Ciepła kąpiel o temperaturze powyżej 37° Celsjusza przynosi szereg zbawiennych efektów. Działa rozgrzewająco, kojąco, niweluje napięcie mięśni, niekiedy łagodzi bóle np. stawów i kręgosłupa, pomaga zasnąć. A romantyczna kąpiel przy świecach to doskonałe rozwiązanie nie tylko w przypadku, kiedy marzycie o upragnionej chwili wytchnienia po ciężkim dniu w pracy. Pomoże Wam ona poprawić nastrój, wprawić w stan głębokiego relaksu czy też, po prostu, dodać relacji odrobiny pikanterii i stworzyć intymny klimat. Wśród inspiracji dotyczących najlepszych pomysłów na gorącą kąpiel nietrudno znaleźć co najmniej kilka(naście) wartych uwagi, o szeregu cudownych właściwości.

Od najpopularniejszych, po te nieco mniej znane – poniżej znajdziesz listę propozycji na kojącą, wyciszającą (a może, jeśli tylko chcesz, energetyzującą i rozpalającą zmysły) kąpiel. Życzymy samych przyjemności, bez względu na to, czy masz w planach kąpać się samotnie, w duecie czy też w jakichkolwiek innych konfiguracjach.

Kąpiel w mleku – na co pomaga kąpiel Kleopatry? Jak zrobić? Przepis na SPA we własnym domu>>

Jak przygotować romantyczną kąpiel?

Kadr z filmu „Pretty Woman” / mat. prasowe

Ile razy chciałaś na moment przemienić się w Julię Roberts z filmu „Pretty Women” i odtworzyć filmową scenę, w której – skąpana w delikatnym blasku świec, otulona miękką pianką – leżysz w wannie ze swoim ukochanym? Ten kadr bez większego trudu możesz odtworzyć w zaciszu swojego domu.

W momencie przygotowywania takiej klimatycznej kąpieli sugerujemy dać się ponieść fantazji. Romantyczna kąpiel dla dwojga przy świecach? Romantyczna kąpiel we dwoje z płatkami róż oraz innych kwiatów czy ziół? Romantyczna kąpiel z dodatkiem soli do kąpieli o konkretnych właściwościach? A może chwila relaksu połączona z tak cenną dla zdrowia, aromaterapią? Uczciwie przyznaj na myśl, o której opcji bicie Twojego serca delikatnie przyspiesza?

... a to dopiero wierzchołek spośród całej góry fantastycznych pomysłów na romantyczną kąpiel we dwoje!

Romantyczna kąpiel  – o czym należy pamiętać?

Romantyczna kąpiel we dwoje to doskonały sposób, żeby popracować nad relacją. Zestaw marzeń? Romantyczna kąpiel w towarzystwie ukochanej osoby, świeczek i kadzidełek, kojących zapachów olejków eterycznych i relaksacyjnej, ulubionej muzyki – brzmi jak plan na wieczór idealny i prawdziwa uczta dla zmysłów. Romantyczna kąpiel dla dwojga to świetny pomysł nie tylko na jednorazową formę wspólnego celebrowania ważnych świąt (np. walentynek), ale także przyjemna odskocznia od codzienności.

Ciekawym urozmaiceniem takiej kąpieli może być zakup specjalnej półeczki lub deseczki, dzięki której szybko znajdziesz przestrzeń na książki (czytanie sobie wzajemnie fragmentów książek potrafi być naprawdę wyjątkowym doświadczeniem), kieliszki wina, czekoladki, truskawki lub inne przysmaki-afrodyzjaki.

Przed przygotowaniem romantycznej, gorącej kąpieli warto pamiętać o kilku istotnych elementach. Należą do nich:

  • temperatura wody (uważaj, żeby woda nie była zbyt gorąca),
  • należyta troska o nawodnienie (poza butelką wina dobrze jest mieć w zasięgu ręki butelkę wody),
  • czas trwania kąpieli (1 kąpiel powinna średnio trwać ok. 30 minut),
  • cel wspólnej kąpieli – zdecydowanie nie jest nim pospieszne umycie ciała, a raczej jakościowe spędzenie razem czasu.

I choć wielu osobom może wydawać się to oczywiste, przypominamy, że w trakcie kąpieli nie wolno korzystać z urządzeń podłączonych do prądu.

Romantyczna kąpiel dla niej z kwiatami

Romantyczna kąpiel dla niej – kiedy myślisz o tej chwili, prawdopodobnie w pierwszej kolejności do głowy przychodzi Ci wizja palących się świec i delikatnie unoszących się na wodzie czerwonych płatków róż. Taka koncepcja faktycznie brzmi dość... widowiskowo. Zanim jednak poprosisz partnera/partnerkę o przygotowanie podobnej kąpieli (albo sama weźmiesz sprawy w swoje ręce), zwróć uwagę na pochodzenie kwiatów, wśród których chcesz się kąpać. Niczym przyjemnym byłby skutek uboczny tej – niezwykle słodkiej – chwili zapomnienia w postaci bolesnej, nieestetycznej wysypki lub innych podrażnień skóry. Zadbaj więc o to, żeby wykorzystywane przez ciebie płatki róż były np. suszone i dedykowane kąpieli (albo po prostu pochodziły ze sprawdzonego źródła i nie zawierały bez chemicznych, zagrażających zdrowiu dodatków). 

Jeżeli jesteś estetką, z płatków kwiatów możesz też ułożyć na wodzie rozmaite kształty. I choć wydawać by się mogło, że ten najbardziej banalny motyw w kształcie serca jest już passé, praktycznie zawsze w takich chwilach robi ogromne wrażenie. 

A żeby ten romantyczny stan bez większych trosk trwał jak najdłużej, po kąpieli pozbądź się kwiatowych resztek przy pomocy specjalnego sitka albo dłoni.

Poza efektownymi różami, jako dodatek do kąpieli świetnie sprawdzi się też kojący rumianek czy wyciszająca lawenda. Dodaj szklankę kwiatków w wersji świeżej lub suszonej do wanny. A jeśli zależy Ci na dodatkowym odżywieniu skóry, dodaj odrobinę ulubionych olejków do wody (np. oliwa z oliwek, olejek migdałowy, olej sojowy) i... gotowe!

Romantyczna kąpiel z solą do kąpieli

Sól morska dodana do kąpieli to gwarancja oczyszczenia, detoksykacji i rozluźnienia. Jeśli więc zależy Wam na właśnie takim efekcie, warto postawić na ten składnik. Istnieje wiele rodzajów soli (m.in. różowa sól himalajska, sól z Morza Martwego, sól z Morza Śródziemnego), a każda wykazuje konkretne właściwości. Możesz wybrać gotowe mieszanki na ich bazie albo stworzyć produkt #handmade. Zastanawiasz się, jak zrobić sól do kąpieli samodzielnie? To nic trudnego!

  1. Zmieszaj ze sobą (w szklanym, zamykanym słoiczku) wybrane rodzaje soli (2 szklanki)
  2. Dodaj do nich opakowanie sody oczyszczonej.
  3. Wrzuć garść ulubionego suszu (np. lawendy).
  4. Rozcieńcz w ulubionym oleju kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (polecamy olejek lawendowy i Ylang-Ylang) i dodaj całość do przygotowanej soli. 

Kolejnym, wartym uwagi rozwiązaniem, są też gotowe kule do kąpieli. To genialna propozycja dla osób, którym zależy na kilku właściwościach. Są dostępne w praktycznie każdej drogerii. Z bogatej oferty gotowych produktów możemy śmiało wybrać nasz ulubiony zapach. Bardzo często kule te niesamowicie odżywiają i nawilżają skórę... niektóre z nich sprawiają nawet, że woda staje się mieniąca, niemal "brokatowa" (nasz ulubieniec to motyw galaxy w wodzie).

Romantyczna kąpiel z ziołami

Warto też rozważyć wspólne kąpiele ziołowe. Odpowiednio romantyczna oprawa i dodatek do kąpieli w postaci świeżych bądź ususzonych ziół. To połączenie naprawdę działa cuda! W końcu nie od dziś doceniamy zbawienne właściwości konkretnych roślin. A czy wiesz już, które warto dodać do kąpieli?

  • Kwiat lipy – kiedy czujecie, że jesteście przeziębieni.
  • Rumianek  gdy potrzebujecie wyciszenia.
  • Lawenda – kiedy marzycie o głębokim relaksie (w ten błogi stan wprowadza także rozmaryn).
  • Z kolei bazylia w połączeniu np. z owocami pomarańczy to zestawienie idealne, kiedy liczysz na coś bardziej energetycznego (podobnie jest z orzeźwiającą miętą).
  • Melisa ze swoim delikatnie cytrynowym zapachem zadziała natomiast kojąco i odprężająco.

Romantyczna kąpiel z olejkami eterycznymi

Kojące zmysły, łagodzące bóle i odprężające – niesamowite olejki eteryczne i ich cudowne działanie odkryło już pewnie wiele z nas. Część osób nie wyobraża sobie romantycznych kąpieli bez dodania do nich kilku kropli tego aromatycznego specyfiku. Nasi ulubieńcy to olejek lawendowy i Ylang-Ylang. W przypadku romantycznej kąpieli warto rozważyć też olejek różany, który działa kojąco (jest idealny, jeśli macie stresujący czas, poza tym świetnie wpisuje się w intymny klimat). Zależy wam na orzeźwieniu? Rozważcie olejki cytrusowe (ale bądźcie ostrożni, w tym przypadku nie dodawajcie ich za dużo i dbajcie o to, żeby woda nie była zbyt gorąca).

Ważne: należy pamiętać o tym, aby rozcieńczać olejki eteryczne przed każdą kąpielą. Dodaj kilka kropli do żelu pod prysznic lub oleju roślinnego (np. kokosowy, z pestek winogron) – średnio 5-10 kropli na każde 30 ml produktu. To bardzo istotna zasada, której nie powinniśmy pomijać. W przeciwnym razie romantyczna kąpiel może szybko przemienić się w... alergiczne reakcje naszej skóry.