Obecnie rodzice często nadają swoim dzieciom imiona nowoczesne, zwykle stanowiące spolszczoną wersję zagranicznych odpowiedników. Nie znaczy to jednak, że staroświeckie imiona nie mają racji bytu, przeciwnie. Wiele z nich cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu dziesięcioleci (np. Filip, Mikołaj, Alicja lub Zuzanna). Trzeba jednak podkreślić, że wybór rodziców coraz częściej pada na imiona rzadkie i niespotykane. Nic dziwnego, każde z nich stanowi odwołanie do słowiańskiej tradycji, a przy tym brzmi niezwykle dźwięcznie i pięknie. Przekonajcie się sami! 

Stare imiona polskie dla chłopców

O tym, jak dużym powodzeniem cieszą się stare męskie imiona najlepiej świadczy fakt, że w 2019 roku urodziło się najwięcej Antosiów. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, drugim najpopularniejszym było imię Jan. Nasze zestawienie obejmuje jednak znacznie rzadsze, ale równie piękne propozycje.

Fryderyk - to mężczyzna, który doskonale czuje się w roli lidera, jednak kierując innymi, robi to w sposób niewłaściwy, przez co jego przywództwo często wzbudza sprzeciw. Nie znaczy to jednak, że Fryderyk jest nielubiany, przeciwnie. Na co dzień jest uprzejmy sympatyczny i elokwentny. W podejściu do kobiet okazuje się szarmancki. To prawdziwy dżentelmen.

Fryderyk świętuje imieniny 5 marca, 27 maja, 18 lipca, 4 sierpnia i 30 listopada. 

Jacenty - jest mężczyzną o stanowczym, nieco władczym charakterze. Jacenty uważa, że wszystko wie najlepiej. Nie jest to bezpodstawne - nie brakuje mu wiedzy i intelektu. Najważniejsze dla niego jest życie rodzinne. To przykładny mąż i ojciec, który dobro swoich bliskich zawsze stawia na pierwszym miejscu. Najlepiej czuje się w zaciszu własnych czterech ścian i w miejscach odludnych.

Jacenty obchodzi imieniny 10 lutego, 16 marca, 3 lipca, 17 lipca i 11 września.

Krzesimir - jest człowiekiem dobrym i uczciwym. Stroni od kłótni, nie wdaje się w awantury, nigdy nie sięga po cudzą własność. W życiu hołduje prostej zasadzie - "nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe".

Imieniny Krzesimira przypadają na 24 lipca.

Lucjan -  nawet jako dziecko wykazuje się dużą samodzielnością. W jego głowie kotłuje się wiele pomysłów. Co istotne, Lucjan uparcie dąży do ich realizacji. Jako dorosły żyje według własnych zasad i za nic ma opinie otoczenia. Jest dociekliwy, gdy tylko coś wzbudzi w nim ciekawość, potrafi poświęcić temu cały swój czas. Nie stroni od towarzystwa innych osób, ale bywa nieufny.

Lucjan świętuje imieniny 7 stycznia, 11 lutego, 13 czerwca i 26 października.

Mieszko - jest mężczyzną obdarzonym nieprzeciętnym intelektem. Mieszko łaknie wiedzy i przyswaja ją błyskawicznie. Nie brakuje mu poczucia humoru i dystansu do samego siebie. Dzięki uporowi odnosi sukcesy w życiu zawodowym

Mieszko obchodzi imieniny 1 stycznia.

Roch - to prawdziwy wulkan energii. Roch kocha cieszyć się życiem, ale nie zaniedbuje przy tym swoich obowiązków. Jest pracowity, doskonale zorganizowany i obdarzony niebywałą intuicją. 

Imieniny Rocha przypadają na 16 sierpnia i 17 listopada.

Wacław - to mężczyzna mądry, szlachetny i pracowity. W życiu ceni sobie uczciwość. W podejmowaniu decyzji zdaje się przede wszystkim na instynkt, ale nie można rozpatrywać tego w kategoriach wady, bowiem Wacław jest obdarzony niebywale celną intuicją.

Wacław świętuje imieniny 28 września i 13 października.

Wincenty - jest idealistą nietolerującym ustępstw i kompromisów. To urodzony indywidualista, który nie pozwala sobą sterować. Na życie patrzy realnie i wie, że drogą do spełnienia marzeń jest ciężka praca.

Wincenty obchodzi imieniny 1 stycznia, 22 stycznia, 8 marca, 20 marca, 5 kwietnia, 24 maja, 7 sierpnia, 11 września, 25 września, 9 października, 7 listopada i 20 grudnia.

Wit - to mężczyzna uduchowiony, który mistycyzm przedkłada nad racjonalność. Jest przystojny i czarujący, kobiety przepadają za nim. Zwykle góruje inteligencją nad innymi mężczyznami ze swojego grona. 

Imieniny Wita przypadają na 15 czerwca.

Ziemowit - charakteryzuje go zdecydowanie i twardy, czasami nawet nieco szorstki charakter. Ceni sobie życie rodzinne i jest przywiązany do tradycyjnych wartości. Potrafi zapewnić bezpieczeństwo, a swoim najbliższym w każdej sytuacji służy pomocą.

Ziemowit obchodzi imieniny 18 października i 6 listopada.

Stare imiona polskie dla dziewczynek

Także starodawne imiona dla dziewczynek zyskują coraz większą popularność. W 2019 roku rodzice stawiali przede wszystkim na imię Zuzanna. Na 3. miejscu uplasowało się inne imię, przywołujące na myśl czasy naszych babć i mam - Zofia. Jeżeli nie chcesz powielać schematu, na poniższej liście z pewnością znajdziesz odpowiednią propozycję.

Aniela - cechuje ją duża wrażliwość. Anieli nie brak ciepła, które ochoczo przelewa na całą swoją rodzinę. Jest wrażliwa i opiekuńcza, lubi kontakt z ludźmi.

Aniela obchodzi imieniny 4 stycznia, 27 stycznia, 28 marca, 31 maja, 10 lipca i 18 listopada.

Apolonia - cechuje ją niebywała uroda i ponadprzeciętna inteligencja. Apolonii nie brak pasji, jest energiczna i świetnie czuje się w towarzystwie. Nie służy jej samotność i nuda.

Apolonia świętuje imieniny 9 lutego.  

Bogna - jest inteligentna i świetnie czuje się w towarzystwie. Nie brak jej poczucia humoru i ochoczo zaraża innych swoim promiennym uśmiechem. Uwielbia podróże, ochoczo poznaje inne kultury.

Imieniny Bogny przypadają na 20 czerwca i 23 lipca.

Dąbrówka - pozornie wydaje się krucha, wrażliwa i delikatna, jednak po bliższym poznaniu łatwo można dojść do wniosku, że jest kobietą twardą i silną. Ma wiele zainteresowań i każdemu z nich oddaje się z wielką pasją. 

Dąbrówka obchodzi imieniny 15 stycznia.

Dobrawa - charakteryzuje ją niebanalna uroda i osobisty urok. Nie jest to jednak osoba, która dba o powierzchowność. Jest obdarzona wielkim sercem, więc nigdy nie odmawia pomocy.

Dobrawa świętuje imieniny 15 stycznia.

Ida - patrzy na świat optymistycznym okiem, jest wygadana i wesoła. Skrywa w sobie wielkie pokłady energii, Ida nie może długo przebywać w jednym miejscu. To kobieta empatyczna i pomocna.

Imieniny Idy przypadają na 5 stycznia, 13 kwietnia, 8 maja, 4 września i 29 października.

Jagoda - to osoba o wszechstronnych zainteresowaniach. Cechuje ją ciekawość świata, więc najlepiej czuje się w podróży. Jej nastawienie do życia można określić jako pogodne i wesołe.

Jagoda obchodzi imieniny 2 lipca.

Łucja - charakteryzuje ją nieszablonowa osobowość i wrodzona odwaga. Łucja kroczy własnymi ścieżkami, nie zważając na aktualną modę. Zawsze musi mieć ostatnie słowo.

Łucja świętuje imieniny 19 lutego, 4 marca, 25 marca, 25 czerwca, 6 lipca, 16 września, 26 września, 16 listopada i 13 grudnia.

Odeta - uwielbia kontakt z ludźmi. Jest towarzyska i lubiana. Uchodzi za kobietę godną zaufania, więc przyjaciółki często powierzają jej najskrytsze sekrety. Słusznie, bo Odeta gardzi plotkami.

Odeta obchodzi imieniny 8 lipca.

Wacława - dla Wacławy najważniejsze jest wnętrze drugiego człowieka. Ma w sobie duże pokłady życiowej mądrości, a z nabytej wiedzy korzysta umiejętnie. Nie brakuje jej entuzjazmu i zapału w działaniu. 

Wacława świętuje imieniny 13 października i 28 września.