Czym jest promise ring?

Promise ring to termin wzięty z języka angielskiego, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierścionek obietnicy” lub „pierścionek przyrzeczenia”. Możliwe, że do tej pory jeszcze o nim nie słyszałaś, bo praktyka wręczania tego rodzaju biżuterii nie jest w naszych realiach standardem. W Polsce bardzo często promise ring jest określany jako pierścionek przedzaręczynowy.

Najczęściej jest to pierścionek, który wręcza się drugiej osobie, gdy poważnie się o niej myśli. Ma on symbolizować nie tylko miłość, ale i oddanie czy wyjątkowy status związku, który traktuje się naprawdę poważnie. Zwykle można go odczytywać jako obietnicę przyszłych zaręczyn, choć te z jakichś względów musiały być odłożone w czasie.

Jak powinien wyglądać promise ring?

Nie ma jednego idealnego wzoru dla pierścionka obietnicy. Przyjmuje się zwykle, że jest on mniej ozdobny od pierścionka zaręczynowego i raczej nie ma w nim kamieni szlachetnych. Dzieje się tak dlatego, że zwykle osoba, która go wręcza, chce wydać na niego nieco mniejszą kwotę pieniędzy niż na późniejszy pierścionek zaręczynowy.

Choć to kwestia indywidualna i po prostu można wybrać na przykład prosty pierścionek z pojedynczą cyrkonią, największą popularnością cieszą się promise ringi przypominające obrączki. W takim wypadku mogą być podarowane zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po bardziej luksusowy pierścionek, jeśli tak życzy sobie osoba, która go wybiera. Na pewno warto też uwzględnić gust obdarowywanej czy obdarowywanego, by nie tylko wyrazić swoje uczucia, ale i sprawić temu komuś prawdziwą przyjemność.

Kiedy warto sięgnąć po promise ring?

Promise ring w polskich realiach może być wręczany w bardzo różnych okolicznościach. Można o nim pomyśleć wówczas, gdy:

  • obecnie nie dysponuje się taką kwotą, by kupić swojej drugiej połówce pierścionek zaręczynowy z prawdziwego zdarzenia, a jednocześnie chce się pokazać, jak poważnie myśli się o związku. To może też być sygnałem przyszłych zaręczyn, które są planowane w bliżej nieokreślonej przyszłości;
  • kiedy obie osoby w związku chcą pokazać światu, jak poważnie o sobie myślą, ale nie mogą jeszcze doprowadzić do zaręczyn (utrzymują związek na odległość lub z różnych względów, także finansowych, nie mogą się zobowiązać do szybkiego ślubu). W takim wypadku można wybrać pierścionek wspólnie i od razu odpowiednio dopasować rozmiar, by później nie martwić się, że nie będzie odpowiedni;
  • w momencie, gdy jedna ze stron chce przekazać drugiej, że myśli poważnie o związku, ale doskonale zdaje sobie sprawę (podobnie jak druga strona), że na ślub jest jeszcze stanowczo za wcześnie;
  • kiedy para w ogóle nie planuje ślubu, ale chciałaby jakoś zaakcentować swój związek i pokazać innym, że oboje myślą o sobie bardzo poważnie.

W jaki sposób wręczyć promise ring?

Promise ring może być podarowany i przez mężczyznę, i przez kobietę. Można też wymienić się nim nawzajem, co zresztą wybiera wiele nowoczesnych par. Choć zdarza się, że stanowi on niespodziankę dla drugiej osoby, nierzadko jest przedmiotem pewnej umowy między zakochanymi, którzy wspólnie ustalają, że przy jego pomocy zaakcentują swój związek. Wszystko tak naprawdę zależy od upodobań i indywidualnych preferencji, dlatego warto dobrze się zastanowić nad ostatecznym wyborem perścionka.

Pamiętaj, że najczęściej na promise ring decydują się bardzo młodzi ludzie, którzy zwykle mają jeszcze bardzo dużo czasu na myśli o ślubie i wspólnym życiu lub nie mają jeszcze ustabilizowanej sytuacji finansowej i nie chcą inwestować w biżuterię dużej sumy pieniędzy. Czasem pierścionek obietnicy to najlepszy sposób, by podkreślić wagę luźnego, nieformalnego związku, który trwa już jednak kilka lat i nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek miał się rozpaść.