Uznaje się, że starzenie rozpoczyna się już około 25 roku życia. Już wtedy zaczyna ubywać kolagenu, który działa jak klej – łączy ze sobą komórki. Gdy zaczyna go brakować, skóra traci na sprężystości. Nie oznacza to jednak, że od 25 roku życia powinniśmy używać jedynie kremów anti-aging i za wszelką cenę starać się zatrzymać upływający czas. Zamiast tego możemy wypracować kilka prostych nawyków, które pomogą spowolnić mechanizmy starzeniowe skóry, a przy okazji – pozytywnie wpłyną na zdrowie.

Rodzaje starzenia się skóry

Na starzenie się skóry twarzy mają wpływ różne czynniki – i dlatego też wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje starzenia.

 • starzenie endogenne – inaczej nazywane jest wewnątrzpochodnym. Jest związane ze wszystkim tym, co wpływa na skórę od wewnątrz. Przykładowe czynniki to niedobory witaminowe, dieta, hormony, uwarunkowanie genetyczne. Do czynników endogennych należy też naturalne chronostarzenie, związane z upływającym czasem.
 • starzenie egzogenne – w tym przypadku wyróżnia się czynniki zewnętrzne, a więc zanieczyszczenie środowiska, nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, niewystarczającą lub źle dopasowaną pielęgnację.

Oprócz tego można wskazać na:

 • miostarzenie – jest związane z mimiką twarzy,
 • fotostarzenie – odpowiada za nie ekspozycja na promienie UV,
 • starzenie menopauzalne – wynika za zmian hormonalnych.

Czynniki wpływające na starzenie się skóry

Często wskazuje się, że na starzenie się skóry mają wpływ uwarunkowanie genetyczne. Okazuje się, że jednak, że geny odpowiedzialne są za starzenie jedynie w 20-30% – pozostałe czynniki są zewnętrze.

Co wpływa na starzenie się skóry?

 • promienie UV – pod wpływem słońca skóra traci nawilżenie, przesusza się, znacznemu zmniejszeniu ulega produkcja kolagenu i elastyny. Powstają zmarszczki i pajączki. Dlatego wyjątkowo istotne jest używanie kremów z filtrem – nie tylko podczas wakacji, ale przez cały rok.
 • środowisko – smog, pył, kurz, zanieczyszczenia powietrza – to wszystko osadza się na skórze i narusza jej hydrolipidową warstwę ochronną. Niestety, trudno uchronić się przed działaniem tego czynnika. Istotne jest jednak, aby zadbać o oczyszczenie twarzy – dokładnie mycie skóry pomoże w usuwaniu zanieczyszczeń, kurzu i brudu.
 • stres – wiąże się ze zwiększoną produkcją kortyzolu, który negatywnie wpływa na wytwarzanie kolagenu i elastyny. Skóra staje się bardziej wrażliwa na zewnętrzne czynniki i w efekcie tego szorstka, przesuszona. Co więcej, przez stres może powstawać więcej wolnych rodników, które w głównej mierze odpowiadają za powstawanie zmarszczek. Wolne rodniki niszczą struktury komórek – żeby utrzymać piękną i gładką skórę, niezbędne jest ich powstrzymywanie.
 • hormony – wraz z upływem czasu w organizmie kobiety spada poziom estrogenów. Te hormony odpowiadają za kondycję naskórka – stąd też w okresie menopauzalnym mogą pojawić się „podkówki”, zapadnięcia policzków, przesuszenie skóry i jej nadwrażliwość.

Do znaczących przyczyn starzenia się skóry można zaliczyć także:

 • nieodpowiednią dietę,
 • błędną pielęgnacją,
 • palenie papierów,
 • choroby,
 • prowadzenie niezdrowego trybu życia.

Szybkie starzenie się skóry twarzy – objawy

Nic dziwnego w tym, że to właśnie na twarzy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Zmarszczki występują przede wszystkim w tych partiach, w których skóra jest najcieńsza. Dlatego też jednymi z pierwszych oznak starzenia są kurze łapki” – skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i wymaga dodatkowej troski. Na pojawianie się zmarszczek może mieć również częsta i bogata mimika. Uśmiechaj się jednak bez obaw – szybkie wprowadzenie profilaktyki przeciwstarzeniowej powinno pomóc.

Oznakami starzenia są nie tylko zmarszczki, ale też przebarwienia – wraz z wiekiem melanina może być produkowana nierównomiernie, co prowadzi do powstawania na skórze plamek pigmentacyjnych.

O starzeniu się może informować utrata blasku i przesuszenie skóry – wszystko dlatego, że wraz z upływem lat gruczoły łojowe produkują mniej sebum. Dlatego powszechnie uważa się, że posiadaczki cer tłustych starzeją się wolniej.

Oczywiście, skóra starzeje się nie tylko na twarzy. Wiotczenie widoczne jest także na szyi, dekolcie czy biuście. Jeśli zależy ci na nadaniu elastyczności skóry w tym miejscu, sprawdź:

Zmarszczki na dekolcie - jak się ich pozbyć? Domowe sposoby i profesjonalne zabiegi na gładki dekolt

Zmarszczki na szyi - 7 sposobów jak je zlikwidować w domu i w gabinecie medycyny estetycznej

Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

No właśnie – nie można zapobiec starzeniu się, możliwe jest jedynie spowolnienie procesów starzeniowych. Koniecznie trzeba sobie uświadomić, że zmarszczki i mniej elastyczna, wiotczejąca skóra są po prostu naturalne. Akceptacja oznak starzenia z pewnością pomoże nam czuć się lepiej w swojej skórze.

Jeśli jednak zależy ci na sprawieniu, aby objawy starzenia się skóry były mniej widoczne lub pojawiły się później, możesz wprowadzić profilaktykę przeciwstarzeniową. Na czym ona polega? Jakie praktyki spowalniają proces starzenia się skóry?

Pielęgnacja

Nie wystarczy oczyszczanie twarzy i nakładanie kremów. Istotne jest odpowiednie dobranie produktów do potrzeb twojej skóry. Jeśli nie jesteś pewna, czy używasz dobrych kosmetyków, nie wahaj się skorzystać z porad kosmetolożki. W realnym spłyceniu zmarszczek pomogą ci składniki aktywne o potwierdzonym naukowo działaniu. Wśród nich są: retinol, bakuchiol (łagodniejszy w działaniu roślinny odpowiednik retinolu), witamina C, peptydy. Wśród nich podstawą w twojej rutynie powinien być dobry krem lub serum z retinolem na noc, a także serum z witaminą C na dzień, które powinno się aplikować pod krem z filtrem. Oto polecane przez nas kosmetyki:

Skóra wokół oczu

Częstym objawem starzenia się jest pozbawiona elastyczności, wiotka skóra wokół oczu. Trzeba jej poświęcić wyjątkową uwagę, ponieważ jest znacznie cieńsza niż skóra w innych obszarach twarzy – wymaga dodatkowego nawilżenia. Nie wahaj się sięgnąć po kremy czy masełka pod oczy.

Stosowanie kremów z filtrem UV

To podstawa. Nawilżenie skóry nic nie da bez odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi. Najlepiej codziennie nakładaj krem z filtrem. Dlaczego to takie ważne? Promieniowanie „powoduje uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny oraz ścian naczyń krwionośnych, przyczynia się do starzenia egzogennego skóry, działa mutagennie i kancerogennie. Wyrządzone przez nie szkody są nieodwracalne i najczęściej ujawniają się po wielu latach” – przekonują dr med. Łastowiecka-Moras oraz dr med. Bugajska.

Antyoksydanty

Są wyjątkowo istotne w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Niwelują wolne rodniki i zapobiegają negatywnym skutkom powstawania stresu oksydacyjnego. Działaniem antyoksydacyjnym cechują się takie substancje aktywne jak:

 • witamina C,
 • witamina E,
 • bajkalina,
 • retinol,
 • flawonoidy,
 • selen,
 • cynk,
 • dysmutaza ponadtlenkowa,
 • koenzym Q.

Możesz szukać kremów, które są bogate w składniki antyoksydacyjne lub stosować je w pojedynkę – na przykład witamina E dostępna jest w kapsułach. Nałożenie na twarz czystej witaminy E z pewnością pozytywnie wpłynie na stan twojej skóry.

Nawilżanie

Regularne, codzienne nawilżanie skóry może sprawić, że pozostanie ona elastyczna na dłużej. Zwłaszcza, że przesuszona skóra jest bardziej narażona na podrażnienia i pojawienie się zmarszczek. Jak zadbać o nawilżenie? Konieczne jest używanie kremów nawilżających oraz stosowanie produktów z filtrem UV, dzięki którym woda na dłużej pozostanie w naskórku. Wybierając produkty nawilżające, szukaj takich substancji jak ceramidy, gliceryna, kwas hialuronowy, niacynamid.

Suplementacja kolagenem

Choć z czasem zapasy kolagenu w skórze maleją, dostarczanie go od środka może zahamować proces starzenia. Ten suplement jest jednym z niewielu, które naprawdę wpływają na redukcję zmarszczek i poprawę gęstości skóry. Musisz wybrać tylko peptydy kolagenowe o udowodnionej naukowo skuteczności - np. Verisol. Znajdziesz go w preparacie skandynawskiej marki Oslo Skin Lab. Przeprowadzone badania wykazały, że jego codzienne przyjmowanie przez minimum 8 tygodni jest w stanie spłycić zmarszczki średnio o 20,1% (poprawa u jednego z uczestników badania wyniosła aż 49,9%!). Stałe dostarczanie organizmowi peptydów kolagenowych powoduje nie tylko redukcję widocznych linii, ale także zmniejsza cellulit i podnosi elastyczność skóry.

Wysiłek fizyczny i zdrowa dieta

Na stan skóry ma wpływ ogólna kondycja, w jakiej się znajdujemy. Odpowiednio odżywione i zdrowe ciało odwdzięczy się młodym wyglądem. Dodatkowo, wysiłek fizyczny sprawia, że skóra nabiera elastyczności – na skutek ćwiczeń staje się ujędrniona.

Masaż twarzy

Masaże skóry lub ćwiczenia twarzy mogą przynieść ciekawe efekty. Do wykonania masażu używa się po prostu rąk lub rolerów i płytek gua sha. Stosowane regularne mogą poprawić wygląd owalu twarzy.

Źródło: E. Łastowiecka-Moras, J. Bugajska, Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy 2011, nr 06.