Korzystanie z prostownicy to ratunek dla osób, które borykają się z nierównomiernie pofalowanymi czy puszącymi się włosami. I choć naturalność (także w kwestii fryzury) jest dziś dużą wartością, nie każdy cieszy się z burzy niesfornych loków. Prostownica do włosów może również okazać się zastępstwem dla popularnej lokówki, wymaga to jednak większej wprawy.

Prostownica do włosów: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Prostowanie włosów to popularna czynność, którą wiele z nas wykonuje każdego dnia. Pozwala osiągnąć wymarzony efekt tafli na włosach. Niezależnie jednak od tego jak często używamy prostownicy, warto zadbać o to, aby wybrany przez nas model miał możliwie najmniej negatywny wpływ na kondycję naszych włosów. Mając to na uwadze, zaleca się (podobnie jak w przypadku każdej stylizacji na gorąco), aby przed zabiegiem prostowania korzystać z kosmetyków gwarantujących termoochronę (kremy, lakiery, mgiełki). Poniżej kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego popularnego urządzenia do stylizacji włosów.

Getty Images

Prostownica do włosów: powłoki 

Pierwszy i jeden z najistotniejszych parametrów to powłoka powierzchni prostującej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prostownic – od najtańszych, z powłoką metalowa czy teflonową, przez tytanowe, po te z płytkami ceramicznymi, a nawet diamentowe. Im cieńsze i delikatniejsze masz włosy, tym bardziej powinnaś zwrócić uwagę na rodzaj płytek. Te tańsze często bardziej uszkadzają pasma. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości prostownicę i prostować włosy bez obawy o ich kondycję. Na ten komfort pozwolą np. prostownice teflonowe lub z płytkami ceramicznymi. Charakteryzują się one większą trwałością, dodatkowo płytki ceramiczne nagrzewają się w sposób równomierny. Dzięki temu maleje ryzyko zniszczenia kosmyków przez zbyt wysoką temperaturą. Dzięki śliskości ceramiki włosy po wyprostowaniu będą widocznie gładsze. Płytki z powłoką diamentową charakteryzują się z kolei bardzo wysoką odpornością na zarysowania - co także ma wpływ na sposób, w jaki urządzenie działa na włosy.

Prostownica do włosów: temperatura i czas nagrzewania

Modele prostownic różnią się od siebie parametrami technicznymi. Różnice te mogą mieć kluczowy wpływ na finalny efekt zabiegu prostowania. Delikatne, zniszczone i cienkie włosy najlepiej prostować prostownicą rozgrzaną do temperatury 100-150 stopni Celsjusza. Na włosy normalne dobrze podziała temperatura w przedziale 150-180 stopni. Na grube i niezbyt podatne na prostowanie pasma zaleca się prostować, używając urządzenia rozgrzanego do temperatury nawet około 200 stopni. Oczywiście im większa temperatura, tym czas nagrzewania się prostownicy będzie dłuższy. Chcesz jak najlepiej zadbać o swoje włosy i móc kontrolować cały zabieg? Wybierz prostownicę, która będzie miała możliwość regulacji temperatury i monitorowania jej, np. na wbudowanym wyświetlaczu.

Prostownica do włosów: wielkość płytek

Warto także świadomie dobrać rozmiar prostownicy do długości i rodzaju naszych włosów. W przypadku włosów krótkich świetnie sprawdzi się urządzenie krótkie, z węższymi ramionami. Pozwoli to na precyzyjniejsze wyprostowanie włosów i wygodne uchwycenie ich u nasady - w konsekwencji element ten nadaje fryzurze bardziej dopracowany wygląd.

Jak wybrać prostownicę do włosów długich? I w tym przypadku warto kierować się m.in. wygodą użytkowania. Chodzi o to, żeby móc wyprostować większą ilość włosów za jednym razem, w tym przypadku dobrym wyborem będzie zatem prostownica z szerokimi i długimi płytkami, które uchwycą większą ilość włosów naraz. To znacznie przyspieszy i usprawni zabieg prostowania.

Prostownica do włosów: moc 

Urządzenia z większą mocą, w przedziale 150-220W, mogą nagrzewać się już w kilkanaście sekund, podczas gdy prostownica o mocy na przykład 30W nagrzewa się nawet przez kilka minut. Ma to znaczenie, jeśli używamy prostownicy rano, szykując się w pośpiechu do pracy czy szkoły. Dla komfortowego użytkowania tego sprzętu wystarczy więc prostownica, która nagrzeje się już w około pół minuty, czyli o mocy około 100W.

Fryzura Jennifer Lopez to jeden z najważniejszych trendów na lato 2022. Koloryzacja w tym stylu jest bardzo twarzowa i odmładza

Prostownica do włosów: jonizacja

Jedną z kilku możliwych dodatkowych funkcji prostownic jest jonizacja. Tę opcję bardzo często oferują prostownice, których powłoki posiadają domieszkę turmalinów. To właśnie te minerały pod wpływem ciepła wytwarzają jony ujemne, które ułatwiają zamykanie łusek włosów. Dzięki temu proces prostowania nie jest tak szkodliwy – niepożądane oddziaływanie wysokiej temperatury staje się mniejsze. Jony ochraniają kosmyki przed przesuszeniem, jednocześnie dodając im miękkości i blasku. Skutkuje to m.in. łatwiejszym układaniem fryzury.

Prostownica do włosów: funkcje dodatkowe

Wysokiej jakości prostownice coraz częściej posiadają dodatkowe funkcje, takie jak np. ochrona przed przegrzaniem – prostownica po prostu wyłączy się, jeśli nie będzie używana przez długi czas. Inne funkcje mające wpływ na bezpieczeństwo użytkowania to lampka kontrolna, która świeci się, gdy urządzenie jest podłączone do prądu. Wspomnieliśmy już o jonizacji, jednak nie jest to jedyna funkcja, która ma za zadanie niwelować szkodliwy wpływ wysokiej temperatury na włosy. Na rynku dostępne są urządzenia wytwarzające parę podczas prostowania – para ma dobroczynny, ochronny wpływ na nasze kosmyki, nawilża je. Innym ciekawym dodatkiem pielęgnacyjnym jest wydzielanie specjalnego, ochronnego preparatu podczas użytkowania nagrzanej prostownicy. Jeśli chcesz odżywić swoje włosy podczas prostowania, możesz też użyć urządzenia z płytkami z domieszką keratyny. Również w tym przypadku to właśnie wysoka temperatura uwolni substancję zawartą w płytkach prostownicy - dzięki temu bezpośrednia pielęgnacja osłabionych prostowaniem włosów stanie się jeszcze prostsza. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również funkcja prostowania mokrych włosów – polecamy ją w szczególności tym z nas, dla których cenna jest każda minuta podczas szykowania się do wyjścia.

Prostownica a typ włosów

Jaką prostownicę kupić, żeby spełniła nasze oczekiwania? Przede wszystkim taką, która będzie dopasowana do rodzaju naszych włosów, dzięki czemu jej komfortowe i możliwie najmniej inwazyjne użytkowanie pozwoli bezpiecznie osiągnąć nasz cel – proste i gładkie pasma. Najważniejsze to dobrać długość i szerokość urządzenia do stanu i grubości naszych kosmyków. Trzymajmy się więc prostych zasad: grube, długie i mocno falowane lub kręcone włosy – prostownica z długimi ramionami i szeroką płytką, z kolei w przypadku włosów krótkich, cienkich lub delikatnych genialnie sprawdzą się prostownice mniejsze, z węższymi i krótszymi ramionami.

Jakie prostownice są najlepsze

Wiele zależy od tego, jak często prostujemy włosy. Najlepsze prostownice to takie, które (oprócz gwarancji wygodnego użytkowania) pozwolą nam kontrolować temperaturę i nie zniszczą w dużym stopniu naszych włosów. Dodatkowo na rynku istnieją prostownice, które (poza efektem prostych włosów) zapewniają pasmom także pielęgnację. Może się okazać, że tania prostownica znacznie osłabi kondycję naszych kosmyków, przez co niebawem i tak będziemy musiały przeznaczyć niemało pieniędzy na ich regenerację i pielęgnację. Oszczędność w tym wypadku byłaby więc złudna. Nie znaczy to jednak, że przy zakupie powinnyśmy kierować się wyłącznie ceną - to możliwości techniczne urządzenia są tutaj najważniejsze. W wielu przypadkach może okazać się, że urządzenie ze średniej półki w zupełności wystarczy.