Kojarzy się z ubiorem nastolatków, tymczasem ostatnie trendy bezsprzecznie udowodniły, że styl preppy wygląda świetnie bez względu na wiek czy płeć. Przynosi na myśl elegancję i klasę, ale jednocześnie sportowy luz, komfort i wygodę.

Od smart casual odróżnia go jednak wiele – nie tylko historia, ale znacznie bardziej wyrazistsza estetyka.

Historia stylu preppy

Na kim wzorowany jest styl ubioru preppy? Przede wszystkim na ubraniach noszonych przez amerykańskich studentów już od połowy XX wieku. Nie chodzi jednak o wszystkich uczących się młodych ludziach, a o elity, które uczęszczały na prestiżowe uczelnie Ivy Leauge. To między innymi Harvard, Yale, Princeton czy Columbia.

Określenie „preppy” odnosi się do „preparatory school” – to nazwa specjalnych ośrodków edukacyjnych, do których chodzili przyszli studenci elitarnych uczelni. To w nich rozwijał się styl preppy, który najpopularniejszy okazał się w latach 50. ubiegłego wieku. Jego sława jednak nie słabła, a wręcz przeciwnie – za sprawą kultury, powieści i filmów rozprzestrzeniała się znacznie poza wąskie grono amerykańskich, młodych elit. Pierwszą powieścią, w której styl preppy opisano, jest pochodząca z 1970 roku „Love Story” Ericha Segala.

Początkowo styl preppy kojarzył się negatywnie i używano go po to, aby wyśmiać snobistycznych uczniów. Dzisiaj jednak postrzegany jest jako termin neutralny, służący do opisania specyficznego stylu ubioru.

Czym charakteryzuje się styl preppy?

Na czym polega styl preppy? Przede wszystkim trudno zaprzeczyć źródłom związanym z uczelnianymi strojami. A to ze względu na to, że ubrania w stylu preppy często przypominają mundurki. Inspiracją były jednak nie tylko tradycyjne komplety noszone przez studentów na co dzień, ale i ich stroje do gry w polo, golfa, krykieta, tenisa, rugby, żeglarstwa czy strzelectwa.

Fot. Spotlight/Launchmetrics

To, że część ubrań była używana także podczas uprawiania sportu, sprawiło, że styl preppy wiąże się z wygodą. Jednocześnie jednak jest wyjątkowo elegancki i znacznie bardziej stonowany niż w przypadku ubrań kojarzonych ze smart casual.

Co istotne, styl preppy charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Chociaż niektóre ubrania, które go reprezentują, wydają się proste i niczym nie wyróżniające się, w istocie zupełnie takie nie są – każdy szczegół jest dopracowany z największą dbałością, a użyte materiały najwyższej klasy. W końcu styl preppy kojarzyć miał się z prestiżem.

Styl preppy damski

Na kobiecy styl preppy składają się przede wszystkim:

 • gładkie koszulki polo,
 • koszule,
 • kardigany,
 • bezrękawniki,
 • plisowane spódniczki,
 • spodnie chino,
 • proste jeansy,
 • wełniane marynarki,
 • kurtki harringtonki,
 • sweterki z okrągłym dekoltem,
 • podkolanówki,
 • oksfordki,
 • bejsbolówki.

Wymienione elementy garderoby najczęściej występują w stonowanych kolorach, spośród których dominuje biel. Błękit, zieleń czy beż zwykle stanowi pewnego rodzaju dopełnienie do bieli. W stylu preppy stawia się na ubrania dopasowane do sylwetki, co odróżnia go od smart casual, w którym często natknąć się możemy na oversize. Ubrania w stylu preppy są dobrze skrojone, pozbawione barwnych wzorów i bardzo ściśle pasujące do siebie – tak, aby przynosiły na myśl mundurek. Dlatego też na ubraniach w tym stylu często umieszczano naszywki z nazwami uczelni czy prestiżowego klubu.

Jak być preppy girl?

Ze względu na historię stylu preppy często utożsamia się go nie tylko z określonym sposobem ubierania się, ale i zachowaniem, językiem, sposobem spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim chodzi o pielęgnowanie manier, przywiązanie do tradycji i konwenansów, zamiłowanie do nauki – na te i wiele innych kwestii zwracała uwagę Lisa Birnbach w swojej książce z 1980 roku. Styl preppy wówczas rozumiany był jako część subkultury, a należenie do niej wiązało się z respektowaniem ściśle określonych zasad.

We współczesnym świecie tego typu powiązanie stylu i światopoglądu uległo rozluźnieniu, a po garderobę inspirowaną ubiorem amerykańskich studentek sięgnąć może każdy.

Styl preppy męski

Mężczyźni, którzy pragną ubierać się w stylu preppy, również powinni wybrać klasyczne koszule, koszulki polo czy wełniane marynarki – większość elementu ubioru jest wspólnych dla kobiet i mężczyzn. Zamiast plisowanych spodniczek mężczyznom proponuje się spodnie chino lub eleganckie szorty, natomiast oksfordki zastapić możesz mokasynami lub brogsami.

Jedną z istotniejszych inspiracji mogą okazać się stylizacje J. F. Kennedy’ego – prezydent Stanów Zjednoczonych popularyzował noszenie sportowych marynarek, koszulek z kołnierzykiem czy eleganckich chinosów nawet podczas uprawiania sportu.

Co ważne, współczesny styl preppy jest odrobinę swobodniejszy – świadczy o tym chociażby to, że do estetyki preppy zaliczane są również ubrania w mniej stonowanych kolorach czy bluzy z kapturem z nazwą lub logiem uczelni.

Styl preppy – stylizacje

Do czego pasuje plisowana spódnica? Stylizacje w stylu preppy stworzysz bez trudu, ponieważ większość elementów garderoby dobrze się ze sobą komponuje. Do krótkiej spódniczki włóż białą koszulę i gładki sweter lub bezrękawnik. To wystarczy, aby stworzyć stonowaną, elegancją stylizację. Nie zapominaj o dodatkach – klasycznym zegarku czy skórzanej torebce.

Aby stworzyć udaną stylizację preppy, nie musisz daleko szukać – niektóre marki niemal całą swoją estetyką do niego nawiązują. Chodzi chociażby o Lacoste, Polo Ralph Lauren, Tommy Hilfiger czy Barbour.

Dobrym pomysłem podczas tworzenia stylizacji jest inspirowanie się tym, co noszą gwiazdy. Spójrz tylko na to, jak styl preppy wcielają w życie Ana de Armas, Rachel Brosnahan, Katie Holmes czy Bella Hadid. W wielu przypadkach gwiazdy tylko inspirują się stylem preppy i go uwspółcześniają. Natomiast w czystej postaci zaobserwować go możesz u Kate Middleton – zwłaszcza w sytuacjach, gdy księżna może postawić na wygodę i sportowy charakter swojego stroju.