Stella McCartney jest znana z używania wegańskich alternatyw dla futer, wełny czy skór. Aktywistka, na co dzień weganka,  co sezon zaskakuje projektami high fashion, które powstają w zgodzie z naturą. Zależy jej na tym, aby surowce użyte w projektach były również przyjazne dla środowiska. To luksusowa moda w wydaniu cruelty-free, wolna od przemocy wobec zwierząt i ludzi. Czym projektantka zachwyciła nas tym razem? Na swoim pokazie podczas tygodnia mody w Paryżu (zobacz kolekcję >>) zaprezentowała nowy materiał - ekologiczny zamsz, łudząco podobny do naturalnego. Z tkaniny zrobiono kurtkę, spodnie i torebkę oraz wstawki przy innych akcesoriach. Do złudzenia przywodziła na myśl miękką skórę z delikatnym włoskiem. W kolekcji pojawiło się także wiele modeli butów ze "skóry-wolnej-od-skóry", jak nazywa materiał Stella. Wegańska galanteria skórzana dodaje jej projektom ducha vintage. Na pierwszy rzut oka nikt by nie powiedział, że przy ich tworzeniu nie ucierpiało żadne zwierzę. 

"Jestem podekscytowana, że w końcu udało nam się uzyskać materiały, które wyglądają równie dobrze co prawdziwe i tym samym zadać pytanie branży, dlaczego niby nadal ktoś musi używać skóry" - powiedziała projektantka.

Stella McCartney stworzyła ekologiczny zamsz, fot. Imaxtree

Na ubraniach projektantki prezentowanych na jesień 2017 pojawiły się motywy z obrazów George'a Stubbsa. Malarski print w konie wdzięcznie zdobił przewiązany w pasie retro kombinezon. Dzieła brytyjskiego malarza mają przewrotną symbolikę - ich twórca był synem garbarza i handlarza skórami. Sam dokonywał sekcji zwłok koni, sporządzając na ich podstawie swoje rysunki. Stella McCartney wierzy, że czasy, w których ludzie są skazani na życie kosztem zwierząt, już dawno minęły. Nie potrzebne nam są skóry i futra do ogrzania się, używamy ich jedynie w modowych celach. Czas przestać robić to w egoistyczny sposób i zacząć korzystać z ekologicznych alternatyw. Wierzymy, że w ślady Stelli pójdą inni projektanci - wegańskie alternatywy to przyszłość branży fashion

Stella McCartney stworzyła ekologiczny zamsz - ZDJĘCIA >>