolory? Tutaj to: czerń, biel, beż. W małych dawkach możesz dodawać mocne barwy, np. czerwień, zieleń, błękit, i wzory. Pamiętaj, że uniwersalne kolory stanowią podstawę garderoby, które warto mieć, co nie wyklucza łączenia ich z odważniejszymi barwami. 

Launchmetrics Spotlight

2. Trendy tracą termin 

Trendy przemijają wraz ze zmianą pór roku, a razem z nimi ich przydatność (i wartość!).  Klasyka nie wychodzi z mody. Widzimy ją na pokazach co kwartał, dlatego zamiast trzech trendowych marynarek słabej jakości kup jedną dobrą gatunkowo. Gdy w twojej szafie pojawi się dobrze ułożona kolekcja kapsułowa, odkryjesz, jak mało rzeczy trzeba, by ubierać się dobrze.

Launchmetrics Spotlight

3. Obszerna biała koszula

Taką koszulę z  bawełny dobrej jakości możesz wkładać latem i zimą, do spodni i spódnicy, solo lub warstwowo. Miej mniej, noś więcej!

Launchmetrics Spotlight

4. Ponadczasowe dodatki

Kupuj ponadczasowe akcesoria. Klasyczne baletki będą aktualne dłużej niż mokasyny na gigaplatformie. A gładka i prosta skórzana torebka to przyjaciółka wielu stylizacji.

Launchmetrics Spotlight

5. Kupuj rzeczy z tradycją.

Materiały prasowe

Dżinsy Levi’s 501 kończą w tym roku 150 lat. Ceny modeli vintage są niemal na równi z nowymi.

3. Logo? Nie, dziękuję

Jak podaje „Financial Times” podczas recesji wielkie logo na akcesoriach i ubraniach idą w odstawkę. Moda, która jest najbardziej luksusowa (i najwięcej zyskuje na wartości), nie krzyczy, lecz szepcze. Zatem warto zaopatrzyć się w ubrania, które są w nurtcie jednego z najbardziej pożądanych trendów -"dyskrytnym luksusie"

4. Korzystna Kooperacja

Kupowanie limitowanych serii ubrań czy dodatków (np. przy okazji współpracy marki z gwiazdą/projektantem), trzymanie ich kilka lat w szafie i odsprzedawanie to najłatwiejszy sposób na zarobienie na modzie. Taka praktyka nie różni się od kolekcjonowania dzieł sztuki. W 2023 roku warto upolować coś ze współpracy Tiffany’ego z Fendi i Nike. Pamiętaj, żeby zawsze zachowywać paragony i metki, jeżeli w przyszłości zakładasz możliwość sprzedaży.

5. Jakość ponad ilość

Jakość i jeszcze raz jakość. Warto mieć w swojej garderobie ubrania z szlachetnych tkanin! Dlaczego rzeczy w sklepach vintage wyglądają doskonale mimo upływu czasu? Bo są wykonane z materiałów dobrej jakości. Tani T-shirt z kiepskiej bawełny wyrzucisz po sezonie. Droższy, ale porządniejszy wystarczy ci na lata. Kupując nowe ubrania, sprawdzaj skład: len, jedwab, wełna, kaszmir, miękka skóra zasługują na uwagę.

Launchmetrics Spotlight

6. Chcesz zarobić na torebce? Zainwestuj w kultowe modele 

Od Chanel, Hermèsa czy Louisa Vuittona. Ich ceny w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o 20 proc., a w 2023 roku przewiduje się, że poszybują o kolejne 15 proc. „Birkin i Kelly Hermèsa, na które w butikach jest lista oczekujących, na portalach z modą z drugiej ręki osiągają zawrotne ceny. Fuksjowa Birkin w rozmiarze 25, mimo ceny wyższej niż w butiku, sprzedała się u nas w 10 minut” – mówią założycielki portalu z używanymi luksusowymi rzeczami dreambig.pl.

Launchmetrics Spotlight

7. Cenny metal

Inwestuj w kruszce. Słynni jubilerzy jak cartier oferują tzw. haute joaillerie, czyli biżuterię piękną i cenną jak dzieło sztuki.

Launchmetrics Spotlight

8.Gorączka vintage  

Trwa moda na vintage, a podsycające ją zainteresowanie generacji Z powoduje, że nie ma szans, by szybko minęła. Rzeczy z archiwalnych kolekcji domów mody szukaj w second-handach czy na aukcjach. Odsprzedawaj z zyskiem.

9. Czas to pieniądz

Dobry zegarek zawsze był traktowany także jako lokata kapitału. Teraz, gdy niemal każdy może sprawdzić godzinę w smartfonie, czasomierze stały się jawną oznaką prestiżu albo czysto modowym gadżetem. Wartość zegarków najsłynniejszych marek (najczęściej szwajcarskich), np. Longines, wzrasta z każdym rokiem.

Launchmetrics Spotlight