Sucha skóra na łokciach – przyczyny

Co sprawia, że skóra na łokciach staje się pękająca i szorstka? Możemy mieć do niej po prostu predyspozycje genetyczne – wówczas nie za wiele zdziałamy. Nie zaszkodzi jednak zmienić pielęgnację – może uda nam się przynieść ulgę i zmniejszyć dyskomfort. Przyczyną pojawienia się suchych łokci mogą być poważne choroby, a wtedy działanie będzie konieczne. Jeśli problem z suchymi łokciami się utrzymuje nawet, gdy regularnie nawilżasz skórę, skonsultuj się z lekarzem. Przesuszona pękająca skóra na łokciach i kolanach to objaw niedoczynności tarczycy, egzemy, łuszczycy lub cukrzycy czy oznaka złej diety i niedoborów składników odżywczych. Może się okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie badań.

Łokcie to jeden z bardziej wystających i narażonych na urazy obszarów. Ciągłe opieranie ich o biurko, częste otarcia i uderzenia sprawiają, że skóra nie regeneruje się szybko. Staje się grubsza, ciemniejsza, częściej rogowacieje. Problem się potęguje podczas przebywania w niekorzystnych warunkach. Zimą i jesienią wysuszona skóra na łokciach staje się wyjątkowo uciążliwa – ogrzewanie i suche powietrze nie sprzyjają nawilżeniu. Łokcie, tak jak i kolana, są bardziej narażone na odmrożenia, co też nie wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Podobnie jak podrażniające kosmetyki: może się okazać, że skóra na łokciach staje się sucha ze względu na uczulenia. Proszki do prania czy płyny do kąpieli, których używasz, mogą mieć w składzie podrażniające i alergizujące substancje.

Suche kolana – domowe sposoby na nawilżenie skóry>>

Przyczyną, którą najprościej będzie wyeliminować, jest nieodpowiednia i niewystarczająca pielęgnacja. Wystarczy, że zaczniesz używać kosmetyków nawilżających z odpowiednim składem lub stosować sprawdzone domowe metody, aby pozbyć się problemu suchych łokci.

Suche łokcie – jak je nawilżyć?

Warto zacząć od nawilżenia od wewnątrz – czyli picia odpowiedniej ilości wody. Suche łokcie czy sucha skóra pod oczami to oznaki odwodnienia organizmu. Kondycję skóry może poprawić też zbilansowana dieta. Oczywiście, odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Sięgnij po nawilżające produkty, to jest balsamy, kremy, maści, emulsje. Na listach składników szukaj takich substancji jak witamina A, naturalne oleje i masła, mocznik, pantenol, alantoina i ceramidy: nie tylko nawilżą, ale też uzupełnią niedobory lipidowe. Wybranego produktu używaj codziennie. Raz na jakiś czas aplikację kosmetyku poprzedź peelingiem, dzięki któremu pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka. Maść na suche łokcie lub nawilżający, emolientowy krem noś zawsze ze sobą – aplikuj, gdy poczujesz, że łokcie tego potrzebują. W ten sposób możesz też wykorzystać maść z witaminą A.

Sucha, szorstka skóra to nie jedyny problem? Jeśli zauważasz krostki albo zmagasz się ze swędzącymi łokciami, musisz poświęcić pielęgnacji więcej uwagi, a nawet wybrać się do dermatologa. Swędzące łokcie mogą być objawem liszajca lub świerzbu, wysypka z kolei może świadczyć o opryszczkowatym zapaleniu skóry. Wówczas domowe sposoby na nawilżenie skóry nie wystarczą. Nawet jeśli te zmiany skórne nie będą świadczyć o poważniejszych dolegliwościach, nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem i nabrać pewności.

Domowe sposoby na suche łokcie

Oprócz drogeryjnych kosmetyków, na szorstkie łokcie możesz stosować maseczki domowej roboty. Jogurt naturalny i miód – mieszanka tych składników przyniesie ulgę, zwłaszcza na podrażnioną szorstką skórę. Do maseczki możesz dodać połówkę awokado lub oliwę z oliwek, aby dodatkowo natłuścić skórę. Zmyj maseczkę po 15-20 minutach. 

5 kosmetyków pod oczy, które rozświetlają spojrzenie i skutecznie wypełniają zmarszczki. Wyróżniają je niezwykłe składniki aktywne takie jak wiciokrzew japoński czy ekstrakt z pereł>>

Maseczka z siemienia lnianego powinna zmiękczyć i załagodzić suchą skórę na łokciach. Cztery łyżki siemienia zalej połową szklanki ciepłej wody. Odczekaj, aż kleik wystygnie i nałóż go na łokcie. Możesz wzmocnić działanie maski, dodając miód i oliwę z oliwek. Nie zaszkodzi też sok z cytryny, który posiada rozjaśniające właściwości. Dodaj go, jeśli twoja skóra na łokciach jest ciemniejsza. Mieszankę pozostaw na skórze przez 20 minut. Zanim jednak nałożysz maseczkę, zrób peeling. Tutaj również możesz wykorzystać domowe metody – sól morska w połączeniu z oliwą z oliwek stworzy złuszczającą papkę. Domowy peeling możesz też przygotować, wykorzystując ziarna kawy lub cukier. Ostrożnie: jeśli skóra jest bardzo szorstka i popękana, nie podrażniaj jej dodatkowo peelingowaniem. Skóra na łokciach jest wyjątkowo narażona na wysuszenia, dlatego pamiętaj o jej regularnym nawilżaniu.