Oscary 2022: polska nominacja

Tegorocznym polskim akcentem na Oscarach 2022 jest film "Sukienka", który nominowany został w kategorii "najlepszy film krótkometrażowy". Obraz w reżyserii Tadeusza Łysiaka to produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej, którego główną bohaterką została niskorosła kobieta. Przejmujący obraz opowiada o pragnieniu miłości i bliskości, a także kobiecej przyjaźni. 

Oscary 2022: sukienki. Anna Dzieduszycka w kreacji Tomasza Ossolinskiego

W związku z nominacją na czerwonym dywanie pojawi się odtwórczyni głównej roli, Anna Dzieduszycka. Aktorka założy na tę okazję suknię, którą specjalnie dla niej zaprojektuje Tomasz Ossoliński. Na facebookowym fanpage'u filmu pojawiły się już zdjęcia, na których można zobaczyć, jak słynny projektant pobiera wymiary od Dzieduszyckiej, by wykonać przedstawiony jej wcześniej pomysł kreacji (finalny efekt, jak można się domyślić, będzie powoli odsłaniany w social mediach). "Aktorka w wywiadach wielokrotnie wspominała, jak trudno jest osobom niskorosłym znaleźć odpowiednią garderobę. To właśnie jej doświadczenia były inspiracją dla Tadeusza Łysiaka przy tworzeniu scenariusza do 'Sukienki'" czytamy w informacji prasowej.

Oscary 2022: wszystko, co powinniście wiedzieć o tegorocznej gali. Nominacje, prezenterzy, data rozdania nagród i kontrowersje>>

Obecnie aktorka przebywa w Los Angeles, gdzie razem z reżyserem "Sukienki" promuje film. Najważniejszy czerwony dywan w Dolby Theatre oraz rozdanie oscarowych statuetek coraz bliżej. 

Oscary 2022: polski film "Sukienka" z szansą na statuetkę

Anna Dzieduszycka otrzymała już m.in. nagrodę dla najlepszej aktorki na Rhode Island International Film Festival, którego jury doceniło jej talent. Werdykt brzmiał: "Anna pokazała widzom perspektywę osób, które od dawna nie były w kinie dostatecznie reprezentowane. Poprzez swoją postać stworzyła świat, który zostaje z widzami na długo po zakończeniu seansu". Zanim Dzieduszycka trafiła na deski teatrów i do świata filmu, pracowała w papugarni, w przedszkolu integracyjnym, a także w domu strachów. 

Z wypiekami na twarzy czekamy na Oscary 2022, a także na kreację, którą Ossoliński zaprojektuje gwieździe "Sukienki". Wcześniej projektant ubrał na tę samą okazję Pawła Pawlikowskiego, który w 2014 roku odbierał Oscara za "Idę"

Oscary 2022: nominacje. Które filmy mają szansę na słynną statuetkę?>>

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.