Sucha skóra na kolanach – przyczyny

Skóra na kolanach cechuje się nieco odmienną strukturą. Zdarza się, że jest grubsza i bardziej szorstka – z powodu wysuszenia może pękać aż do krwi. Nie regeneruje się szybko, łatwo dochodzi do powstawania blizn. Naskórek na kolanach ulega nadmiernemu rogowaceniu, a skóra przez to staje się pofałdowana i ciemniejsza. Jest bardziej podatna na zabrudzenia i odmrożenia, dlatego też zimą problem z suchymi kolanami się wzmacnia. Kolana są wyjątkowo narażone na stłuczenia i siniaki, co też nie wpływa dobrze na kondycję skóry.

Dlaczego skóra na kolanach się wysusza? Może to być objaw poważnych dolegliwości – niedoczynności tarczycy, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy cukrzycy. Wówczas konieczna jest kontrola lekarska. Jeśli więc – pomimo zmiany pielęgnacji – problem z suchymi kolanami nie ustaje, dobrze jest sprawdzić, czy zmiany skórne nie są oznaką choroby. Być może niezbędne będzie zbadanie poziomu hormonów, insuliny i glukozy oraz zrobienie USG tarczycy.

Oprócz niewystarczającej pielęgnacji i dolegliwości chorobowych, powodem wysuszania się skóry na kolanach mogą być uczulenia.  Proszki do prania, kosmetyki do kąpieli i balsamy czasem posiadają w składzie drażniące substancje, które działają na skórę wysuszająco. Zdarza się też, że za suchą skórę na kolanach odpowiadają predyspozycje genetyczne. Nie zawsze pozbycie się problemu jest możliwe, nie zaszkodzi jednak spróbować paru metod, bo być może uda ci się nawilżyć skórę.

Jak nawilżyć skórę kolan?

Pierwsze, co przychodzi do głowy, to zastosowanie kremów, balsamów i maści nawilżających. Jeśli przed nałożeniem kosmetyku wykonasz peeling, efekt będzie jeszcze lepszy. Konieczne jest jednak regularne używanie kosmetyków – nie wystarczy, że posmarujesz skórę na kolanach dopiero w momencie, gdy stanie się szorstka i pękająca. Postaraj się zapobiec i nie dopuścić do przesuszenia kolan.

Jakich kosmetyków używać? Zwróć uwagę na skład produktów.

Dobrze będzie wybrać balsam czy krem, w którego składzie znajdą się kwas hialuronowy, kwas linolowy, witamina A i E, alantoina, mocznik, lanolina, dimetikon, ceramidy czy gliceryna. Nie zaszkodzą różne substancje natłuszczające: masło Shea, naturalne oleje (na przykład olej konopny czy olej z pestek malin). Oleje nie posiadają właściwości nawilżających, ale potrafią przedłużyć efekt nawodnienia naskórka – dzięki powłoce, którą tworzą, woda zostaje zatrzymana na dłużej. Rozejrzyj się za produktami do skóry suchej czy atopowej. Ich skład powinny tworzyć emolienty: substancje natłuszczające i wygładzające. Przyniosą ulgę spierzchniętej, suchej skórze.

Domowe sposoby na suche kolana

Oprócz stosowania drogeryjnych kosmetyków nawilżających, możemy sięgnąć po domowe metody. Jedną z nich są okłady z parafiną. Parafina, tak jak i inne oleiste substancje, nie nawilża skóry. Zamiast tego tworzy ochronną powłokę, która sprawia, że woda dłużej zatrzymuje się w naskórku. Okłady z parafiny natłuszczą skórę, przedłuża efekt nawilżenia i wspomogą w regeneracji. Jak zrobić okład? Przed nałożeniem maski parafinowej należy wykonać peeling, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Następnie nakładamy czystą parafinę na kolana czy też inne suche miejsca i pozostawiamy na 15-20 minut. Na zabieg parafinowy możemy też udać się do kosmetyczki.

Inną domową metodą jest nakładanie na kolana maseczki z siemienia lnianego, miodu, cytryny i oliwy z oliwek. Z wymienionych składników przygotowuje się papkę, którą należy pozostawić na skórze przez 15-20 minut. Proporcje są różne, często poleca się użyć 4 łyżek zmielonego siemienia lnianego, pół szklanki gorącej wody, łyżkę miodu, łyżkę oliwy z oliwek i trochę soku z cytryny. Maseczka powinna być wystudzona. 

Jogurt grecki, łyżka miody i połówka awokado – przygotowana z tych składników maska natłuści i nawilży skórę. Mieszankę pozostaw na skórze przez 20 minut. Podobnie jak w przypadku stosowania parafiny czy innych masek, należy wcześniej zrobić peeling skóry.

Jaki peeling wykonać? Tutaj również możemy sięgnąć po domowe metody. Peeling cukrowy lub kawowy dobrze się sprawdzą. Skuteczny może okazać się też peeling z gruboziarnistej soli, oliwy z oliwek oraz dodatkiem soku z cytryny. Do peelingowania skóry i nakładania maseczek lub kremów dobrze przejść po kąpieli. Jednak – co wyjątkowo istotne w walce z suchą skórą – kąpiel nie powinna być za gorąco. Zbyt ciepła woda wpłynie podrażniająco i pogłębi problem.

Sucha skóra na nogach może być też wynikiem odwodnienia. Picie odpowiedniej ilości wody, a więc nawet 2-3 litrów dziennie, z pewnością pozytywnie wpłynie na kondycję skóry. Podobnie jak dieta. To, co jemy, ma wpływ na jej stan. Stosowanie diety bogatej w nienasycone tłuszcze może pomóc w walce z suchą skórą.