Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Przyczyny przetłuszczania się włosów, które występują najczęściej to: 

 • zaburzenia hormonalne lub okres dorastania;
 • choroby tarczycy;
 • nieprawidłowa dieta;
 • niedobór witamin;
 • stres;
 • osłabienie układu odpornościowego;
 • nieodpowiednia pielęgnacja.

Ostatni podpunkt może mieć szczególnie opłakane skutki. Osoby zmagające się ze zbyt intensywnym przetłuszczaniem, często stosują szampony zawierające silny detergent, który z kolei może podrażniać skórę i skutkować nadprodukcją łoju. Aby uniknąć popadnięcia w błędne koło, wyjaśniamy krok po kroku, jak powinna wyglądać pielęgnacja przetłuszczających się włosów. 

Uwaga! Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, a polecane metody pielęgnacji nie poprawiają kondycji Twojej skóry głowy, koniecznie udaj się do lekarza. Zbyt intensywne przetłuszczanie się włosów może być objawem chorób o podłożu hormonalnym. 

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Szybko przetłuszczające się włosy to zmora nie tylko nastolatków, ale też wielu dorosłych osób. Aby się z nimi rozprawić, zastosuj się do kilku porad, które pomogą przywrócić Twojej skórze głowy równowagę.

 1. Znajdź i wyeliminuj przyczynę. Brzmi prosto, jednak w praktyce może okazać się bardziej skomplikowane. Na początek postaraj się prowadzić zdrowszy tryb życia oraz ogranicz tłuste potrawy i cukier. 
 2. Sięgnij po łagodne szampony, które nie będą podrażniały skóry głowy. Początkowo możesz mieć wrażenie, że Twoje włosy są niedomyte albo że przetłuszczają się jeszcze szybciej. To normalne, skóra nie regeneruje się od razu.
 3. Wprowadź dodatkowe kroki pielęgnacji, które pozwolą Twojej zmęczonej skórze głowy powrócić do dobrej formy. Płukanki, wcierki, maseczki i mieszanki przygotowane ze składników, które bez problemu znajdziesz w swojej kuchni, mogą zdziałać cuda. 

Maseczka na przetłuszczające się włosy

Sposób na przetłuszczające się włosy, który pozwoli Twojej skórze głowy odzyskać równowagę? Jednym z najlepszych pomysłów na regenerację będzie odżywcza maska. W przeciwieństwie do klasycznych masek powinnaś nałożyć ją na same cebulki. Na rynku dostępne jest wiele kosmetyków, przeznaczonych do przetłuszczającej się skóry. Szukaj takich, które w swoim składzie mają glinki, błoto z morza martwego lub węgiel aktywny. Wiele masek przeznaczonych do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy ma dodatkowo właściwości peelingujące. W przypadku tłustej skóry to właśnie peeling może okazać się brakującym ogniwem w Twojej pielęgnacji. Staraj się wybierać delikatne peelingi enzymatyczne, które nie wywołują podrażnień.

Szampon na przetłuszczające się włosy

Szampon na przetłuszczające się włosy powinien być jak najdelikatniejszy. Możesz spróbować sięgnąć po produkt naturalny lub hipoalergiczny. Pamiętaj jednak, że mogą one słabiej się pienić, jest to jednak dobry znak. Oznacza to, że w jego składzie występuje mniej detergentów, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Unikaj szamponów, w których występują silikony oraz substancje oznaczane jako SLS i SLES. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też szampony w kostce, które pełne są naturalnych składników oraz nawilżających olejków. Pamiętaj jednak, aby po użyciu tego rodzaju szamponu koniecznie zastosować płukankę lub wcierkę.

Ocet jabłkowy na przetłuszczające się włosy

Naturalne sposoby na przetłuszczające się włosy, z których korzystały już nasze prababcie, często sprawdzają się najlepiej. Ocet jabłkowy w odpowiednim rozcieńczeniu może zdziałać cuda. Rozmieszaj go z wodą lub ostudzonym naparem ziołowym w proporcji 1:4. Warto zastosować go w formie wcierki lub płukanki, zwłaszcza po umyciu włosów szamponem w kostce. Dlaczego? Przede wszystkim kwaśny ocet pozwoli nam zneutralizować zasadowe pH, jakie zostanie na naszej skórze po zastosowaniu środka myjącego. Oznacza to, że ukoi skórę głowy, która nie będzie miała potrzeby, aby się “bronić”, przed szkodliwym działaniem substancji zewnętrznych.

Soda na przetłuszczające się włosy

Soda na przetłuszczające się włosy to jeden ze starych, wypróbowanych sposobów. Kuracja, na którą wydasz grosze, a która zdziałać może cuda, powinna być stosowana maksymalnie dwa razy w tygodniu. Sody można używać na dwa sposoby. Możesz z jej pomocą przygotować “domowy szampon”, mieszając ją z wodą lub ziołowym naparem w proporcji 1 łyżka sody, na jedną szklankę cieczy. Możesz też wetrzeć ją w skórę głowy tuż przed myciem włosów, a następnie zmyć ją szamponem. Przetestuj, co sprawdzi się lepiej w Twoim wypadku.

Sposoby na przetłuszczające się włosy0

Odżywka do włosów przetłuszczających się, czyli inaczej wcierka do skóry głowy, to kosmetyk obowiązkowy dla każdej osoby zmagającej się z nadmiernym przetłuszczaniem. W składzie dobrego produktu powinien znaleźć się bukiet ziół oraz substancje nawilżające i łagodzące, na przykład gliceryna lub pantenol. Wystrzegaj się wcierek na bazie alkoholi etylowych, nie sugerując się wysuszającym działaniem tego składnika - ten rodzaj alkoholu, jedynie dodatkowo podrażnia wrażliwą skórę.

Sposoby na przetłuszczające się włosy3

Zioła na przetłuszczające się włosy powinny być podstawowym składnikiem domowych płukanek lub wcierek. Napary, które znane są ze swoich właściwości poprawiających kondycję włosów to pokrzywa i skrzyp polny. Oprócz nich warto sięgnąć też po: 

 • rumianek;
 • szałwię;
 • rozmaryn;
 • tymianek;
 • łopian;
 • korzeń mydlnicy (warto dodawać go do domowych szamponów).

Pamiętaj, że zioła działają doskonale nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. Pij kilka szklanek odpowiednio zróżnicowanych naparów dziennie, a efekty zauważysz już po kilku tygodniach.

Sposoby na przetłuszczające się włosy4

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się może być skomplikowana, dlatego warto podejść do niej z głową. Aby móc cieszyć się pięknymi włosami i zdrową skórą głowy, stosuj się do tych zasad: 

 1. Prowadź zdrowy styl życia i przestrzegaj zbilansowanej diety;
 2. Bądź cierpliwy i daj ciału czas na regenerację;
 3. Bądź regularny i wytrwały;
 4. Bądź elastyczny - pamiętaj, że potrzeby Twoich włosów mogą zmieniać się pod wpływem odpowiedniej pielęgnacji.