W moim przypadku był to proces uświadamiania sobie, jak ważne jest dobre i szczere bycie ze sobą, co w efekcie przekłada się na relacje z bliskimi, z otoczeniem, ze światem. Kiedyś na piedestale stawiałam wspinanie się po szczeblach kariery, teraz stawiam na siebie i swoje potrzeby, które rzecz jasna z czasem się zmieniają. Zdałam sobie sprawę z tego, że chcę realnie przeżyć swoje życie. Lubiąc i akceptując siebie taką, jaką jestem - opowiada o pierwszych krokach w odkrywaniu siebie twórczyni projektu Slow Living Poland.

- Każdy z nas ma inne potrzeby. Jesteśmy w różnych momentach swojego życia, a kluczem jest znalezienie tego, co nam służy, a to często jest największym wyzwaniem. Bombardowani bodźcami i szybkim tempem życia, często nie wiemy czego chcemy, a już tym bardziej, czego potrzebujemy. Cenię sobie proste rozwiązania, takie jak chociażby krótki wypad do lasu. Spacer, świeże powietrze i śpiew ptaków. Takie chwile działają na mnie kojąco i uspokajająco - dodaje Ola. 

Ola Kwiatkowska, twórczyni projektu Slow Living Poland / Mat. prasowe

Sztuki prostego życia mają szansę doświadczyć uczestnicy Slow Space by PUMA w Krakowie. PUMA, główny partner wydarzenia, już od dawna kibicuje kobietom, pomagając im w budowaniu pewności siebie. Marka wspiera większość zajęć, które odbywać się będą przy ulicy Solnej 1 (Plac Bohaterów Getta) od 8 maja do 4 czerwca - od treningów, przez warsztaty, aż po konsultacje indywidualne. Te ostatnie nawiązują do CSR-owych działań PUMA z poprzednich lat, kiedy to w ramach jednej z kampanii marka rozdała ponad 500 godzin konsultacji z psychologiem, budując świadomość związaną ze zdrowiem psychicznym oraz prezentując narzędzia, które mogą być pomocne w trudniejszych sytuacjach. Podczas tegorocznej edycji spotkamy się z prawdziwymi ekspertkami w swoich dziedzinach - kobietami, które naprawdę wiedzą, jak dbać o siebie i swoje potrzeby.

Dla mnie ciało i dusza to integralność, spójna całość, która współgra ze sobą. Cenię w sobie ugruntowanie, dużą otwartość i akceptację na zmiany, które są naturalnym cyklem kobiecego ciała - mówi Ola Kwiatkowska. 

Ciałem (zintegrowanym z duszą) zajmiemy się między innymi na zajęciach jogi. Jedną z trenerek będzie Maria Prokop, trenerka oddechu i nauczycielka jogi, która uzmysławia, jak ważny w życiu jest oddech. - Przyjaźń z własnym oddechem zaczyna się od świadomości oddechowej, od zauważenia tego, kiedy nasz oddech się zmienia, kiedy przyspiesza lub zwalnia, kiedy jest płytki, a kiedy pełny, jak nasze ciało porusza się podczas oddechu, czy czujemy rozluźnienie czy napięcie. Budowanie tej świadomości wymaga czasu i uważności, tak jak wszystko, ale kiedy już zaprzyjaźnimy się z oddechem, ta świadomość zostaje z nami na zawsze - tłumaczy Maria.

Maria Prokop, trenerka oddechu i nauczycielka jogi / Mat. prasowe

Często używam stwierdzenia, że świadomość oddechowa jest naszym szóstym zmysłem. Oddech jest jak lustro, które odzwierciedla wszelkie stany zdrowia i ducha. Oddychamy po to, aby dotlenić organizm, każda nasza komórka potrzebuje tlenu, aby utrzymać nas przy życiu. Inną kwestią jest to, że jakość naszego oddechu może w ogromnym stopniu wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Gdy oddychamy prawidłowo, przyczyniamy się do utrzymania naszego organizmu w homeostazie, która wspiera funkcje metaboliczne. Co więcej, poprzez to, w jaki sposób oddychamy, jesteśmy w stanie kontrolować działanie naszego układ nerwowego - kontynuuje ekspertka. 

Oddech jest ważny, ponieważ jest to jednocześnie najłatwiejszy i najbardziej dostępny sposób na wpływanie na stan umysłu - wyjaśnia Maria Prokop.

Aby osiągnąć wewnętrzny spokój, należy zajrzeć w głąb siebie. Wie o tym kolejna ekspertka, którą spotkacie w Krakowie - psychoterapeutka i autorka podcastu „O Zmierzchu”, Marta Niedźwiecka. - Co do zasady, psychoterapia nie jest niezbędna do szczęśliwego i zrównoważonego życia. Jednak prawda jest taka, że mało osób wzrasta w sposób, który gwarantowałby łagodne, wspierane przez otoczenie przechodzenie z jednej fazy rozwojowej do drugiej, bez poważnych dramatów i zranień. Jeśli nie jesteśmy obciążeni tak poważnym bagażem, to możemy się obejść bez psychoterapii i samodzielnie szukać własnych dróg. Myślenie połączone z odczuwaniem jest podstawą dla tego procesu, bo pozwala działać wszystkim elementom naszej psychiki - zwraca uwagę Marta. 

Marta Niedźwiecka, psychoterapeutka i autorka podcastu „O Zmierzchu” / Mat. prasowe

Podczas tegorocznej edycji Slow Space by PUMA spotkamy wiele inspirujących kobiet. Za sekcję jogi odpowiadają: Magda Janik, Maria Prokop, Ola Kwiatkowska, Paulina Kołodziejska oraz Agnieszka Ochałek. Zajęcia pilatesu poprowadzą Angelika Mirek i Dagmara Syprzak, a trening stability & mobility - Paulina Jopek. Wtorki i czwartki to dni poświęcone na indywidualne konsultacje z dietetyczką - Anią Regułą, fizjoterapeutką - Kasią Radochońską, refleksolożką - Karoliną Tkacz (Przestrzeń Holistyka) oraz z konsultantką ajurwedyjską - Marią Pronobis.

Weekendy upłyną pod znakiem warsztatów, które poprowadzą: psycholożka - Marta Niedźwiecka, psychoterapeutka - Ania Cyklińska, projektantka produktu i przestrzeni - dr Joanna Jurga, beauty coach - Aleksandra Knaflewska (Na Temat Piękna), nauczycielka jogi i oddechu - Maria Prokop oraz szef kuchni - Dominika Wójcik. Weekendy to także dwa dni otwarte (13 i 27 maja), w które wysłuchamy wykładów na temat zdrowia, harmonii i obfitości poprowadzonych przez Martę Niedźwiecką oraz Anię Cyklińską.

Krótko mówiąc, czeka nas niemal miesiąc czasu wypełnionego holistyczną troską o siebie. Takie spotkania przypominają, jak ważna jest wspólnota i wzajemne wspieranie się kobiet.