Naszym najnowszym odkryciem jest rumianek, który zapewnia wiele korzyści zdrowotnych nie tylko kiedy jest spożywany w formie gorącego naparu, ale również stosowany miejscowo na włosy i skórę głowy. Jak się bowiem okazuje, rumianek jako kuracja na włosy może zmniejszyć łupież, wspomóc wzrost cebulek, zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, a nawet skutecznie rozjaśnić pasma.

Rumianek jest rośliną należącą do rodziny astrowatych. Od dawna uważany jest za skuteczny, naturalny lek stosowany na powszechne dolegliwości zdrowotne (stany zapalne, uszkodzenia błony śluzowej żołądka, czy bóle brzucha) i jest chętnie spożywany w formie gorącego naparu. Ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ciału w walce z infekcjami, zawiera również witaminę A, cynk, wapń i żelazo. Mówi się nawet, że spożywanie herbaty rumiankowej może pomóc w zapobieganiu chorobom oraz w leczeniu długotrwałych dolegliwości zdrowotnych.

Jednak zakres właściwości rumianku jest znacznie szerszy - świetnie sprawdza się on jako składnik wykorzystywany do pielęgnacji włosów, a płukanka z niego może być alternatywą dla drogich, profesjonalnych kosmetyków.

Jak rumianek działa na włosy?

  • Zmniejsza łupież

Herbata rumiankowa zawiera przeciwutleniacze, które działają jak naturalny środek złuszczający - usuwają martwe komórki skóry i nagromadzone na skórze głowy resztki produktów do pielęgnacji. Dzięki temu skutecznie redukuje ona swędzenie, suchość i bakterie, które rozwijają się na skórze głowy, znacznie zmniejszając powszechne dolegliwości, takie jak łupież.

Po zastosowaniu rumiankowej płukanki do włosów skóra głowy będzie odżywiona, ukojona i wolna od zanieczyszczeń, co przełoży się na lepszy wzrost włosów i wzmocnienie mieszków włosowych.

  • Rozjaśnia włosy

Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest wykorzystywanie rumianku do naturalnego rozjaśniania włosów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym, odpowiednie stosowanie płukanki z rumianku nie zaszkodzi włosom ani skórze głowy, a także nie powinno wywołać reakcji alergicznych.

Stosowanie rumianku może stworzyć naturalne, subtelne pasemka na włosach, albo nadać im ciepły, złoty blask.

  • Sprzyja porostowi włosów

Rumianek zawiera wiele witamin i minerałów, które wspomagają wzrost zdrowych włosów i pielęgnację skóry głowy. Według ekspertów, regularne stosowanie płukanki rumiankowej może prowadzić do przyspieszonego wzrostu włosów i zmniejszenia ilości rozdwojonych końcówek.

  • Zapobieganie rozdwajaniu się końcówek

Rumianek pomaga ukoić stany zapalne, a także odżywia włosy i skórę głowy, co zapobiega ich nadmiernej suchości i łamliwości końcówek. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze, zdrowsze i są mniej podatne na rozdwajanie.

Płukanka z rumianku – przepis

Najpowszechniejszym zastosowaniem płukanki z rumianku jest wykorzystywanie jej do naturalnego rozjaśniania włosów. Przygotowanie naparu wygląda mniej więcej tak, jak zaparzenie tradycyjnego napoju z rumianku i można je opisać w kilku krokach:

  1. Zaparz filiżankę mocnej herbaty rumiankowej. Możesz to zrobić używając rumianku w torebkach lub zalewając gorącą wodą jego kwiaty. Zostaw na około 5 minut do prawidłowego zaparzenia.
  2. Upewnij się, że herbata nieco ostygnie przed nałożeniem jej na włosy - płukanka powinna być letnia.
  3. Rozprowadź płukankę równomiernie na całych włosach i pozostaw na około 30 minut.
  4. Płukanki nie trzeba spłukiwać, jednak my zalecamy zrobić to po wspomnianym czasie przy użyciu chłodnej wody, aby nie narazić włosów na usztywnienie i nadmierne wysuszenie.
  5. Po spłukaniu dobrze nałożyć jeszcze odżywczą maskę i dokładnie wysuszyć włosy.

Jak stosować płukankę z rumianku?

Zastosuj płukankę rumiankową na całą długość włosów lub, jeśli masz wrażliwą i suchą skórę głowy, również na nią. Rumianek może pomóc ci w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami i w naturalny sposób pozbyć się swędzenia oraz suchości naskórka.

Wskazówki:

  1. Możesz zmieszać rumianek z innymi składnikami, które dodatkowo rozjaśnią pasma, na przykład z sokiem z cytryny.
  2. Nie zapomnij zrobić najpierw testu na skórze przedramienia, zanim nałożysz płukankę na skórę głowy i całą długość włosów.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem – zalety i wady

Rozjaśnianie rumiankiem jest polecane szczególnie przez zwolenniczki naturalnej pielęgnacji. Regularne stosowanie może sprawić, że pasma staną się rozjaśnione, rozświetlone i wzbogacą się o złociste refleksy. Jednak tak jak z każdym składnikiem, tak i z rumiankiem należy uważać. Zbyt częste stosowanie go na włosy może spowodować, że staną się one przesuszone i łamliwe. W rezultacie będą wyglądały nie na odżywione, ale bardziej matowe niż są w rzeczywistości.

Co więcej, płukanie włosów rumiankiem w celu ich rozjaśnienia będzie skuteczne głównie dla naturalnych blondynek. Roślina ta pomoże delikatnie rozjaśnić pasma i je rozświetlić, ale nie sprawi, że kolor zmieni się nagle w platynę. Osoby z ciemnymi włosami mogą liczyć na efekty płukanki, ale raczej polegające na wygładzeniu pasm i łagodzeniu podrażnień skóry głowy, a nie na rozjaśnieniu koloru.

Z płukankami ostrożne powinny być również osoby rude oraz te, które farbują włosy - rumianek może u nich wywołać efekt matowości i wyblakłego koloru.

Rumianek na włosy – opinie internautek

“Czy rumianek rozjaśnia włosy?”; “Jak wygląda rozjaśnianie włosów rumiankiem przed i po?” - jeśli wpisywałaś te frazy w Google, nie jesteś jedyna. Wiele kobiet zastanawia się, czy włosy rozjaśniane rumiankiem rzeczywiście wyglądają tak pięknie, jak opisują to internetowi autorzy. A kto jest w stanie lepiej to zweryfikować, niż internautki na urodowych forach? Oto kilka opinii dziewczyn, które samodzielnie stosowały rumianek na włosy w domu:

"Napar z rumianku lekko rozjaśnia mój odrost, nadaje mu ciepłe refleksy, ale muszę uważać z aplikacją, bo niestety włosy przy skórze się od niego strączkują, zaaplikowany na włosy ledwo po umyciu skutkuje tym, że wyglądają nieświeżo.

Parzę rumianek rzymski (całe kwiaty, nie saszetki), przelewam do buteleczki z psikaczem i pryskam nim odrost w kolorze mysi blond. Wybrałam taką metodę, bo nie chcę płukanek. Wracam do naturalnego blondu, mój odrost ma około 4-5 cm, reszta włosów ma trochę jaśniejszy odcień, który niestety zżółkł, więc nie chcę go dodatkowo rozjaśnić i ocieplić, żeby kontrast odrost-reszta się nie pogłębiał." (@chimay / Wizaz)

"Włosy po tej płukance są bardzo miękkie i wydaje mi się, że lepiej się układają. Po zastosowaniu wreszcie miałam ładne fale,a nie niesforne kędziorki." (@camy90, Kafeteria)

"Jeśli jesteś szatynką, wywar z rumianku niewiele ci pomoże - być może wystąpią jedynie ciepłe refleksy. Płukanki mogą z powodzeniem stosować jedynie blondynki, którym podkreślą one kolor i wydobędą refleksy." (@mariti, Vinted)