Sennik: pies

Sen o psie należy do jednych z najczęściej pojawiających się, zwłaszcza wśród osób, które są właścicielami tych sympatycznych czworonogów. Nie jest to jednak regułą, bo motyw psa występuje także w snach ludzi niedarzących tych zwierząt zbyt dużą sympatią.

Co może oznaczać taki symbol? Według najstarszych zapisków, pies we śnie jest strażnikiem tajemnic. Od czasów starożytnych, rola psa uległa jednak zmianie, zmienił się także prowadzony przez ludzi styl życia. Normalne jest więc, że współczesne senniki inaczej interpretują motyw psa, pojawiający się w marzeniach sennych. 

Sny o psach mają różny charakter. W niektórych, czworonóg jest łagodny i przyjaźnie nastawiony. W innych, kipi agresją i atakuje osobę śniącą lub jej najbliższych. Wszystko to ma duże znaczenie w prawidłowej interpretacji snu, bo trzeba wiedzieć, że pies nie zawsze jest pozytywnym symbolem. W ogólnym znaczeniu, taki sen jest zapowiedzią pozytywnych zmian, ale w niektórych przypadkach, może zwiastować nieszczęścia i kłopoty.

Czarny pies, biały pies

Umaszczenie czworonoga to jeden z kluczowych detali, pozwalających prawidłowo odczytać przekaz ukryty w marzeniach sennych. 

Jeżeli przyśni ci się czarny pies, możesz spodziewać się sporych problemów. Taki czworonóg przepowiada bowiem najróżniejsze nieszczęścia: choroby, wypadek, problemy finansowe, rozstanie z życiowym partnerem. Gdy we śnie pojawi się taki gość, ważne jest, aby nie podejmować żadnych ryzykownych działań.

W przeciwieństwie do czarnego, biały pies jest pozytywnym symbolem sennym. Jego wizyta to zapowiedź szczęścia i pomyślności. Pozytywne zmiany mogą nastąpić zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jeżeli we śnie odwiedzi cię pies o białej sierści, zrób wszystko, żeby dopomóc swojemu szczęściu - zagraj na loterii, złóż podanie o awans, zacznij ubiegać się o względy osoby, na której ci zależy. Każde z tych działań ma dużą szansę na powodzenie. 

Duży pies, mały pies

Wielkość widzianego we śnie psa to kolejny szczegół kontekstu, który należy poddać gruntownej analizie. Jak wskazują senniki, ten detal odnosi się do stosunków międzyludzkich. Jeżeli widzisz we śnie małego psiaka, możesz spodziewać się, że twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi ulegną znacznemu pogorszeniu. Duży pies symbolizuje natomiast najlepszy czas na nawiązywanie nowych znajomości. Możesz mieć pewność, że każda z nich okaże się udana i przetrwa próbę czasu.

Niektóre źródła podają też, że duży pies symbolizuje opiekę, którą otacza nas bliski przyjaciel. Mały czworonóg ma natomiast odzwierciedlać wewnętrzną obawę osoby śniącej, odnoszącą się do sensu przyjaźni.

W innej interpretacji, rozmiar psa nie wskazuje na konkretny bieg zdarzeń. To jedynie uzupełnienie kontekstu, wskazujące na rozmiar czekającego na nas szczęścia lub zbliżającej się tragedii. Kluczowe są zatem pozostałe szczegóły.

Atakujący pies, ugryzienie psa

Agresywny pies, który we śnie atakuje i gryzie, nie wzbudza pozytywnych skojarzeń. Taki sen stanowi ostrzeżenie przed kłótniami w rodzinie. Osoba śniąca powinna wykazywać większą skłonność do kompromisów i odłożyć na bok upór i dumę. W przeciwnym wypadku, relacje z najbliższymi mogą ulec znacznemu pogorszeniu.

W niektórych interpretacjach, atakujący pies symbolizuje obawy, których nie chcemy dopuścić do świadomości. Warto więc zastanowić się, czy nie zmagamy się z problemem, wymagającym stanowczej interwencji. Być może chodzi o toksyczne relacje w związku albo o niesatysfakcjonującą pracę? 

Senniki wskazują też, że sen o atakującym psie ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Prawdopodobnie, ktoś będzie próbował nam zaszkodzić i jeżeli nie podejmiemy stanowczych działań, plan tej osoby dojdzie do skutku. 

Pies na smyczy

Pies na smyczy, którego widzimy we śnie, jest niejednoznacznym symbolem - może mieć znaczenie pozytywne lub negatywne. W wielu interpretacjach, taki motyw wskazuje na dużą samodyscyplinę osoby śniącej. Zdolność do kontrolowania wszystkich aspektów życia, finalnie przełoży się na duży sukces. Niektóre interpretacje wskazują jednak, że pies na smyczy odnosi się do ograniczeń, które hamują samorozwój i które skutecznie uniemożliwiają realizację marzeń.

Osoby, które śnią sen o prowadzeniu psa na smyczy, powinny spodziewać się problemów. W ich otoczeniu znajduje się bowiem osoba, która stara się podciąć im skrzydła. Inaczej interpretowany jest sen, w którym pies przywiązany jest do słupa lub do budy. W tym przypadku, śniący może spodziewać się dużych problemów na drodze do celu, ale finalnie, ze wszystkimi da sobie radę, a pojawiające się trudności tylko wzmocnią jego charakter.  

Kupa psa

Psia kupa nie jest symbolem, który chcemy widywać w marzeniach sennych. Oczywiste jest, że odchody zwierząt przepełniają obrzydzeniem, więc taki sen raczej nie zapewnia mile przespanej, relaksującej nocy. Okazuje się jednak, że znaczenie snu o psiej kupie wynagradza wszelkie niedogodności z nim związane. Jest to bowiem symbol szczęścia i pomyślności. W innej interpretacji, kupa psa oznacza, że ktoś wyciągnie do nas pomocną dłoń i pomoże uporać się nam z problemami.

Warto jednak zwrócić uwagę na dokładny kontekst snu, bo w niektórych okolicznościach, psia kupa może też być negatywnym symbolem. W tym miejscu należy wskazać na sen, w którym sprzątamy kupę psa. Taki motyw oznacza problemy w życiu zawodowym. Symbol ten może też odnosić się do niespełnionych obietnic.

Pies chory

Chory pies nie należy do pozytywnych symboli. Taki motyw wskazuje bowiem na pogarszający się stan zdrowia członka rodziny osoby śniącej. Warto więc mieć swoich bliskich na oku i zatroszczyć się o nich. Jeżeli chory pies skamle lub wyje, choroba może też dotknąć śniącego.

W innej interpretacji, widziany we śnie chory pies odnosi się do czynów osoby śniącej. Jej postępowanie wywrze negatywny wpływ na życie rodzinne. Widok chorego i brudnego psa zwiastuje zbliżające się nieszczęście - twoje najgorsze obawy wkrótce przybiorą realną formę.  

 

Śmierć psa, martwy pies

Martwy pies to kolejny negatywny symbol. Oznacza, że osobę śniącą otaczają fałszywi ludzie, dla których ważne są tylko ich własne cele. W innej interpretacji, zdechły pies odwołuje się do więzi, jakie łączą śniącego z bliskimi osobami - już niebawem, przyjaźnie zostaną zerwane, a osoba śniąca ten sen zostanie sama. 

 

Pies i kot

W snach, pies często pojawia się w towarzystwie kota. Dokładna interpretacja takiego motywu jest uzależniona od zachowania zwierzaków. Jeżeli pies jest atakowany przez kota, śniącego czeka wiele rozczarowań. Jeżeli jednak to pies kontroluje sytuację, można spodziewać się wielu radości.

W innej interpretacji, sen o psie i kocie przepowiada niespodziewane sytuacje, które dla śniącego mogą okazać się niebezpieczne.