Sucha skóra na szyi – przyczyny 

Sucha skóra szyi, poza niewłaściwą pielęgnacją, może być wynikiem różnych nieprawidłowości. Jeśli zauważasz niepokojące zmiany na swoim ciele, zawsze w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza specjalisty, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Objawem wielu z nich może być bowiem sucha, szorstka skóra na szyi. Choroby, których efektem towarzyszącym bywa szorstka skóra na szyi i ciele, to między innymi cukrzyca, AZS (skóra atopowa) czy niedoczynność tarczycy. Podrażniona skóra na szyi może więc świadczyć o pogorszeniu stanu naszego zdrowia, dlatego nie warto bagatelizować tego rodzaju komunikatów wysyłanych przez nasz organizm. Leki (takie jak te regulujące ciśnienie krwi), ekspozycja skóry na słońce, przebywanie w ogrzewanym lub klimatyzowanym pomieszczeniu oraz fakt, że zbyt mało pijesz w ciągu dnia, również mogą negatywnie wpływać na poziom nawilżenia. Warto także sprawdzić, jak wygląda kwestia niedoborów w organizmie i, jeśli jest taka potrzeba, zacząć suplementować np. cynk.

Łuszcząca się skóra na szyi to problem, który potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na nasze poczucie atrakcyjności. Odłóż golfy — jeśli nie jest to nieco bardziej złożony, zdrowotny temat, być może wystarczy zadziałać prewencyjnie i zapobiegać, a nie leczyć. Gwarantujemy, że będziesz wówczas mogła śmiało, kiedy tylko zechcesz, zakładać swoje ulubione bluzki i sukienki z dekoltem. Z tego artykułu dowiesz się, co robić, gdy twoja skóra na szyi się łuszczy, jest zaczerwieniona, podrażniona, pomarszczona i sucha. 

Najlepsze serum nawilżające – ranking TOP 9. Wybierz serum do twarzy, które ukoi i nawilży Twoją suchą skórę >>

Skóra na szyi – charakterystyka

Warto wiedzieć o tym, że skóra na szyi jest o wiele delikatniejsza od tej na twarzy (wynika to z mniejszej ilości występowania w niej elastyny i kolagenu). Dodatkowo znacznie mniejsza ilość gruczołów łojowych na tym odcinku jest powodem jej mniejszego natłuszczenia i o wiele większej podatności na podrażnienia. Oto powody, dla których to właśnie zmarszczki na szyi możemy dostrzec jako pierwsze. Podobnie jak w przypadku delikatnej, wrażliwej skóry wokół oczu — o ten odcinek również warto starannie zadbać. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Wówczas sucha skóra na szyi i dekolcie i nie powinna być naszą zmorą.  

Problem suchej, czerwonej skóra na szyi jest szczególnie powszechny wśród mężczyzn. Można wprawdzie próbować kamuflować go na różne sposoby, ale czy nie lepiej zrobić wszystko, aby należycie zadbać o skórę i zapobiegać tego rodzaju sytuacjom? W przypadku panów skóra na szyi często jest zaczerwieniona ze względu na podrażnienia związane z goleniem. Należy pamiętać o tym, aby regularnie zmieniać golarki, dbać o oczyszczenie skóry i stosować odpowiednie, kojące produkty przeznaczone do golenia (i po goleniu), które mogą okazać się zbawieniem. Zimne i ciepłe okłady (np. ziołowe) również mogą okazać się pomocne w tym przypadku.

Zobacz też: Naszyjnik Wenus, czyli poziome zmarszczki na szyi. Jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać?

Sucha skóra na szyi – domowe sposoby

Sucha szyja i sucha skóra na karku, o ile jest to incydentalna sytuacja, wcale nie musi oznaczać, że powinnaś czym prędzej udać się na konsultację do specjalisty albo w pierwszej kolejności robić ogromne zakupy w aptece. Niekiedy powodem tego, że pojawia się problem, jakim jest wysuszona skóra na szyi, są najprostsze, łatwe do wyeliminowania, nieprawidłowe zwyczaje. Robisz regularne peelingi. Codziennie oczyszczasz skórę twarzy i starannie nawilżasz całe swoje ciało... a o szyi, dekolcie i karku zwyczajnie zapominasz. Przyjrzyj się dokładnie swoim rytuałom pielęgnacyjnym i zwróć uwagę, czy nie pomijasz tego odcinka podczas codziennej troski o swoją skórę. Jeśli faktycznie tak jest, zmień to jak najszybciej!

O czym więc należy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji skóry szyi:

  • regularnie ją oczyszczaj (unikaj mydła; możesz stosować dedykowane skórze szyi kosmetyki albo te same preparaty, których używasz do twarzy: płyny micelarne, mleczka, toniki czy żele),
  • traktuj ją delikatnie — pamiętaj, że jest wrażliwa, więc nie trzyj jej ręcznikiem ani szorstką gąbką,
  • nie zapominaj, aby aplikować na nią odpowiednie preparaty nawilżające i przeciwzmarszczkowe (ważny jest sposób nakładania kremu — prawidłowo robimy to w kierunku od dołu do góry).

Jeśli skóra na twojej szyi dodatkowo się łuszczy, dobrze będzie 1 lub 2 razy w tygodniu zrobić sobie złuszczającą maseczkę, która usunie martwy naskórek i (stosowana regularnie) pozwoli jeszcze silniej wchłonąć substancje aktywne zawarte w twoich kosmetykach. Nie zapominaj o aplikacji kremu po takiej maseczce!

„Face down generation” - nie bez powodu tym mianem określa się często współczesnych ludzi. Postaraj się więc, aby twój podbródek i szyja możliwie jak najrzadziej były pochylone. Sprawia to, że skóra na szyi jest pomarszczona i nie wygląda estetycznie. Wiemy, że w dzisiejszych czasach jest to szczególnie trudne, jako że sporą część czasu spędzamy w pracy przy komputerze i na korzystaniu ze smartfona, jednak warto mieć na uwadze negatywne skutki tej pozycji (zmarszczki te nazywa się tech-neck, istnieją specjalne ćwiczenia, które pomagają w ich likwidacji).

Postaraj się również unikać ekspozycji na słońce wrażliwej skóry szyi. Jeśli jednak zdecydujesz się na opalanie, koniecznie aplikuj na skórę krem z wysoki filtrem UV.

Aby ujędrnić skórę na szyi, możesz też podczas prysznica naprzemiennie traktować ją zimnym i ciepłym strumieniem wody. Pierwsze efekty tego zabiegu powinnaś dostrzec już niedługo. Świetnie sprawdzą się też delikatne masaże.

Zobacz też: Najlepsze kremy ujędrniające do szyi i dekoltu – nasz top 8

Sucha skóra na szyi – najlepsze kosmetyki

Bardzo sucha skóra na szyi wymaga od nas bardzo intensywnej, zaawansowanej pielęgnacji. Przesuszona skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Najlepsze kremy na szyję i dekolt to najczęściej te silnie nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Postaw na dermatologiczne, wysoko skoncentrowane i profesjonalne kosmetyki bez alkoholu, które zawierają najwyższej jakości składniki. Do skóry szyi i dekoltu możesz śmiało stosować produkty, których używasz do pielęgnacji twarzy.

Warto zainwestować w odpowiednie kosmetyki dermatologiczne, których efektywność i wydajność nierzadko jest znacznie wyższa niż w przypadku drogeryjnych preparatów. Dobrze sprawdzają się kremy, które mają w składzie kwas hialuronowy, kolagen, a także wit. A, C oraz E, emolienty, oleje roślinne i kremy z mocznikiem. Pomocna może okazać się również konsultacja z lekarzem, który zasugeruje ci sprawdzone, dopasowane indywidualnie do twoich dolegliwości i potrzeb, dermokosmetyki.

Zawsze przed skorzystaniem z nowego produktu wykonaj próbę uczuleniową. Tylko wówczas masz pewność, że robisz wszystko, aby rzeczywiście sobie pomóc i nie będziesz nieświadomie potęgować swoich skórnych problemów. Jeśli sucha, łuszcząca się, pomarszczona skóra szyi jest twoim dużym kompleksem, w wielu gabinetach kosmetycznych znajdziesz dziś niezwykle rozbudowaną ofertę zabiegów nawilżających, ujędrniających i przeciwzmarszczkowych (w atrakcyjnych cenach). Efekty wielu z nich potrafią być naprawdę spektakularne.

Dobre kremy na szyję i dekolt - wybór redakcji

Eisenberg, krem do szyi, dekoltu i piersi

Luksusowy krem anty-aging, który pomaga w poprawie kondycji zwiotczałej skóry na szyi, dekolcie i linii biustu. Formuła Trio-Molecular® stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a wyciąg z komórek macierzystych Lotus Japonicus, wspiera naturalny proces regeneracji skóry. Krem ma przecudowną, jedwabistą konsystencję i uwierzcie nam - nakładając go możecie poczuć się jak w ekskluzywnym gabinecie SPA.

D’Alchemy wypełniacz do zmarszczek szyi i dekoltu

Kosmetyk w formie lekkiej emulsji szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze - spokojnie można nakładać go rano przed wyjściem z domu. 

W składzie znajdziemy naturalne antyoksydanty, łagodzące hydrolaty z neroli, róży, werbeny i cytryny, a także nawilżające i odżywcze oleje: migdałowy, lniany i monoi. Krem stymuluje produkcję beta-endorfin w skórze, co niweluje skutki stresu oksydacyjnego. Chroni skórę przed działaniem wolnych wolnych rodników, uelastycznia i delikatnie liftinguje. 

Jan Marini Juveneck 

Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa w zasięgu ręki - krem Jan Marini to moc skoncentrowanych składników, takich jak peptydy, kwas hialuronowy, bisabolol, witamina E i DMAE - związek, który pobudza mięśnie, wywołując efekt „liftingu”. Krem ten zaliczymy więc do kosmetyków „botox-like”, które dają natychmiastowe, spektakularne efekty. Krem nie jest tani, jednak regularnie stosowany, poradzi sobie nawet z zaawansowanymi oznakami odwodnienia i starzenia się skóry. 

Pamiętaj, że im wcześniej i bardziej świadomie podejdziesz do tematu właściwej pielęgnacji twojego ciała, tym dłużej będziesz cieszyć się promiennym, młodzieńczym wyglądem!